NeSpoon, artystka która upiększa miasto

Agata Ziółkiewicz

Staromodne koronki i przestrzeń wielkiego miasta. Plus polska artystka, która pozwala zobaczyć świat na nowo.

street art NeSpoon
street art NeSpoon
fot. behance.net/NeSpoon

Ślady jej działalności można spotkać idąc ulicą. Co uważniejsi przechodnie widzieli jej prace już nie raz w warszawskim plenerze. Wystarczy mieć nieco szczęścia i patrzeć uważnie na chodniki, budynki, drzewa, fragmenty ścian czy sterty kamieni. Wszędzie tam, nieoczekiwanie i nieco w kontraście do otoczenia, można spotkać sztukę NeSpoon. Ozdabia ona miejską brzydką przestrzeń misternymi koronkami. Czasem jest to graffiti na ścianie czy włazie, czasem ceramiczna plomba w chodniku czy w konarze drzewa, a bywa, że nieoczekiwanie oko napotyka białą koronkową pajęczynę rozpiętą wśród drzew.

street art NeSpoonfot.behance.net/NeSpoon

NeSpoon to artystka miasta, jej prace to miejska biżuteria. Bo miasto tak jak człowiek ma prawo wyglądać pięknie. Taki jest cel tych działań. Ma być pięknie. I owszem, ściana brzydka, ale zamiast narzekać NeSpoon robi coś co sprawia, że na tę samą ścianę patrzymy z zachwytem. Bo dekoracja z szablonu - misterna koronka - nadała jej szlachetności i urody.

street art NeSpoonfot. behance.net/NeSpoon

Inspiracji dostarczają same koronki, one też bywają materią działalności NeSpoon - rozpinane w przestrzeni parku i sadu nadają mu bajkowej natury.
Oprócz miejskiej biżuterii czyli ceramicznych inkrustacji oraz koronkowego graffiti powstają także instalacje. Artystka sprawdza też inne techniki, pracuje z porcelaną, rozgrywa partie scrabble na ulicach (Kraków), rozpina koronkowe pajęczyny w parku (Katowice) czy na polskiej i hinduskiej plaży.

street art NeSpoonfot. behance.net/NeSpoon

Sztuka NeSpoon to przeważnie murale oraz ceramika. Pomysł na działanie w przestrzeni publicznej zrodził się z dwóch pasji: do street artu oraz do ceramiki. NeSpoon znalazła sposób by je połączyć i dało to naprawdę fantastyczny efekt. Dlatego następnym razem idąc na spacer rozejrzyj się dobrze - może sztuka jest tuż obok ciebie, wystarczy rzucić okiem.

Tymczasem zapraszamy do galerii zdjęć>>Prace NeSpoon można też obejrzeć na plaformie Behance - http://www.behance.net/NeSpoon

 


Skomentuj:

NeSpoon, artystka która upiększa miasto