Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

IKEA otwiera muzeum. Jak rodził się szwedzki gigant?

red.

Niezła gratka dla fanów IKEA. W Almhult, miejscu gdzie powstał pierwszy sklep szwedzkiej marki, 30 czerwca zostanie otwarte muzeum.

IKEA to marka, która zmieniła nasze domy. Powstanie muzeum było więc tylko kwestią czasu. Zostanie ono otwarte już 30 czerwca w szwedzkim mieście Almhult.

Założycielem IKEA jest Ingvar Kamprad (urodzony w 1926 roku), który wychował się na szwedzkiej famie Elmtaryd w parafii Agunnaryd.  Mając te informacje łatwo rozszyfrować nazwę firmy. Słowo IKEA to akronim - pierwsze litery imienia, nazwiska i nazwy miejscowości.

Już jako pięciolatek Kamprad czuł smykałkę do biznesu. Kupował zapałki w dużych opakowaniach, a sprzedawał je sąsiadom w małych pudełkach - oczywiście ze sporym zyskiem. Z czasem zaczął handlować nasionami, ołówkami oraz długopisami.  Gdy skończył 17 lat postanowił zainwestować pieniądze podarowane mu przez ojca i otworzyć własny sklep. Na początku handlował wiecznymi piórami, portfelami, obrusami a nawet nylonowymi pończochami. Kamprad doszedł do wniosku, że najwięcej zarobi na sprzedaży wysyłkowej. Tak też się stało.

Gdy zobaczył, że w ofercie konkurencyjnej firmy pojawiły się meble, nie mógł być gorszy. Zaczął nimi handlować w 1948 roku. Wykupił w prasie reklamę "leczniczego" fotelika i stolika do kawy. Kamprad stwierdził, że aby dotrzeć do większej liczby klientów, niezbędny jest mu katalog. Pierwszy wydrukowano w 1951 roku (obecnie roczny nakład katalogu IKEA ponad dwukrotnie przewyższa nakład Biblii). Meble sprzedawane przez IKEA szybko zyskały popularność, głównie dzięki ciekawemu wzornictwu i bardzo przystępnej cenie.

W 1958 roku w szwedzkim Almhult założył pierwszy sklep IKEA. Klienci mogli chodzić z własnym katalogiem, pomiędzy specjalnie wytyczonymi alejkami. To właśnie tutaj w 2015 roku zostanie otwarte pierwsze muzeum IKEA. Decyzja nie dziwi, chyba nie ma bardziej odpowiedniego miejsca, w którym można by prezentować dorobek marki.

Asortyment IKEA to tak naprawdę historia współczesnego wzornictwa. Przeglądając stare katalogi marki (ukazują się co roku) można śledzić zmieniające się trendy w urządzaniu wnętrz. W zbiorach muzeum w Almhult mają znaleźć się meble i elementy wyposażenia wnętrz z każdej dekady i które (mimo swej popularności) weszły do kanonu światowego wzornictwa. Wiele z tych przedmiotów, otrzymało najbardziej cenione nagrody np. Red Dot Design Award, zwany potocznie "Oscarem Designu" (Zobaczcie 10 najpiękniejszych mebli vintage z IKEA>>). Wiele mebli od lat bije rekordy popularności. Dla przykładu regał Billy - od czasu wprowadzenia do oferty sprzedał się w ponad 41 milionach egzemplarzy!

W muzeum IKEA (oprócz oczywiście mebli) prezentowana będzie historia marki, ewolucja logotypu a także sylwetki założyciela i projektantów. Odbywać się tu będą również będą wystawy czasowe. Pierwsza skoncentruje się wokół tematu kuchni. Jej mobilną wersję oglądać można było podczas Salone del Mobile w Mediolanie.

Zwiedzający poznają też sekrety menu restauracji, znajdującej się w każdym ze sklepów. Nic dziwnego, IKEA sprzedaje rocznie ponad 150 milionów klopsików

Kto wie, być może muzeum IKEA otworzy sam założyciel - Ingvar Kamprad? Od 1976 roku mieszka w szwajcarskiej Lozannie. Jest jednym z najbogatszych ludzi świata. Według magazynu Forbes, jego majątek szacowany jest na 3,3 mld dolarów (dane z 2013 roku).

Skomentuj:

IKEA otwiera muzeum. Jak rodził się szwedzki gigant?