Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Hoptimist - poczuj radość!

Agata Ziółkiewicz

Hoptimist to duńska zabawka, która uprzyjemnia codzienność małym i dużym.

Można ją mieć na biurku w pracy, można mieć w domu, można nosić ze sobą albo podarować komuś. Z całą pewnością wywoła uśmiech i życzliwe reakcje. Hoptimist to seria niedużych zabawek, które cieszą się ogromną popularnością, nie tylko w rodzimej Danii. Nieduże kuleczki ze sprężynką. Hoptimist po prostu. Na początku były Birdies. Chociaż nie. Jeszcze wcześniej był sobie duński stolarz Hans Gustav Ehrenreich. To on wymyślił te nieduże ludziki, ot dla przyjemności. Pierwszy model powstał w 1968 roku. To był czas kiedy kolorowy plastik wszedł do użytku i z wolna podbijał serca, stając się coraz bardziej modny. Dlatego Hoptimist były wykonane z plastiku i miały żywe barwy. Po Birdies, czyli ptaszkach na sprężynce, rok później przyszedł czas na Kvaki (przypominające żaby) oraz okrąglutki duet Bimble i Bumble - hoptimistyczną dziewczynkę i chłopczyka.

Konstrukcja zabawki jest zupełnie nieskomplikowana. Hoptimist to zwykle dwa elementy połączone sprężynką. Lekko dotknięte podskakują radośnie. Zabawki produkowane były do 1974 roku, ponownie w sprzedaży pojawiły się całkiem niedawno, w 2009 roku. Wówczas to projektantka Lotte Steffensen postanowiła przypomnieć Hoptimista. Uznała, że zabawki te na stałe zapisały się na kartach historii duńskiego designu i nie powinny być zapomniane. Dzięki niej hoptimistyczne zabawki znów cieszą dzieci i całkiem spore grono dorosłych. Lotte i Bo Steffensen rozszerzyli nieco ofertę Hoptimista. Dziś te zabawki można kupić nie tylko plastikowe, są też wersje drewniane, miedziane czy chromowane. Oprócz nowych materiałów pojawiły się też nowe postaci: klauny Bibi i Bobo które wykonują swoje zadanie we współpracy ze szpitalami, umilając pobyt dzieciom.
Jest także seria hoptimistów okolicznościowych - w tym Rooligan w czapce z rączkami, będący symbolem optymizmu, ale i wspólnoty, pokoju i tolerancji pośród kibiców.

Firma proponuje też całą gamę gadżetów inspirowanych Hoptimistem - od magnesów na lodówkę, przez zawieszki do kluczy czy toreb, minutnik do jajek, kubeczki, usb aż na etui dla iphonów skończywszy. Jeśli to dla kogoś za dużo, zawsze może sięgnąć po klasyczny model. Dziś Hoptmist to już klasyk duńskiego wzornictwa, tuż obok drewnianej małpki Kaya Bojesena czy słynnych lamp Poula Henningsena. To drobiazg, który jak mówią Lotte i Bo Steffensen „symbolizuje radość i wiarę w możliwości”. Dlaczego więc nie mieć jednego na własność? Będą niezastąpione w ponure dni gdy brak nam energii i radości. Bo Hoptimist to czysta radość, która tylko czeka na to by się nią podzielić.

    Więcej o:

Skomentuj:

Hoptimist - poczuj radość!