Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Marka Hayka musi zmienić nazwę z powodu roszczeń duńskiej firmy

Anna Oporska

Polska marka Hayka, znana z autorskich pościeli imitujących naturę, jest zmuszona do zmiany swojej nazwy. Powód? Roszczenia duńskiej firmy HAY. Dlatego od 1 stycznia Haykę zastąpi Foonka.

Właściciel duńskiej marki HAY, zajmującej się projektowaniem i produkcją wyposażenia i dodatków do wnętrz, uznał, że nazwa polskiej marki Hayka jest zbyt podobna i może wprowadzać klientów w błąd.

Przedstawiciele HAY zgłosili się do nas twierdząc, że nazwy naszych brandów są do siebie niezwykle podobne, co zdaniem Duńczyków, mogło doprowadzić do sytuacji, w której ich klienci mogą omyłkowo sięgnąć po nasze produkty. Wnioskowali o to, żebyśmy przestali używać słowa Hayka jako nazwy naszej marki– tłumaczy Gosia Dziembaj, właścicielka Hayki. Po wielomiesięcznych negocjacjach doszło do ugody w wyniku której Hayka pozostaje jedynie jako nazwa kolekcji produktów do sypialni. Natomiast firma od 1 stycznia 2018 r. zmienia nazwę na Foonka i przejdzie rebranding.

Mimo stresów z ostatnich kilku miesięcy cieszymy się, że udało się dogadać z Duńczykami tak, żebyśmy nadal w pewnym zakresie mogli używać tej nazwy. Włożyliśmy w Haykę mnóstwo pracy i serca. Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której wszystko tracimy. Mam nadzieję, że Foonka jako nowa nazwa marki dobrze się przyjmie– mówi Dziembaj.

Przypomnijmy, polska marka Hayka zajmuje się projektowaniem oraz produkcją wysokogatunkowej pościeli, a także artykułów dekoracyjnych. Jej sztandarowe realizacje to pościel imitująca stóg słomy, siana, mech oraz plażę. Firma powstała w 2015 roku i szybko odniosła sukces. Zdobyła wiele nagród w tym prestiżową European Product Design Award 2017 oraz zaczęła podbijać zagraniczne rynki.

Perturbacje z nazwą to dla marki duże obciążenie, jak mówią sami właściciele, wręcz "degradacja". Miejmy jednak nadzieję, że nowa nazwa stanie się szansą na nowe otwarcie. W końcu tak ciekawe produkty bronią się niezależenie od nazw.

    Więcej o:

Skomentuj:

Marka Hayka musi zmienić nazwę z powodu roszczeń duńskiej firmy