Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Klasyk tygodnia: lampa AJ

Agata Ziółkiewicz

Prosty, minimalistyczny projekt i wciąż zachwyca. Lampa AJ czyli lampa Arne Jacobsena.

Powstała razem w 1957 roku jako jeden z mnóstwa elementów wyposażenia hotelu SAS Royal w Kopenhadze - swego rodzaju opus magnum Arne Jacobsena.

Duński projektant był twórcą wnętrz hotelu - specjalnie do niego zaprojektował meble, lampy, tekstylia i szereg innych przedmiotów. To właśnie wtedy powstały najsłynniejsze jego projekty: fotele Jajko (Egg Chair) i Swan, sofa Swan i cała kolekcja mebli - seria 3300.

Wśród tych projektów były też lampy: stojąca, podłogowa (AJ Floor), stołowa, na biurko (AJ Table), a także rodzaj kinkietu (AJ Wall).

Projekt niezwykle prosty i minimalistyczny. Odlew cynkowy i stal. Stożkowaty klosz umieszczony na cienkiej rurce. Lampka biurkowa ma w podstawie otwór, który pierwotnie był miejscem na popielniczkę. Dziś lampę sprzedaje się bez niej, choć otwór pozostał - dodaje on lekkości i elegancji całości projektu.

Lampa produkowana jest przez firmę Louis Poulsen, oryginalnie dostępna w bieli i czerni. Jednak z okazji 50-lecia istnienia producent wprowadził na rynek także inne kolory.

I jak wiele innych klasyków designu tak i lampa AJ jest dowodem na to, że dobry wzór jest ponadczasowy.


Skomentuj:

Klasyk tygodnia: lampa AJ