IKEA stawia na mniejsze sklepy w centrach miast

red.

Nowy pomysł IKEA - zamiast wielkich sklepów, małe placówki przy głównych ulicach miast

Zazwyczaj zakupy w IKEA wiążą się z prawdziwą wyprawą. Sklepy popularnej szwedzkiej sieci lokowane są na obrzeżach miast. Klienci często narzekają na uciążliwą, długotrwałą podróż. A gdyby tak sklepy IKEA znajdowały się w centrach miast?

IKEA to największy sprzedawca mebli na świecie. Ma 315 sklepów w 27 krajach. Zgodnie z przyjętą strategią, do 2020 roku sprzedaż szwedzkiej grupy ma zostać podwojona i wynieść 50 mld euro. Sklepy IKEA, lokowane zazwyczaj na obrzeżach miast, zajmują zawsze ogromną powierzchnię. Na tysiącach metrów kwadratowych można znaleźć wszystkie produkty z ogromnej oferty marki. Meble i dodatki można oglądać w aranżacjach przypominających prawdziwe mieszkania - zarówno duże, jak i te najmniejsze.

Koncern inwestujący w rozwój sprzedaży uruchamia mniejsze placówki w atrakcyjnych lokalizacjach. Każda z nich będzie mieć powierzchnię odpowiadającą maksymalnie 10 proc. powierzchni zajmowanej przez "klasyczny" sklep IKEA.  Zasadniczym zadaniem sklepów w centrach miast będzie odbiór zamówień złożonych online. Pojawią się w nich także najchętniej kupowane akcesoria. Nie zabraknie też oczywiście szwedzkich restauracji.

IKEA w wersji mini pojawiła się już w Hiszpanii, Norwegii i Finlandii. Jak donosi The Telegraph, zmiany czekają również Wielką Brytanię. Pierwszy sklep w mniejszym formacie ma powstać jesienią w Norwich. W tej chwili podróż mieszkańców tego miasta do najbliższego sklepu IKEA trwa ok. 2 godziny. Plany otwarcia mniejszych sklepów ma również IKEA Australia i Kanada.

Wiele osób pamięta jeszcze sklep IKEA w centrum Warszawy. W 1992 roku otwarto pawilon wystawowo-handlowy w Alejach Jerozolimskich nad tunelem kolejowej linii średnicowej. Szwedzka sieć nie zabawiła tu jednak długo. Szybko otwarto ogromny sklep w Jankach, a budynek w śródmieściu Warszawy zajęły inne firmy.

Na razie nie wiadomo, czy w centrach polskich miast pojawią się małe sklepy IKEA.

Skomentuj:

IKEA stawia na mniejsze sklepy w centrach miast