Design dziś: Yar Rassadin

Agata Ziółkiewicz

Jak połączyć tradycję ze współczesnością?Oto człowiek, który wie jak to zrobić.

Reaktywacja samowara na przykład - to jeden z jego pierwszych oryginalnych pomysłów. Urządzenie do przygotowywania herbaty w tradycyjny rosyjski sposób zyskało piękną linię i nowoczesny design. Zapomniane już nieco matrioszki z pstrokatego i kiczowatego ludowego suweniru w jego wersji zyskały status pożądanego gadżetu. Inspiracją był system kolorystyczny Pantona, a także ufo.

 

Ale ich twórcę interesuje coś więcej niż tylko odczytywanie tradycji na nowo. Bo tak zwany retrofuturyzm to tylko jedna z twórczych dróg rosyjskiego projektanta.

 

Yar Rassadin to Rosjanin, który powoli acz konsekwentnie zdobywa uznanie w dziedzinie projektowania. Yar (właściwie Yaroslav) Rassadin, znany też jako Babkin, swoją karierę rozpoczął kilka lat temu. W 2004 roku, po studiach, rozpoczął pracę w Moskwie w pracowniach projektowych - SmirnovDesignGroup i Designworks, gdzie zajmował się wzornictwem przemysłowym i trójwymiarowymi wizualizacjami.

 

Dwa lata później poczuł się już na siłach, by nieco się uniezależnić i wraz z architektem Sergeyem Mozheyko założyli Manworksdesign Bureau (MWD).  Szybko pojawił się ich pierwszy sukces. Za wspomniany wcześniej projekt - modernistyczną interpretację samowara - dostali wyróżnienie Red Dot Design Award w kategorii concept design.

 

W Manworksdesign Bureau stworzyli wspólnie kilka innych oryginalnych przedmiotów, między innymi odtwarzacz mp3 w kształcie krzyża, pamięć usb w formie łodzi podwodnej czy ciekawe projekty lamp. Ale widocznie Rassadinowi wciąż było za mało niezależności. Dlatego od jakiegoś czasu pracuje także na własne konto, tworzy własną markę. (Choć Manworksdesign nie porzucił ostatecznie).

 

Dla niemieckiej firmy Koziol wymyślił zestaw do soli i pieprzu, to anioł i diabeł. Figurki są dostępne w trzech kolorach: białe, czarne i czerwone.

 

Powstały dwie wersje matrioszek: czarne ninja i limonkowe, cieniowane od najjaśniejszej, najmniejszej lalki do największej, najciemniejszej. Matrioszki mają lekko skośne oczy - projektant zdaje się odwoływać do pochodzenia lalki, która ponoć przyjechała z Japonii do Rosji niecałe sto dwadzieścia lat temu. Vostok to hołd złożony radzieckiemu statkowi kosmicznemu. To projekt sanitariatów łazienkowych, który wygrał rosyjski konkurs firmy Roca. Rassadin zaproponował prosty, geometryczny i stylowy design. Lampa Beehouse jest połączeniem procesu powstawania ula oraz technologii kryształu. Materiałem jest tu plastik i kryształki Svarovskiego o miodowej barwie. Jednym z nowszych projektów jest P-bookshelf - sprytne rozwiązanie, które łączy regał na książki ze staromodnym zegarem z wahadłem.

 

Jego pomysły nie zawsze mogą znaleźć producenta i to jak sądzę stanowi pewien problem.
Przecież nie po to wymyśla się nowe rzeczy, by istniały tylko na papierze.

 

Agata Ziółkiewicz

 

Zobacz także:

Czytanie na okrągło
Design dziś: Black+Blum
Daleko od pionu

Skomentuj:

Design dziś: Yar Rassadin