Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak urządzić mieszkanie w stylu retro?

mat. prasowe

Styl retro odnosi się do ikonicznych, rozpoznawalnych wzorców z lat 60. i 70. XX wieku. Aranżacje w tej charakterystycznej estetyce zyskują coraz większą popularność w ostatnich latach, a polskie meble z tamtego okresu cieszą się dużym zainteresowaniem. Czy fascynacja stylem retro wynika wyłącznie z sentymentu?

Jak urządzić mieszkanie w stylu retro?
Jak urządzić mieszkanie w stylu retro?
Followtheflow/Shutterstock

Styl lat 60. i 70. XX wieku

W latach 60. i 70. XX wieku w Polsce oraz innych państwach europejskich zaczęła kształtować się zupełnie nowa architektura, wypełniająca pustki pozostawione przez zniszczenia wojenne. Przeważał nurt modernistyczny, charakteryzujący się prostotą i praktycznością. Choć mieszkania z tamtego okresu były skromne pod względem wielkości, priorytetem było ich funkcjonalne zaaranżowanie, równie istotne jak projektowanie dostosowanych do nich mebli.

Wnętrza charakteryzowały się wyrazistymi barwnymi akcentami, tapetami oraz zasłonami o geometrycznych lub kwiatowych motywach, drewnianymi podłogami oraz praktycznymi meblami o niewielkich rozmiarach, lecz interesującym projekcie. Stworzone z drewna i wykończone warstwą lśniącego lakieru prezentowały się unikalnie i solidnie. Posiadały proste linie i zbalansowane formy, a ich lekki charakter podkreślały wysokie nóżki. To właśnie meble nawiązujące do tamtej ery zdobyły serca nowoczesnych, młodszych pokoleń.

Jak urządzić mieszkanie w stylu retro?
Krzesła FAMEG
fot. EKOSTYL/Galeria Wnętrz DOMAR

Perełki polskiego wzornictwa czasów PRL

Meble z lat 60. i 70. nadal budzą podziw. Spotkać je można zarówno w niewielkich mieszkaniach, jak i w przestronnych, nowoczesnych apartamentach. Ikoniczne wzory stworzone w tamtym czasie są również eksponowane na wystawach muzealnych w Polsce i zagranicą.

Autorzy projektów łączyli elegancję wzornictwa z użytkowym komfortem. Wśród najbardziej popularnych modeli można wymienić Fotel 366 zaprojektowany przez Józefa Chierowskiego, który stał się symbolem polskiego designu lat 60. Wykonany z drewna i pokryty tapicerką, fotel ten był niewielki i wygodny, doskonale pasujący do różnorodnych wnętrz. Kolejnym przykładem jest fotel typ 300-199 zaprojektowany przez Henryka Lisa, który w powszechnej świadomości funkcjonuje pod nazwą Lisek (był produkowany pod koniec lat 60.). Lisek różni się od Fotela 366 wielkością (był większy), ponadto również został wykonany, a wykończony tapicerką (choć niezbyt miękką).

W wielu polskich domostwach krzesła z okresu PRL wciąż dominują, imponując komfortem i charakterystycznym wyglądem. Warto zaznaczyć, że modele krzeseł 200-190 autorstwa Romualda Hałasa, stworzone we wczesnych latach 60., mają wyjątkowe cechy. Wykonane z wysokiej jakości drewna prezentują smukłą sylwetkę, a jednocześnie oferują wygodę dzięki delikatnie miękkiemu siedzisku i oparciu o lekko wygiętej formie. Z kolei krzesła o numerach 200-203 projektu Juliusza Kędziorka wyróżniają się designem łączącym oparcie i siedzisko w sposób nawiązujący do charakterystycznych elementów skoczni narciarskiej w Zakopanem. 

Nie wszystkie projekty twórców tamtego okresu zostały wdrożone do produkcji masowej. Nie oznacza to jednak, że nie charakteryzowały się interesującym wyglądem oraz funkcjonalnością. Przykładem godnym uwagi jest fotel RM58 zaprojektowany w 1958 roku przez Romana Modzelewskiego, który stanowił fascynujący eksperyment z użyciem materiałów sztucznych. Jeden z prototypów znalazł się w kolekcji w Victoria and Albert Museum w Londynie. Dopiero w latach 2000 firma VZOR wprowadziła go do masowej produkcji. 

