Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Montana - prostota i funkcjonalność

Agata Ziółkiewicz

Modułowy projekt przestrzeni.

Montana Mobler A/S to duńska firma rodzinna założona przez Petera J. Lassena w 1982 roku. Dziś firmą Montana zarządza syn założyciela - Joakim Lassen, odpowiedzialny za rozwój i marketing przedsiębiorstwa. To przedstawiciel piątej już generacji związanej z duńskim przemysłem meblowym - pra pra pra dziadkiem Joakima był słynny producent mebli Fritz Hansen. Ale wracając do Montany. Najlepszy duński design od samego początku był obecny w życiu założyciela firmy. Bowiem zanim powstała, Peter J. Lassen w swojej pracy projektowej ściśle współpracował z największymi sławami duńskiego wzornictwa, m. in. z Arne Jacobsenem, Jornem Utzonem czy Vernerem Pantonem. Wiele ich projektów do dziś nosi miano ikony designu, a co ważniejsze okazuje się być ponadczasowymi, a to dzięki swojej prostocie i uniwersalności.

Montana to również nazwa systemu modułowego pozwalającego na tworzenie przestrzeni zgodnie z osobistymi preferencjami. Wykorzystując moduły różnej wielkości, głębokości i koloru możemy stworzyć niepowtarzalne zestawy meblowe nie tylko do biura, ale także do niemal każdego pokoju naszego domu. System przechowywania zaprojektował Peter J. Lassen. Założenie jest proste: różnej wielkości moduły w różnych kolorach układamy w dowolne konfiguracje budując meble do naszego wnętrza. To system uniwersalny. Możemy nim stworzyć zarówno przestrzeń do pracy: biuro, studio, warsztat, jak i domową: pokój dzienny, garderobę, sypialnię, pokój dla dziecka, jadalnię. Możliwości jest naprawdę wiele. To trochę tak jakbyśmy dostali klocki różnych rozmiarów i barw i mogli z nich zbudować sobie meble. Oczywiście, firma może zaproponować nam gotowe zestawienia, ale z pewnością wielu ucieszy fakt, że oto mają pełną wolność tworzenia swojego miejsca zgodnie z własnymi potrzebami, stylem, osobowością, zainteresowaniami.

Montana oferuje swoim klientom 42 unity o czterech różnych głębokościach i w 49 kolorach. Z nich mogą powstać mogą regały, półki, szafy. Paleta kolorystyczna powiększa się co parę lat, ale to nie oznacza, że wcześniej produkowane kolory są wycofywane ze sprzedaży - nie, filozofia firmy zakłada, że w każdej chwili klient może wrócić i dokupić kolejne potrzebne moduły w takim samym kolorze jak te które już posiada. Ponadto ostatnio firma dołączyła także moduły hi-fi, które niebawem trafią do sprzedaży.
Oprócz systemu przechowywania Montana proponuje też gotowe zestawy meblowe: np. Monterey, a także nowoczesne meble biurowe: krzesła i stoły, biurka, stoliki, które stworzą proste i funkcjonalne miejsca pracy. Ponadto firma zajmuje się produkcją i dystrybucją różnych modeli krzeseł. Wymienić tu należy słynne krzesło Tivoli projektu Vernera Pantona czy lekki fotel Bachelor tego samego projektanta.

Tivoli zostało zaprojektowane w 1955 roku dla kopenhaskiej restauracji. W 2003 Montana ponownie wypuściła model krzesła na rynek. Krzesło Tivoli dostępne jest w piętnastu różnych kolorach, można z niego korzystać zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz, na tarasach czy w ogrodzie.
Bachelor powstał w tym samym roku, powrócił do produkcji w 2013. To lekki wygodny fotel, którego konstrukcja składa się z metalowych rurek i płóciennego lub akrylowego siedziska, dostępny w sześciu różnych kolorach. Jego zaletą jest też to, że można go złożyć i zapakować w płaski karton, co znacznie ułatwia jego transport. Teczkę z Bachelorem można zabrać ze sobą do parku czy na wycieczkę za miasto.

Projekty i produkty Montany można spotkać na wielu wystawach i targach związanych ze współczesnym wzornictwem, ale także na wystawach sztuki czy innych imprezach.  Montana współpracuje dziś z najlepszymi współczesnymi projektantami. Jest firmą świadomą i odpowiedzialną ekologicznie, nieustannie poszukuje nowych rozwiązań.  Będąc w Kopenhadze zajrzeć można do ich showroomu na Pakhus 48, w dawnych magazynach portowych. To interesująco zaaranżowane 800 metrów kwadratowych świetnie prezentuje zarówno produkty firmy, jak i ideę stojącą za marką. Produkty Montana są dostępne także w Polsce.

Skomentuj:

Montana - prostota i funkcjonalność