Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Design dziś: bracia Campana

Agata Ziółkiewicz

Fernando i Humberto Campana to twórczy duet projektancki z Ameryki Południowej, a dokładniej z Brazylii. Ich nazwisko należy do grona najważniejszych we współczesnym projektowaniu.

Bracia Campana zgodnie tworzą już od kilkudziesięciu lat. Projektują głównie meble - fotele, siedziska, sofy, ale też inne przedmioty codziennego użytku. Pracują między innymi dla takich firm jak Edra, Cappellini, Vitra, Lacoste, Allessi. Ich twórczość oscyluje pomiędzy projektowaniem użytkowym a sztuką. To co projektują jest niezwykle oryginalne, niezależnie czy jest to nowy projekt fotela, misy na owoce czy też instalacja artystyczna. Mieszkają i tworzą w Sao Paulo, ale ich projekty są dostępne na całym świecie. Urodzili się i dorastali w Broitas, małej miejscowości nieopodal Sao Paulo. Humberto (1953) ukończył prawo, Fernando (1961) jest architektem. Jako projektanci pracują razem od 1989 roku. Podobnie jak dużo młodsi bracia Bouroullec, wzajemnie się uzupełniają w twórczej pracy, choć tu zadania są wyraźniej podzielone: Humberto odpowiedzialny jest za kolor, formę, materiały, Fernando wykorzystuje swoje doświadczenie architekta i projektanta. Gotowe projekty sygnują razem: bracia Campana.

Można powiedzieć, że są to projektanci, którzy są w stanie zrobić coś z niczego. Materię ich prac stanowią rzeczy znalezione, poprodukcyjne odpady, sznury, liny, kawałki deseczek, metalowe rurki, plastik, papier, guma, a nawet zabawki. Właściwie niemal wszystko co można znaleźć na ulicy może stanowić dobrą podstawę do ciekawego projektu i przedmiotu. Cała sztuka polega na tym, by z tych dość biednych materiałów stworzyć coś spektakularnego, luksusowego nawet. Na tym polega swego rodzaju alchemia designu według braci Campana: przetwarzanie zwykłych rzeczy w dzieła sztuki. Ich studio zatem pełne jest przeróżnych materiałów, modeli, prototypów, rysunków, pamiątek z podróży, a nawet przedmiotów, które uznać by można za śmieci, ale to wszystko stanowi ich inspirację, ich warsztat pracy. W tym pozornym chaosie jest metoda.

Fascynuje ich historia naturalna, rośliny, zwierzęta, niezwykłe stworzenia. Może bezpośrednio w ich projektach nie zawsze jest to widoczne, nie mniej jednak nie pozostaje bez wpływu na ich twórcze myślenie. Nie od dziś wiadomo przecież, że najdoskonalsze formy już istnieją w naturze, czasem tylko trzeba je odnaleźć i zauważyć. Poza tym, jak inni artyści, inspirację znajdują w otaczającym ich świecie. Do nowego pomysłu natchnąć może ich spacer po ulicach miasta, przeczytana niedawno książka, dobry film czy ciekawa wystawa. Do najbardziej znanych projektów braci Campana należą: krzesło Favela - zbudowane z małych, drewnianych deseczek; fotel Sushi składający się z nałożonych na siebie skrawków różnych materiałów; krzesło Jenette, którego oparcie wygląda niczym miotła; ekscentryczne i niezwykle kolorowe krzesło California Rolls, ażurowy fotel Anemona czy fotel Banquette, którego siedzisko składa się z pluszowych zabawek. Ale bracia Campana projektują nie tylko meble. Są też autorami oświetlenia, luster, biżuterii, a także torby i butów. Po raz pierwszy zrobiło się o nich głośno, gdy w 1998 roku pokazali swoje prace w Museum of Modern Art (MoMA) w Nowym Jorku. Wraz z niemieckim projektantem oświetlenia Ingo Maurerem zaprezentowali wystawę Projekt 66. Wzbudziła ona zainteresowanie, a Edra zajęła się produkcją ich fotela Vermehla ( czerwony sznur oplatający metalowy stelaż).

W 2004 roku bracia Campana prezentowali już swoją wystawę retrospektywną - przegląd ich prac można było obejrzeć w londyńskim Design Museum. Przedmioty ich autorstwa dostępne są także w polskich sklepach.

Hella Jongerius projektuje
Industreal - projektowanie bez ograniczeń
Design dziś: bracia Bouroullec

Skomentuj:

Design dziś: bracia Campana