Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak wieszać obrazy we wnętrzach?

Redakcja Pressland

Obraz pozwoli najpustsze, najsmutniejsze ściany zamienić w niepowtarzalne arcydzieła. Najważniejsze by wybrać odpowiedni obraz i w odpowiedni sposób go zawiesić. Dziś przedstawiamy gotowy przepis na sposób wieszania obrazów, który sprawi, że będziecie chcieli mieć ich w swoim domu jeszcze więcej.

Znajdź odpowiedni obraz

Najważniejszym krokiem jest znalezienie właściwego obrazu pod względem wielkości jak i wzoru. Pamiętajmy, że obraz musi pasować zarówno do wnętrza jak i ściany. Ważną rolę odgrywa również materiał, z którego wykonany jest obraz – wydruk na płótnie czy może obraz na szkle? Co jeśli zamiast jednego obrazu na ścianie chcesz umieścić kilka elementów tworzących małą galerię?

Postaw na odpowiednią wielkość

Przed wybraniem odpowiedniego obrazu należy zastanowić się nad ilością wolnego miejsca na ścianie. Część obrazów prezentuje się ładnie w dużych rozmiarach, co pasuje do dużych wnętrz. Z kolei część obrazów w małych mieszkaniach lepiej sprawdzi się w formie fototapety, która nie pomniejsza optycznie wnętrza. Pamiętaj, że tradycyjny obraz o rozmiarze 50x60 cm powieszony na pustej ścianie również nie będzie dobrze wyglądać. Posiadając całą pustą ścianę polecamy wykonać aranżację kilku obrazów tworzących galerię.

Wybierz szerokość

Wybierając odpowiednią szerokość obrazu należy zwrócić również uwagę na szerokość pojedynczych obrazów. Podłużne obrazy bądź obrazy z horyzontalnym ułożeniem idealnie sprawdzą się w ciasnych pokojach –sprawią, że będą wyglądać na szersze niż w rzeczywistości są. Pamiętaj, że poziome obrazy poza poszerzeniem wnętrza wpłyną również na zmniejszenie jego wysokości. Jeśli obawiasz się, że wybrany przez Ciebie rozmiar obrazu nie będzie pasował do wnętrza – wydrukuj go w rozmiarze 1:1 i przyklej delikatnie do ściany. Pozwoli Ci to sprawdzić czy rozmiar, ale i wzór pasują do wnętrza.

Zrezygnuj z ramy

Obrazy na płótnie najczęściej oprawiane są przy pomocy ramy bądź krosna. Rama to oczywiście niezwykle eleganckie rozwiązanie, jednak płótna przedstawiające malarstwo abstrakcyjne dużo lepiej wyglądają bez dodatków. Rama może niepotrzebnie powiększyć płótno, zmieniając negatywnie wygląd obrazu. Rama nie jest zalecana również w przypadku obrazów wieloczęściowych, które tworzą obraz w postaci kilki rozłożonych elementów.

Zwróć uwagę na wilgoć w pomieszczeniach

Pomieszczeniami o wysokiej wilgoci są najczęściej kuchnia i łazienka. Pomimo odpowiedniej wentylacji i wietrzeni, unosząca się np. nad zlewozmywakiem para wodna może uszkodzić dekoracje, zwłaszcza, jeśli przybrały one postać obrazów. Pamiętaj, że wilgotne powietrze ma negatywny wpływ na farbę i płótno a także drewniane ramy i krosna. Można oczywiście zabezpieczyć obraz przed wilgocią, jednak skuteczność proponowanych środków nie jest wystarczająca – po kilku miesiąca i tak obraz będzie zniszczony. Jeśli bardzo zależy Państwu na obrazach w kuchni czy łazience warto postawić na nadruki na szkle bądź obrazy wykonane na płycie plexi.

Zrezygnuj z gwoździ

Coraz częściej zachęca się by zamiast dziurawienia ścian gwoździami postawić na alternatywne metody wieszania obrazów. Jednym z nich są samoprzylepne rzepy, plastry bądź haczyki, które idealnie sprawdzą się w przypadku małych obrazów. Dostępne na rynku produkty sprawdzą się do akcesoriów o wadze kilku kilogramów. W przypadku cięższych produktów warto postawić na system szyb z linkami. Szynę trzeba przewiercić do ściany jednak umożliwia ona częstą i łatwą zmianę aranżacji wnętrz.

Skomentuj:

Jak wieszać obrazy we wnętrzach?