Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak z kawalerki zrobić mieszkanie dwupokojowe?

Redakcja

Niewielki metraż wiąże się z pewnymi ograniczeniami aranżacyjnymi, wciąż jednak pozwala na stworzenie ciekawego i funkcjonalnego wnętrza. W kawalerce najczęściej wiąże się to z potrzebą wygospodarowania drugiego pokoju. Jak tego dokonać? Jakie rozwiązania możemy zastosować, aby zamiast jednego pomieszczenia uzyskać dwa?

Jak z kawalerki zrobić mieszkanie dwupokojowe?
Jak z kawalerki zrobić mieszkanie dwupokojowe?
CREATIVE WONDER/Shutterstock

Dodatkowy pokój w kawalerce najczęściej staje się pokojem dziecięcym, sypialnią lub gabinetem do pracy. Bez względu na jego przeznaczenie, możemy wygospodarować go na kilka różnych sposobów. To, którą metodę wykorzystamy, będzie uzależnione od wielkości mieszkania, kształtu pomieszczenia dziennego (i ewentualnie oddzielnej kuchni), rozmieszczenia okien i drzwi oraz pionów instalacyjnych.

Jak wygospodarować miejsce na drugi pokój w kawalerce?

1. Przebudowa kuchni.

Jeśli w kawalerce mamy osobną kuchnię, można rozważyć jej przekształcenie w drugi pokój. W takim przypadku konieczne będzie przeniesienie zabudowy meblowej wraz z AGD do salonu i stworzenie tam aneksu kuchennego (o ile pozwala na to umiejscowienie pionów instalacyjnych w mieszkaniu). Aby zaoszczędzić miejsce w pokoju dziennym, stół z krzesłami możemy zamienić na składany stolik, z jednej strony przymocowany do ściany - lub zaprojektować przedłużenie blatu kuchennego i przy nim ustawić taborety. Inna opcja służąca do spożywania posiłków to stolik kawowy z podnoszonym blatem, w którym dodatkowo możemy ukryć zastawę stołową. 

Jeśli kształt i rozmiary mieszkania na to pozwalają, możemy umieścić aneks kuchenny w przedpokoju, ukrywając sprzęty i akcesoria w minimalistycznej zabudowie meblowej, która może się łączyć z szafą ubraniową, klasycznie umieszczaną przy drzwiach wejściowych. 

2. Zmniejszenie łazienki.

Wannę w łazience zamieniamy na prysznic - najlepiej z odpływem liniowym w podłodze, dzięki czemu unikniemy konieczności instalowania brodzika, przez co wnętrze optycznie wyda się nieco większe. Kabinę prysznicową zastąpi szklana ścianka lub zasłona na drążku. Pralkę przenosimy do zabudowy w przedpokoju lub aneksu kuchennego, a w to miejsce wstawiamy meble na wymiar, które umożliwią lepsze wykorzystanie posiadanego miejsca i stworzenie potrzebnej przestrzeni do przechowywania, która będzie dopasowana do naszych potrzeb.

3. Postawienie ścianki działowej w pokoju.

Konieczne w tym wypadku będzie wyciszenie pomieszczeń – pomiędzy płytami gipsowo-kartonowymi powinna zostać umieszczona wełna mineralna pełniąca funkcję izolacji akustycznej. Tworząc taką ściankę, możemy od razu zaplanować ewentualne wnęki na szafki lub półki - albo poprowadzić ją pod kątem w stosunku do pozostałych ścian, jeśli będzie to sprzyjało poprawie funkcjonalności i wpłynie pozytywnie na wygląd mieszkania. Ścianka - zarówno wykonana z g-k, jak i murowana, będzie jednak zajmowała miejsce, można ją więc zastąpić zabudową meblową i przeznaczyć ją na przechowywanie (z dostępem z jednej lub dwóch stron).

Jeśli metraż nie pozwala na całkowite oddzielenie dwóch pokoi, możemy postawić częściową ściankę lub zabudowę meblową, która pomoże ukryć miejsce do pracy, łóżko sypialniane lub kącik dla dziecka. 

4. Wykorzystanie balkonu.

Takie rozwiązanie niestety nie jest możliwe w każdej sytuacji, jednak w przypadku zabudowania balkonu i odpowiedniego przystosowania go do warunków mieszkalnych umożliwia zyskanie naprawdę ciekawego wnętrza.

Jak z kawalerki zrobić mieszkanie dwupokojowe?
Jak z kawalerki zrobić mieszkanie dwupokojowe?
Procreators/Shutterstock

Co zrobić, kiedy nie uda się podzielić kawalerki na dwa oddzielne pokoje?

  • Wykorzystaj parawan. Taka mobilna przesłona ma wiele zalet - jest lekka, można ją zatem szybko i łatwo rozłożyć, złożyć i przenieść w razie potrzeby. Parawan można dopasować stylem do aranżacji wnętrza, a jeśli chcemy, by nie rzucał się w oczy - możemy do pomalować na taki sam kolor, jak ściany, przy których będzie ustawiany. 
  • Powieś zasłonę za szynie sufitowej. Podobnie, jak parawan, zasłona będzie nam służyła wtedy, kiedy będzie potrzebna - nie musi być stale zasłonięta. Takim sposobem zasłonimy łóżko sypialniane lub miejsce pracy, ponadto umiejętnie dobrana tkanina sprawi, że wnętrze stanie się bardziej przytulne. 
  • Stwórz antresolę. To opcja możliwa pod warunkiem posiadania "wysokich sufitów" w mieszkaniu - przynajmniej na wysokości 3,5 m. Na antresoli umieszczamy najczęściej łóżko sypialniane (lub nawet sam materac) - czasem też miejsce do pracy, o ile wysokość pozwala na wygodne urządzenie takiej przestrzeni. Na antresolę mogą prowadzić schody, ale znacznie mniej miejsca zajmie drabinka. Przestrzeń pod antresolą najlepiej wykorzystać na aneks kuchenny lub łazienkę. Alternatywą dla antresoli może być sam materac do spania (zabezpieczony z boku barierką) umieszczony na głębokiej szafie lub garderobie. 
    Więcej o:

Skomentuj:

Jak z kawalerki zrobić mieszkanie dwupokojowe?