Wybryki ceramiki
Zapraszamy na mały przegląd wybryków ceramiki - wzorów nietypowych, odważnych i bardzo oryginalnych. Wzornictwo nie lubi nudy, monotonii, powtarzalności. Co innego odbiorcy - ci lubią to, co już znają, co już wcześniej widzieli. Ale czy z ceramiką jest jak z piosenkami co to już je znamy? A może warto czasem zaryzykować i porzucając swoje tradycyjne gusty wybrać nieco inny niż zwykle talerz, wazon czy świecznik?
Włącz światło
Hiszpan Roger Arquer z kolorystyką nie eksperymentuje, wybiera spokojną, neutralną biel. Ale za to formy jego naczyń to dopiero wyzwanie.
Touch Lamp Vase to dość niezwykła hybryda - połączenie lampy i wazonu. Niemożliwe? Ależ jak najbardziej możliwe. Włożenie kwiatów do wazonu powoduje włączenie się światła. Projekt zadebiutował w tym roku na targach w Mediolanie.
Lejki
Funnel Vase to z kolei wazon z lejkiem. To także projekt Rogera Arquera. Forma przypomina nieco konewkę. Pomysł o tyle niegłupi, że niejednokrotnie zdarza się, że wazony są bardzo wąskie. Tu dzięki lejkowi (funnel) łatwo i szybko uzupełnimy wodę w wazonie. Funnel Friends to zestaw pojemników, które są zarazem miarką i lejkiem. Niezaprzeczalnie są też interesującym zestawem dekoracyjnym, przypominającym stado kaczek pływających w stawie.
Zawiany wazon
To słynny już wazon szwedzkich projektantek ze studia Front dla Moooi. Projekt nowatorski i piękny.
Chwasty i cyjanotypia
Te błękitne wazony też mają ciekawą historię powstawania. Do wykonania wzoru użyto techniki wykorzystywanej w fotografii - cyjanotypii. Rośliny zebrano na londyńskich ulicach. Efekt? Bardzo interesujący.
Na supełek
Wazony w kształcie supełka proponują projektantki holenderskie Judith van den Boom i Sharon Geschiere.
Odcisk warzywa
Jeszcze bardziej niezwykły pomysł miał projektant z Wiednia Mischer?Traxler. Zainspirowały go warzywa, ich faktura, powierzchnia. Odcisnął je w ceramicznym proszku, nie wypalał i tak powstała unikatowa kolekcja Reversed Volumes.
Patyki i pnie
Równie niezwykłe są wazony Bosco od włoskiego projektanta Andrei Branzi dla Superego. Tu również za inspirację posłużyła przyroda. A dokładniej las, drzewa. Wazony przypominają do złudzenia zwykłe patyki, gałęzie, kawałki pni drzew.
Obiad na zlewie
Podaj obiad na zlewie, pralce albo zmywarce. Takie wzory na talerze proponuje Alice Mara. Zainspirowana miejskim pejzażem tworzy ceramikę tyleż nietypową co zaskakującą. Kolor, humor i surrealizm, choć chwilami niebezpiecznie blisko kiczu. Ale przecież kicz też jest bardzo często stałym elementem współczesnego miasta.
Lampa spłynęła
Lampy Rebeki Wilson to jakby foremki z których wypływa galaretka. Przedziwny kształt, ale ma swój urok.
Pazur na światło
Drapieżny wzór na świecznik to pomysł Sofii Nilsson. Trzeba przyznać, że ma charakter walecznych Wikingów.
Kropelka na drobne i różowa świnka
Skarbonki też bywają interesujące. Drop - skarbonka w kształcie kropli to pomysł Portugalki Rity Botelho, a różowe pojemniki to japońskie Nendo.
Z mlekiem
Milky Star to obiekt ozdobny, ale też praktyczny - może służyć jako wieszak. Inspiracją były nasiona Ornithogalum (roślina cebulowa, śniedek, zwany czasem też śpioszkiem) oglądane w bardzo dużym powiększeniu pod mikroskopem. A zainspirowało się kreatywne trio z Austrii - Pudelskern.
- Więcej o:
- projektanci
Minimalizm - jak urządzić przytulne i proste wnętrza? Zasady aranżacji i życia
Projektant wnętrz. Czym się zajmuje i ile zarabia?
Garsoniera na Mokotowie. Tu mieszka znana architektka wnętrz
Connected - wspólny projekt 9 twórców z całego świata. Wśród nich jest Polka, Maria Jeglińska
Dom Polny - dom wpisany w polny krajobraz
Przetarg na budowę Głównego Urzędu Miar w Kielcach. Wykonawcę poznamy za rok
Sklepowe szyldy mogą być piękne! Udowodnili to studenci Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu
Designerskie wnętrze w tradycyjnym stylu