Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Klasyk tygodnia: Ball Clock

Agata Ziółkiewicz

Oto przed nami Ball Clock - jedna z najbardziej rozpoznawalnych ikon designu.Ten kolorowy, geometryczny zegar to jeden z najbardziej popularnych klasyków retro.

To dziecko swoich czasów. Powstał w 1948, w produkcji od 1950 roku. Wskazuje na fascynacje atomami, ale i kosmosem, planetami. To tematy, które żywo interesowały ludzi w tym czasie. Ale zegar ten jest też wyrazem radości życia, lekkości.  Ball Clock to projekt George'a Nelsona, ale tak naprawdę autorstwa nie ustalono. Teoretycznie ojców ma czterech. George Nelson bardzo chętnie i często współpracował z innymi twórcami. Opowieść niesie, że ten zegar powstał w czasie spotkania czwórki projektantów: Isamu Noguchiego, Irvina Harpera i Bucky'ego Fullera i samego Nelsona. Panowie rozmawiali, jedli, pili i gryzmolili coś w notatnikach. Następnego dnia rano Nelson zerknął na jedną z kartek i znalazł tam gotowy projekt zegara.Ostatecznie to on podpisał się pod projektem, a Ball Clock dołączył do sporej kolekcji innych zegarów tego autora.

Zegar to niewielka tarcza, wskazówki i drewniane lakierowane kulki. Kulki mogą być jednobarwne (czerwone, czarne, białe, pomarańczowe lub w naturalnym kolorze drewna) albo wielokolorowe.  Oryginalny Ball Clock kupimy od Vitry. Będzie pasował i do salonu czy kuchni, jak i wnętrza biurowego. I jak każdy dobry klasyk designu - nie zestarzeje się nigdy.

Ball Clock, projektant: George Nelson, 1948; producent: Vitra

Klasyk tygodnia: sofa Marshmallow
Klasyk tygodnia: wieszak Hang It All
Klasyk tygodnia: Butterfly Stool

Skomentuj:

Klasyk tygodnia: Ball Clock