Klasyk tygodnia: Louis Ghost

Agata Ziółkiewicz

Widać - nie widać. Duch Ludwika zdobi salony i małe mieszkania.

Louis Ghost; projekt: Philippe Starck
Louis Ghost; projekt: Philippe Starck
fot. hivemodern.com

Louis Ghost (Duch Ludwika) to przezroczyste krzesło autorstwa ekstrawaganckiej gwiazdy designu rodem z Francji - Philippe'a Starcka. Ghost powstał z inspiracji epoką Ludwika XV i jest oryginalną interpretacją baroku w ponowoczesnej formie.Ghost jest niemal niewidoczny, niezauważalny. Potrafi zniknąć pośród innych mebli. To jego wielka zaleta, szczególnie jeżeli zależy nam na tym by mieć sporo przestrzeni na małej powierzchni mieszkania.

 

 

Louis Ghost; projekt: Philippe Starck

 

Louis Ghost został wykonany z nowoczesnego materiału jakim jest poliwęglan. To tworzywo wytrzymałe, odporne na warunki atmosferyczne czy zadrapania. A przede wszystkim lekkie i eleganckie - niewątpliwe walory estetyczne tego mebla to także ważna sprawa.

Louis to spore krzesło z podłokietnikami. Victoria to odmiana tegoż bez podłokietników, natomiast Charles to stołek barowy. A całkiem niedawno do rodziny tych współczesnych duchów mebli dołączyło też krzesełko Lou Lou czyli wersja dla dzieci.

Z czasem firma Kartell wraz z projektantem urozmaicili kolekcję tych designerskich duchów. Meble są dostępne w kilku kolorach, także w wersji nieprzezroczystej. Opcjonalnie można też kupić Ghosta z nadrukami na oparciach, a z okazji 50 urodzin lalki Barbie na rynek wypuszczono limitowaną wersją różową z postacią lalki na oparciu krzesła.

W swojej formie krzesło łączy klasykę i nowoczesność, reinterpretuje tradycją w jak najbardziej współczesny, odważny sposób. I choć Ghost pojawił się w 2002 to już można go zaliczyć do grona klasyków, współczesnych ikon wzornictwa.
I, co ciekawe, liczba sprzedanych Duchów Ludwika przekroczyła już milion egzemplarzy.

krzesło Louis Ghost, projektant: Philippe Starck; 2002, producent: Kartell

 

Agata Ziółkiewicz

 

Zobacz także:

Fotele - top 10 ekscentryków
Klasyk tygodnia: Juicy Salif
Klasyk tygodnia: krzesło Tolix

Skomentuj:

Klasyk tygodnia: Louis Ghost