Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Klasyk tygodnia: stołek Tam Tam

Agata Ziółkiewicz

Najsłynniejszy stołek świata - Tam Tam.

Tam Tam to taboret, jeden z najbarwniejszych bohaterów historii designu, a zarazem najchętniej kupowany. Może służyć jako stołek ale sprawdzi się też jako mały stoliczek. Pasuje do każdego wnętrza: kuchni, salonu, sypialni, pokoju dziecięcego, łazienki czy przedpokoju. W najlepszym tego słowa znaczeniu: uniwersalny. Ten niewielki mebel, zaprojektowany pod koniec lat 60., bo w 1968, przez francuskiego projektanta Henry'ego Massoneta, stał się w szybkim czasie najchętniej kupowanym projektem. Krótko od jego pojawienia się na rynku sprzedaż sięgnęła niezwykłej ilości 12 milionów sztuk. Popularność i niesamowity sukces Tam Tama zaskoczyły twórcę. A jednocześnie zapewniły projektantowi miejsce w Księdze Guinnessa (a dokładniej Guinness Book of Inventions), tym samym potwierdzając status ikony lat 70. i przedmiotu dobrze zaprojektowanego.

Nie zapobiegło to jednak w długiej przerwie w jego produkcji, związanej z kryzysem paliwowym w połowie lat 70-tych, który to wpłynął bardzo niekorzystnie na produkcję plastikowych mebli w ogóle na świecie. Dlatego wielka była radość klientów, gdy po blisko 30 latach produkt wrócił na rynek. Reedycja Tam Tama odbyła się w 2002 roku. Tam Tam, jak nazwa wskazuje, swoim kształtem przypomina afrykański bęben. Z tą różnicą, że ten bęben jest bardziej symetryczny i wykonany z tworzywa. Lata 60. i 70. to czas zachwytu nad nowymi materiałami, w tym także plastikiem. Tam Tam jest nieodrodnym dzieckiem swoich czasów: kolorowy, radosny, plastikowy. Stołek jest prosty w formie i lekki, wykonany z polipropylenu. Dostępny jest w kilku kolorach, może być przezroczysty lub nieprzezroczysty, metaliczny.

Początkowo był wytwarzany w firmie Massonetta - STAMP, a obecnie produkowany jest przez firmę Branex, która w swojej ofercie pod tą nazwą ma także lampę, stolik, a od niedawna oferuje także iTam Tama - czyli mebel, który posłuży nam zarówno jako stołek jak i baza dokująca do iPhona czy iPada. Nowe życie dla klasyka designu? Na to wygląda, choć i bez tych udoskonaleń Tam Tam jest jednym z najchętniej kupowanych stołków świata.

Stołek Tam Tam, STAMP 1968 i Brandex 2002; projektant: Henry Massonet

Klasyk tygodnia: Pastil Chair
Klasyk tygodnia: wieszak Hang It All
Klasyk tygodnia: Wazon Aalto

Skomentuj:

Klasyk tygodnia: stołek Tam Tam