Stelaże podtynkowe - sposób na elegancką łazienkę
Zabudowa stelaża podtynkowego to najchętniej wybierane rozwiązanie do nowoczesnych toalet. Ukryte elementy instalacji i niewidoczne rury zapewniają więcej miejsca w łazience i pozwalają stworzyć estetyczną aranżację wnętrza.

Duże możliwości aranżacji łazienki, atrakcyjny design, komfort i wygoda użytkowania, łatwe utrzymanie czystości - to korzyści płynące z wykorzystania podwieszanych urządzeń sanitarnych. Bazę dla tych rozwiązań stanowi odpowiednio zamontowany stelaż podtynkowy. Z jego użyciem zawiesimy praktycznie każde urządzenie sanitarne, a także zastosujemy cichą i oszczędną spłuczkę. Zapewnia on również wzmocnienie całej konstrukcji. Sprawia, że nie ma zakamarków, w których może gromadzić się brud, co ułatwia czyszczenie i zachowanie higieny. Nowoczesne systemy pozwalają na szybki montaż bez konieczności głębokich ingerencji w strukturę ścian. Również dostęp do elementów instalacyjnych w razie potrzeby naprawy jest ułatwiony, co jest ważne z perspektywy długotrwałego użytkowania.

Zanim kupimy stelaż
Przed zakupem konkretnego modelu warto przeanalizować wszystkie odległości, przede wszystkim odstęp między poszczególnym wyposażeniem łazienki. Stelaże różnią się rozmiarami, jednak najczęściej spotykane mają od 40 do 50 cm szerokości i wysokość do 120 cm. Kompletna zewnętrzna zabudowa stelaża (z płytą gipsowo-kartonową i okładziną zewnętrzną) będzie miała 15-20 cm głębokości. Aby wygodnie korzystać z toalety, musimy zachować wolną przestrzeń wynoszącą po ok. 30 cm po obu bokach od miski ustępowej do kolejnych urządzeń sanitarnych lub ściany. Przestrzeń przed sedesem powinna wynosić co najmniej 60 × 80 cm. Zwróćmy też uwagę na pojemność spłuczek w stelażu. Najczęściej są to spłuczki o poj. 6 l, z możliwością podziału na 3 i 6 l (ale są też 2/4 l).

Do wyzwań aranżacyjnych
Producenci oferują także stelaże podtynkowe przygotowane do wyzwań aranżacyjnych, takich jak mały metraż, nieustawny układ, konieczność montażu pod kątem czy ulokowanie łazienki na poddaszu pod skosami. Zastosowanie znajdą tu stelaże kompaktowe o zmniejszonej szerokości (32–35 cm) lub wysokości (np. 75–80 cm) z przyciskiem umieszczonym na górze. W małych wnętrzach warto zainstalować wąskie stelaże. Na rynku dostępne są również modele do montażu w rogu. Jeśli stelaże podtynkowe stosuje się w łazienkach dla osób o szczególnych potrzebach, konieczne może być wyregulowanie wysokości zawieszenia miski ustępowej. W niektórych modelach jest regulacja w zakresie nawet 6–8 cm. W łazienkach dla osób o ograniczonej mobilności zastosowanie znajdują także specjalne uchwyty towarzyszące toaletom.



W różnych rodzajach zabudowy
W zabudowie ciężkiej (mokrej). Na stelażu do takiej zabudowy nie możemy bezpośrednio montować urządzeń sanitarnych. Do przymocowania na ścianie ramy stelaża wraz ze zbiornikiem spłukującym niezbędne jest zastosowanie dodatkowych śrub, którymi przytwierdzamy go do muru. Po podłączeniu spłuczki do instalacji wodociągowej i odprowadzeniu rur musimy dodatkowo wzmocnić całą konstrukcję poprzez obmurowanie cegłą: po bokach i od dołu, jeżeli odpływ spłuczki jest pionowy, lub zastosować dodatkowe wsporniki od dołu w przypadku odpływu bocznego. Część osób, wybierając taki stelaż, kieruje się możliwością schowania go całkowicie w ścianie, bez konieczności zostawiania półeczki nad toaletą.
W zabudowie lekkiej (suchej). Stelaże wykonane są z wytrzymałych profili stalowych, które są w stanie udźwignąć powieszone na nich urządzenia sanitarne wraz z ciężarem użytkujących je osób. Możemy wybrać instalację do zabudowy niskiej (stelaż o wysokości 80-90 cm) lub wysokiej (110-130 cm). Standardowy stelaż do tzw. zabudowy lekkiej ma wymiary od 35 do 50 cm szerokości oraz od 10 do 25 cm głębokości. Odmianą stelaża do zabudowy lekkiej jest tzw. stelaż wolno stojący, który może być wykorzystany do budowy dodatkowej ściany działowej umożliwiającej stworzenie stref funkcjonalnych w łazience. Stelaż taki wymaga montażu do podłogi (nie do ściany), a płyty kartonowo-gipsowe pełnią tu funkcję zabudowy umożliwiającej aranżację łazienki.


Jak można zabudować stelaż?
Sposób, w jaki zabudujemy stelaż podtynkowy, zależy od nas. W łazienkach najczęściej obudowujemy go płytkami, zarówno pionowe, jak i poziome płaszczyzny. Możemy też zdecydować się na pomalowanie, wykończenie fornirem, laminatem. Materiał, który wybierzemy, powinien pasować do stylu łazienki i współgrać z aranżacją. Zabudowę stelaża możemy zakończyć na wys. ok. 120 cm, tworząc praktyczną półkę nad zabudową. Nad stelażem możemy umieścić także szafki, które pomogą nam utrzymać porządek w łazience.

Przycisk do stelaża – funkcje…
Przycisk to jedyny widoczny element spłuczki w systemach podtynkowych. Przyciski nie są uniwersalne i konieczne jest dopasowanie modelu do rodzaju stelaża oraz spłuczki (można je też wymieniać). Najłatwiejsze w obsłudze są modele jednofunkcyjne. Jednak bardziej ekonomiczne i przyjazne dla środowiska są te dwufunkcyjne. Dzielą się na dwie części, zazwyczaj większą i mniejszą, co pozwala na szybkie zorientowanie się, która wyzwala więcej wody. Jeszcze korzystniejszym finansowo w dłuższej perspektywie przyciskiem jest model z funkcją STOP, w którym w dowolnym momencie możemy zatrzymać uwalnianie wody. Dodatkowymi funkcjami przycisków są takie elementy jak pojemniki na kostki WC, odciąg zanieczyszczonego powietrza czy podświetlenie.


…i design
Przyciski spłukujące możemy bez trudu dopasować do stylu wnętrza. Dostępne są modele eleganckie, nowoczesne, nietypowe, ale też uniwersalne standardowe. Wykonywane są z różnych materiałów: tworzywa, metalu, szkła, drewna, są też takie, które można wypełnić własnym materiałem lub zlicować z płytkami na ścianie. Niektóre modele służą do spłukiwania bezdotykowego, co zapewnia maksymalną higienę. Na rynku dostępne są również przyciski bardzo małych rozmiarów, które są montowane poza stelażem.




- Więcej o:
- trendy 2025
Stelaże podtynkowe - sposób na elegancką łazienkę
Kuchnia w twoim stylu
Wnętrza w stylu country
Wzór na ścianę
Trendy w projektowaniu kabin prysznicowych
Modne dekoracje ścian - komfort i elegancja
Soft minimalism w aranżacji wnętrz – inspiracje i porady
Kontrasty we wnętrzach – jak łączyć przeciwieństwa, aby stworzyć harmonijną przestrzeń?