Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Katalogi IKEA [WSZYSTKIE ARCHIWALNE OKŁADKI]

red.

Katalog IKEA ma kilkukrotnie większy nakład niż Biblia. Jaki będzie temat przewodni tegorocznego wydania? Jak wyglądały pierwsze egzemplarze? Zebraliśmy 63 okładki katalogów, które do tej pory wydała szwedzka sieć!

archiwalne okładki, katalog IKEA, katalogi IKEA, stare okładki, stare katalogi IKEA
Katalogi IKEA - archiwalne okładki
fot. kolaż Domosfera.pl

Co roku, w sierpniu, do skrzynek pocztowych milionów Polaków trafiają katalogi IKEA. Prawdopodobnie jest to jedyne wydarzenie z dziedziny wzornictwa i architektury wnętrz, absorbujące tak wielu rodaków.  Szwedzka sieć IKEA ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Jedni cenią ją za dobre wzornictwo w rozsądnych cenach, inni nazywają ją "meblowym fast foodem". Katalogi mają jednak w sobie "to coś" - piękne zdjęcia, masę porad i inspirujących rozwiązań.

24 lipca odbędzie się premiera nowego katalogu IKEA USA 2015. W Polsce pojawi się on kilka tygodni później. "Gdzie dzień zaczyna się i kończy" - to hasło tegorocznej edycji. Najwięcej uwagi poświęcone będzie sypialniom i łazienkom. Więcej szczegółów już wkrótce!

Kilka ciekawostek na temat katalogów IKEA:

* Pierwszy katalog IKEA został wydany w 1951 roku w nakładzie 250 tysięcy egzemplarzy. Był dziewięciostronnicowym dodatkiem do szwedzkiego dziennika. Wszystkie teksty napisane zostały przez Ingvara Kamprada - założyciela szwedzkiej sieci.

* Na okładce pierwszego katalogu, pojawił się ulubiony fotel Kamprada. Ten sam model "gościł" również na okładce katalogu z 2012 roku.

* W 1964 roku publikacja osiągnęła nakład w wysokości blisko 2 milionów egzemplarzy i trafiła także na rynek norweski.

* Meble produkowane w Polsce pojawiły się w katalogu IKEA po raz pierwszy już w 1961 roku, czyli w roku, w którym firma nawiązała współpracę z naszym krajem.

* Pierwszy sklep IKEA został otwarty w 1990 roku na warszawskim Ursynowie. Katalog w języku polskim, ukazał się jednak dopiero w 1997 roku w ponad dwumilionowym nakładzie.

* W 1992 roku katalog IKEA był pierwszą dużą, kolorową publikacją na świecie, drukowaną na papierze całkowicie pozbawionym chloru.

* W 1999 roku w Stanach Zjednoczonych pojawiła się pierwsza internetowa wersja katalogu.

* Nakład katalogów IKEA zwiększa się rok rocznie. W 2012 w Polsce wydrukowano 5,26 mln. sztuk.  Na całym świecie liczba wydanych egzemplarzy sięga 212 milionów. To trzy razy więcej niż nakład Biblii.

Jak łatwo obliczyć, w tym roku ukaże się 63 wydanie katalogu IKEA. Przenieśmy się na chwilę w przeszłość i zobaczmy wszystkie okładki katalogów szwedzkiej marki. Przeglądanie ich jest jak podróż po historii współczesnego wzornictwa! To prawdziwa uczta dla miłośników wzornictwa.

Skomentuj:

Katalogi IKEA [WSZYSTKIE ARCHIWALNE OKŁADKI]