Klasyk tygodnia: fotel La Mama

Agata Ziółkiewicz

To jeden z najwybitniejszych, najbardziej wyrazistych mebli włoskiego designu. Ten krągły fotel o kobiecych kształtach znany jest także jako Up5 (fotel) i Up6 (kula).

fotel La Mama (Up5); projekt: Gaetano Pesce
fotel La Mama (Up5); projekt: Gaetano Pesce
fot. bebitalia.it

La Mama to projekt włoskiego projektanta Gaetano Pesce dla C&B Italia (dziś B&B Italia). Fotel powstał w 1969 roku. Należy do serii UP.

W swoim czasie, na początku lat 70-tych były to niezwykle innowacyjne propozycje mebli.
Nowoczesna, rzeźbiarska forma i eksperymentalna technologia w jednym.

La Mama wykonana jest z gąbki poliuretanowej i dżerseju. Początkowo sprzedawano go w kartonie, po uprzednim spłaszczeniu fotela próżniowo. Po wyjęciu z kartonu fotel przybierał właściwą formę, wyskakując w górę (czyli up).
La Mama składa się z fotela oraz pufy czy też podnóżka w kształcie kuli.

Interpretacji tego mebla jest wiele. Jego twórca jednak mówi wprost:

To kobiece ciało z kulą u nogi, ktoś pozbawiony wolności. Poprzez historię kobiety zawsze poświęcały siebie w imię męskich uprzedzeń

I dodaje, że ten antropomorficzny design wciąż pozostaje aktualny. Ta kobieta z kulą u nogi to symbol uwięzionej kobiety, kobiety bez praw, kobiety uprzedmiotowionej. Wystarczy wziąć pod uwagę prawa kobiet i to jak kobiety są traktowane w krajach islamskich, w Chinach, Indiach, w wielu miejscach na świecie. Ale to także symbol uwięzienia kobiety w codziennym kieracie, w ilości obowiązków którym musi podołać.

 

fotel La Mama (Up5); projekt: Gaetano Pescefot. bebitalia.it

Jest więc La Mama nie tylko wygodnym meblem służącym do odpoczynku. To też swego rodzaju protest społecznym, wciąż żywy symbol. A jednocześnie klasyk designu.

To fotel łączący w sobie tradycję (design lat 70-tych) i współczesność. Przykład znakomitej fuzji sztuki i designu. A z ciekawostek warto może wspomnieć, że pojawił się w filmie z serii o Bondzie - "Diamenty są wieczne".

 

ZOBACZCIE ZDJĘCIA>>

Skomentuj:

Klasyk tygodnia: fotel La Mama