Drewniana tkanina Elisy Strozyk
W poszukiwaniu nowego materiału projektantka Elisa Strozyk połączyła drewno i tkaninę tworząc zupełnie nową jakość.
Wooden Textile, czyli drewniana tkanina, to jej projekt dyplomowy, którym w krótkim czasie zdążyła zachwycić świat wzornictwa. Na czym polega jej sukces? Na Wooden Textile składają się pocięte na małe, symetryczne kawałki drewna, które następnie w określony ściśle według wzoru sposób umieszcza się na tkaninie. Powstały w ten sposób materiał jest bardziej podatny na formowanie, układanie i wszelkie zmiany. Jest bardziej giętki i elastyczny, bardziej plastyczny niż drewno. Z drewnianej tkaniny projektantka tworzy narzuty, dywan, abażury. Elisa Strozyk jest młodą projektantką niemiecką, urodziła się w Berlinie. Studiowała w Paryżu (École nationale supérieure des Arts Décoratifs (EnsAD), w Berlinie - gdzie zrobiła dyplom z tkaniny, i w Londynie (Central Saint Martins).
W 2010 roku zaproszona została do udziału w wystawie [3d] design talent showcase na znaczących w branży targach Imm Cologne (Międzynarodowe Targi Mebli i Wyposażenia Wnętrz). To była jej pierwsza ważna wystawa i prezentacja projektu, a zarazem moment zawodowego startu. Ale powróćmy do drewnianej tkaniny. Punktem wyjścia dla Elisy Srozyk było zadanie sobie pytania: czy można zrobić coś co uczyni drewno materiałem bardziej płynnym? Odpowiedź była twierdząca. To Wooden Textile, które stało się także pracą dyplomową, a obecnie jest znakiem rozpoznawczym projektantki. Co ciekawe, chodziło nie tylko o poszukiwanie nowego materiału, ale też o to by zaprosić odbiorcę do zastanowienia się w jaki sposób odbiera świat, jak daleko odszedł od tego co naturalne. Projektantka chciała by poprzez zaskoczenie, że oto znajomo pachnące twarde drewno może być dla odmiany miękkie i miłe w dotyku, zaprosić do refleksji nad tym na ile zmysłowo odbieramy świat.
Projekt Strozyk to nowatorskie spojrzenie na drewno. Kojarzy się nam z czymś mocnym, solidnym, twardym, trwałym. A tu nadane mu zostało nowe znaczenie, nowe przymioty. Kiedy pomysł był już opracowany, projektantka potrzebowała dwóch tygodni by wyciąć i ułożyć w całość drewniany dywan. Dziś wystarczą cztery dni by powstała nowa rzecz. Elementy drewniane są cięte ręcznie lub laserowo, a następnie nanoszone są na tkaninę. Następnie z gotowej materii tworzone są przedmioty. Drewniana Tkanina jest produktem umiejscowionym gdzieś pomiędzy tkaniną a meblem. Jest rzeźbiarska, podatna na zmiany. I daje mnóstwo możliwości. Wiele zależy od wielkości drewnianych elementów, ich ułożenia, doboru, koloru czy geometrii. Tkanina może być dywanem albo rodzajem parkietu, może być kocem, narzutą, częścią integralną mebla lub lampy. Taką lampą jest na przykład Miss Maple - lekka chmurka złożona z małych trójkątów, którą możemy formować wedle naszego upodobania. Przywodzi na myśl origami. I wygląda znakomicie zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem.
Niemiecka projektantka wykorzystuje stworzoną przez siebie materię w swoich nowych projektach. Ostatnio do stworzenia akordeonowej kolekcji w skład której wchodzi szafka (Accordion Cabinet) oraz projekt lampy (Accordion Lamp). Kolekcja powstała we współpracy z Sebastianem Neebem. A z kolei projektantka Maria Bonita wykorzystała jej drewnianą tkaninę w swojej kolekcji odzieży. Warto też wspomnieć o ekologicznej stronie pomysłu. Projektantka także to podkreśla mówiąc o malejących zasobach naturalnych i o tym, że należy szukać pomysłów, by umieć dobrze wykorzystać i przetworzyć to co już mamy. Drewniana tkanina jest na to doskonałym przykładem.
Nowe życie tkanin - sztuka Ann Wood
Snurk - pościel z pomocą
Rob Ryan - specjalista od wycinanek
- Więcej o:
- projektanci
Minimalizm - jak urządzić przytulne i proste wnętrza? Zasady aranżacji i życia
Projektant wnętrz. Czym się zajmuje i ile zarabia?
Garsoniera na Mokotowie. Tu mieszka znana architektka wnętrz
Connected - wspólny projekt 9 twórców z całego świata. Wśród nich jest Polka, Maria Jeglińska
Dom Polny - dom wpisany w polny krajobraz
Przetarg na budowę Głównego Urzędu Miar w Kielcach. Wykonawcę poznamy za rok
Sklepowe szyldy mogą być piękne! Udowodnili to studenci Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu
Designerskie wnętrze w tradycyjnym stylu