Nowoczesna z drewna dębowego
Nowoczesna z drewna dębowego
GWD salon DESIGNMARKET.PL salon STOR/Galeria Wnętrz DOMAR

Komody i meblościanki

Regały i komody wytwarzane w okresie PRL-u charakteryzują się nie tylko specyficznym designem, trwałością i pojemnością. Te funkcjonalne meble ułatwiały organizację niezbędnych przedmiotów, nie przytłaczając jednocześnie przestrzeni. Doskonałym przykładem jest komoda o nazwie Jamnik z kolekcji Violetta stworzona przez Wacława Leśniewskiego. Ma ona wydłużoną formę i głębokość, wykończenie z forniru w miodowym kolorze oraz wysokie nóżki, nadające jej elegancji.

Kiedy myślimy o okresie PRL-u, przychodzą nam na myśl regały i meblościanki dominujące zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach. Meble znane jako Meblościanka Kowalskich, stworzone przez Bogusława i Czesławę Kowalskich, to nie tylko organizacja szafek i półek - zestaw zawiera w sobie również miejsce na składane łóżko i stół. To rozwiązanie umożliwiało znaczącą oszczędność przestrzeni.

Jak urządzić salon w stylu retro?

Aranżując wnętrze w stylu retro nie musimy ściśle trzymać się tego, co było modne w latach 60. i 70. XX wieku. Nowoczesne przestrzenie sprytnie łączą nowatorskie elementy z przeszłością. Jak zatem stworzyć atmosferę PRL-u, jednocześnie unikając przesady? Początek powinien być solidny – zacznijmy od wyboru podłogi. Wnętrza tamtych dekad niezmiennie kojarzą się z drewnianym parkietem, ułożonym w charakterystyczny wzór jodełki, cegiełki lub drabinki. Decydując się na taką właśnie podłogę, możemy nadać pomieszczeniu konkretnego charakteru.

Jeśli chodzi o ściany, zaleca się pozostawienie ich w odcieniach jasnych i neutralnych, takich jak biel lub różne odcienie szarości. Taki wybór kolorów umożliwi stworzenie doskonałego tła dla mebli i kolorowych akcentów dekoracyjnych. Przestrzeń ożywią tapety w mocniejszych kolorach, prezentujące wzory geometryczne lub kwiatowe. Takie wykończenie umieszczamy na jednej ze ścian lub jej fragmencie. Ważne jest unikanie przesady, aby nie przytłoczyć wnętrza i nie stworzyć efektu chaosu.

Jak urządzić mieszkanie w stylu retro?
Zasłony AIDA
fot. EUROFIRANY/Galeria Wnętrz DOMAR

Meble i dodatki

Należy zwrócić szczególną uwagę na selekcję mebli w pomieszczeniu urządzonym w stylu retro. Sofa lub kanapa oraz fotele z drewnianymi akcentami nie powinny mieć przytłaczającej formy. To samo dotyczy stolika i komody. Kupując wyposażenie, możemy postawić na modele inspirowane epoką lub połączyć je z oryginałami (które w razie potrzeby możemy odnowić lub odświeżyć). Taka kompozycja stworzy spójną i harmonijną przestrzeń.

Tworząc aranżację w retro stylu, nie można zaniedbać dodatków i ozdób. Lampa o prostym abażurze wykonanym z metalu lub tworzywa sztucznego, plakaty lub obrazy nawiązujące do tematyki PRL-u oraz charakterystyczna ceramika i szkło pomogą nadać pomieszczeniu niepowtarzalnego nastroju. Warto mieć na uwadze, że to właśnie szkło artystyczne i wzorzyste dominowało w tamtych wnętrzach, a nazwiska projektantów takich jak Horbowy, Sadowski, Drostowie czy Słuczan-Orkusz współcześnie wciąż budzą zachwyt i ciekawość wielu kolekcjonerów.

GWD salon GALA COLLEZIONE JADALNIA SOHO
GWD salon GALA COLLEZIONE JADALNIA SOHO
GALA COLLEZIONE/Galeria Wnętrz DOMAR

Skomentuj:

Jak urządzić mieszkanie w stylu retro?