Ceramika blisko natury

Marta Lubaszewska

Natura+ to Najnowsza kolekcja prac wybitnego artysty ceramika Marka Cecuły.

Ceramika, seria Natura proj. Marek Cecuła
Ceramika, seria Natura proj. Marek Cecuła

 

Zainspirowana naturą, organicznymi kształtami w najprostszej formie kolekcja zachęca do refleksji nad otaczającym nas światem, zachwyca naturalnymi kształtami, które przetworzone w wyobraźni artysty stają się praktycznymi przedmiotami domowego użytku. Kolekcja  jest też swoistym manifestem artysty, wezwaniem do stosowania we współczesnym wzornictwie świadomości, uczuć i idei. Inspiracją i wzorem dla projektanta była natura, przyroda nieożywiona i ożywiona; kamień, ziemia, źdźbło trawy, drzewo - najdoskonalsze dzieła sztuki. 

Natura+ powstała we współpracy z Edytą Cieloch. W skład kolekcji wchodzi kilkanaście prac podzielonych na kategorie, w tym między innymi:  

"Ogród kuchenny" to naczynia na zioła i jarzyny, które potrzebują stać w wodzie (szczypiorek, pietruszka, mięta lub bazylia). Pojemniki są tak zaprojektowane, by zapewnić im długą trwałość i estetyczny wygląd na blacie kuchni .

"Czajnik dla ptaków" przenosi dom do ogrodu, przeznaczając porcelanowy czajnik na mieszkanko dla ptaków w przydomowym ogrodzie.

"1kg ERTH" 1 kilogramowa kostka ziemi - prawdziwy kilogram niewypalonej, ubitej i wysuszonej masy ziemnej stworzony jako konceptualny produkt, którego główną funkcją jest uświadamianie wartości ziemi i zwracanie uwagi na jakość i wrażliwość naszej planety.

"Rock & salt" grupa naczyń na pieprz i sól odbitych bezpośrednio z form kamieni, wykonanych w biskwitowej porcelanie. Przez kontrast z elegancką zastawą stołową, mimo niewielkich rozmiarów dominuje swoim surowym kształtem.

 

Marek Cecuła to jeden z najciekawszych i  najbardziej znanych polskich artystów - ceramików.  Projektant form przemysłowych i przedmiotów codziennego użytku, kurator wielu wystaw, wychowawca i nauczyciel młodych artystów. 

 

Kolekcję Natura+ będzie miała swoją warszawską premierę 1 grudnia 2009 roku w ANANKE w Wilanowie przy ul. Sarmackiej 5. Wystawa potrwa do 15 stycznia 2010r.

 

zobacz zdjęcia>>

 

 

zobacz także:

Ceramika ze słonecznej Kalifornii

Niecodzienne naczynia codzienne

Made in England

 

Skomentuj:

Ceramika blisko natury