Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak z kawalerki zrobić mieszkanie dwupokojowe?

Redakcja Pressland

Kawalerki to chyba jedno z częściej kupowanych mieszkań przez młodych Polaków. Osoby, które jeszcze nie założyły rodziny nie potrzebują dużej przestrzeni. Wystarcza im nawet 30 m2. A właśnie takiej wielkości kawalerki można zakupić. Na rynku dostępne są również oczywiście kawalerki o mniejszym bądź większym metrażu, jednak bez względu na ilość metrów, z każdego mieszkania jednopokojowego można stworzyć mieszkanie dwupokojowe. Jak?

Czy każda kawalerka daje możliwość stworzenia dwóch pokoi?

Teoretycznie tak. W zależności jednak od rozmieszczenia pozostałych pomieszczeń, stworzenie z jednego pokoju dwóch może okazać się błędnym rozwiązaniem. Wraz z postawieniem dodatkowej ścianki należy liczyć się z faktem utraty kilku centymetrów powierzchni. Dodatkowo, postawienie ścianki w nieodpowiednim miejscu może zaciemnić pomieszczenie i sprawić, że nie będzie już tak przestronne jak wcześniej. Nie zapominajmy, że w każdym pomieszczeniu powinno znajdować się przynajmniej jedno okno. Jeśli umieszczenie ścianki w wybranym przez Ciebie miejscu sprawia, że jedno z pomieszczeń będzie ciemne powinieneś zastanowić się, czy rzeczywiście warto decydować się na ten krok. Oczywiście, pomieszczenie bez okna może pełnić funkcję sypialni tylko jak wpuścić do jego wnętrza odrobinę świeżego powietrza?

W przypadku bardzo małych kawalerek w granicach 20m2 wydzielenie drugiego pokoju może okazać się trudne i nieprzemyślane – chyba, że zależy Ci na zyskaniu dwóch, bardzo małych pomieszczeń.

Jak wygospodarować miejsce na drugi pokój?

Przejdźmy jednak do konkretnych rozwiązań. W zanadrzu mamy kilka sposobów, które pozwolą Ci zamienić kawalerkę na dwupokojowe mieszkanie.

Jednym z nich jest zamienienie kuchni na sypialnię czy pokój dla dziecka. Oczywiście takie rozwiązanie możliwe jest tylko w sytuacji, gdy masz osobną kuchnię. Pokój dzienny może natomiast pełnić funkcję i salonu i kuchni – wystarczy wygospodarować miejsce na aneks kuchenny. Możesz również postawić małą wyspę kuchenną i krzesła typu hoker co pozwoli Ci stworzyć kuchnię, jadalnię i salon w jednym. Rozwiązanie to nie wymaga stawiania dodatkowych ścian. Możesz również zdecydować się na umieszczenie kuchni w przedpokoju. Pamiętaj jednak, że powinna ona znajdować się możliwie jak najdalej od drzwi wejściowych. Decydując się na zaaranżowanie w kuchni pokoju, musisz pamiętać, że Twoja nowa kuchnia będzie zdecydowanie mniejsza. Zanim podejmiesz decyzję o takich rozwiązaniu zastanów się, czy ilość blatów jaką będziesz mógł umieścić w kuchni będzie wystarczająca.

Kolejnym rozwiązaniem jest zmniejszenie łazienki. W wielu kawalerkach łazienki są miejscem o dużym metrażu. Jeśli wystarczy Ci w łazience prysznic zamiast dużej wanny, z pomocą fachowca możesz uzyskać niesamowity efekt. Pamiętaj, że zmniejszenie łazienki będzie wymagało odpowiednich sprzętów np. kompaktowych szafek łazienkowych czy też pralko-suszarki – zamiast umieszczać dwa urządzenia, umieścisz tylko jedno.

Jednym z ciekawszych rozwiązań jest również postawienie ścianki działowej, która w przypadku dużego pokoju dziennego pozwoli stworzyć dwa pokoje. Konieczne w tym wypadku będzie wyciszenie pokojów – pomiędzy płytami kartonowo-gipsowymi powinna zostać umieszczona wełna mineralna pełniąca funkcję izolacji akustycznej. Tworząc ściankę należy pamiętać, że im grubsza ścianka tym większa ilość zabranej przestrzeni w i tak niewielkich rozmiarów mieszkaniu.

Ostatnim rozwiązaniem jakie proponujemy jest zrezygnowanie z balkonu na rzecz dodatkowego pokoju. Takie rozwiązanie niestety nie jest możliwe w każdej sytuacji, jednak w przypadku zabudowania balkonu i odpowiedniego przystosowania go do warunków mieszkalnych możesz zyskać naprawdę ciekawe wnętrze.

Podsumowując – rozwiązań jest wiele. Ostateczna decyzja zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Zanim jednak podejmiesz decyzję na które rozwiązanie się zdecydować podpowiemy Ci jeszcze kilka rozwiązań wartych bądź niewartych uwagi. Stosując w kawalerce drzwi przesuwne zyskasz dodatkową ilość miejsca. Decydując się na duże okna zyskasz odpowiednie doświetlenie pomieszczenia, czyli coś, czego z pewnością w Twoim mieszkaniu brakuje. Pamiętaj, że w kawalerce musisz wykorzystać każdy wolny kąt – może w którymś miejscu znajdziesz miejsce na skrytkę? Musimy Ci również zdecydowanie odradzić dzielenie pomieszczenia przy wykorzystaniu różnych kolorów farb bądź tapet. Stawiając na jednolite urządzenie mieszkania zyskujesz nie tylko przyjemne ale przede wszystkim przestronne wnętrze.

Skomentuj:

Jak z kawalerki zrobić mieszkanie dwupokojowe?