Klasyk tygodnia: Pastil Chair

Agata Ziółkiewicz

Pastil Chair to jeden z najbardziej znanych projektów Eero Aarnio. To także jeden z symboli pop-kultury lat 60-tych.

Pastil Chair; projekt: Eero Aarnio
Pastil Chair; projekt: Eero Aarnio
fot. www.finnishdesignshop.com

 

Powstał w 1967 roku.


Pastil Chair, znany także pod nazwą Pastilla Chair i Gyro Chair, to projekt światowej sławy fińskiego projektanta Eero Aarnio. Już rok po tym jak został zaprojektowany, otrzymał nagrodę American Industrial Design.

 

Pastil Chair jest oryginalny, wytrzymały i wygodny. Jego kształt został zaprojektowany tak, by odpowiadał kształtowi ludzkiego ciała. Takie było założenie, bo wiadomo, że nie każdemu będzie wygodnie w pozycji pół-leżącej, blisko podłogi. Niemniej New York Times napisał, że wraz z Ball Chair, także projektu Aarnio, jest to "jedna z najwygodniejszych form do podtrzymywania ludzkiego ciała".

 

Z czasem takich mebli przybyło, jednak Pastil Chair pozostaje unikatem. Pastil Chair zaliczany jest to pop-artu, ale też do nurtu futurystycznego w historii wzornictwa.

 

Pastil czyli pastylka, zainspirowana cukierkiem, jest takim właśnie słodkim maleństwem, który wnosi do wnętrza wiele radości. Ale można z niego korzystać nie tylko w domu, ale także w basenie, na wodzie, a zimą może być pojazdem zastępującym sanki. To też swego rodzaju fotel bujany.

 

Ten nowoczesny fotel wykonany został z formowanego włókna szklanego, produkowany przez firmę Adelta, dostępny w kilku kolorach.

 

Pastil Chair, Adelta, 1967; projektant: Eero Aarnio

 

Zdjęcia >>

 

Agata Ziółkiewicz

 

Zobacz także:

Klasycy designu: Eero Aarnio
Acrila - pop art spotyka barok

Hit czy kit: krzesło Sparkling


Skomentuj:

Klasyk tygodnia: Pastil Chair