Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Klasyk tygodnia: fotel La Mama

Agata Ziółkiewicz

To jeden z najwybitniejszych, najbardziej wyrazistych mebli włoskiego designu. Ten krągły fotel o kobiecych kształtach znany jest także jako Up5 (fotel) i Up6 (kula).

La Mama to projekt włoskiego projektanta Gaetano Pesce dla C&B Italia (dziś B&B Italia). Fotel powstał w 1969 roku. Należy do serii UP. W swoim czasie, na początku lat 70. były to niezwykle innowacyjne propozycje mebli.Nowoczesna, rzeźbiarska forma i eksperymentalna technologia w jednym. La Mama wykonana jest z gąbki poliuretanowej i dżerseju. Początkowo sprzedawano go w kartonie, po uprzednim spłaszczeniu fotela próżniowo. Po wyjęciu z kartonu fotel przybierał właściwą formę, wyskakując w górę (czyli up). La Mama składa się z fotela oraz pufy czy też podnóżka w kształcie kuli. Interpretacji tego mebla jest wiele. Jego twórca jednak mówi wprost:

To kobiece ciało z kulą u nogi, ktoś pozbawiony wolności. Poprzez historię kobiety zawsze poświęcały siebie w imię męskich uprzedzeń.

I dodaje, że ten antropomorficzny design wciąż pozostaje aktualny. Ta kobieta z kulą u nogi to symbol uwięzionej kobiety, kobiety bez praw, kobiety uprzedmiotowionej. Wystarczy wziąć pod uwagę prawa kobiet i to jak kobiety są traktowane w krajach islamskich, w Chinach, Indiach, w wielu miejscach na świecie. Ale to także symbol uwięzienia kobiety w codziennym kieracie, w ilości obowiązków którym musi podołać. Jest więc La Mama nie tylko wygodnym meblem służącym do odpoczynku. To też swego rodzaju protest społecznym, wciąż żywy symbol. A jednocześnie klasyk designu. To fotel łączący w sobie tradycję (design lat 70.) i współczesność. Przykład znakomitej fuzji sztuki i designu. A z ciekawostek warto może wspomnieć, że pojawił się w filmie z serii o Bondzie - "Diamenty są wieczne".

Skomentuj:

Klasyk tygodnia: fotel La Mama