Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ekspozycja polskiego designu na stałe zagości w Muzeum Narodowym w Warszawie

red.

Na to Warszawa czekała bardzo długo. Stała wystawa poświęcona polskiemu wzornictwu zyska nową oprawę w Muzeum Narodowym.

Stała ekspozycja Ośrodka Wzornictwa Nowoczesnego MNW w Warszawie będzie przedstawiać historię i najważniejsze zjawiska polskiego wzornictwa. Ekspozycja będzie obejmować prace różnych artystów i środowisk powstałych od początku XX wieku po czasy współczesne. Będzie można na niej zobaczyć m.in. wyroby Stowarzyszenia Warsztatów Krakowskich, Spółdzielni Artystów Plastyków „Ład”, modernistów z kręgów Praesensu, przez różnorodne projekty okresu powojennego, aż po najlepsze przykłady współczesnego polskiego designu, jak Ćmielów Design Studio.

Obok słynnych ikon polskiego wzornictwa prezentowane będą materiały archiwalne, m.in. fotografie i fragmenty kronik filmowych, przybliżające kontekst historyczny prezentowanych w Galerii obiektów. Wystawę wzbogacą też dwa krótkie filmy, opowiadające o projektowaniu inspirowanym folklorem i istocie projektowania przemysłowego.

Koncepcję aranżacji wystawy opracowała pracownia Matosek/Niezgoda. Galeria zostanie otwarta w nowej, odmienionej odsłonie w listopadzie 2017 roku.

Ośrodek Wzornictwa Nowoczesnego powstał w 1978 r. w wyniku przyjęcia przez Muzeum Narodowe wzorcowni Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. Obecnie zbiory liczą blisko 25 tys. obiektów i są stale powiększane. Składają się na nie: meble; projekty architektury wnętrz; szkło i ceramika; tkaniny i odzież; metaloplastyka i biżuteria; zabawki; przedmioty gospodarstwa domowego; maszyny i urządzenia przemysłowe.

    Więcej o:

Skomentuj:

Ekspozycja polskiego designu na stałe zagości w Muzeum Narodowym w Warszawie