Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Znamy zwycięski projekt Pawilonu Polskiego na EXPO 2015. Nawiązywać będzie do... skrzynek na jabłka!

red.

Świeży, oryginalny projekt warszawskiej pracowni 2pm.

Polski Pawilon, Pawilon Polski, EXPO 2015
Pawilon Polski na EXPO 2015 zaprojektowany przez pracownię 2pm.
mat. prasowe

Wiemy już, jaki budynek będzie promować Polskę podczas Wystawy Światowej EXPO 2015 w Mediolanie. W prestiżowym konkursie na architektoniczny projekt Pawilonu Polski, zorganizowanym przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych zwyciężyła praca architektów z zespołu 2pm. O realizację własnego projektu i nagrodę pieniężną w wysokości 30 tys. zł rywalizowało 59 pracowni.

Ideą przewodnią zbliżającej się wystawy jest "wyżywienie planety, energia dla życia". Sektor rolno-spożywczy uchodzi za polską specjalność eksportową. Uczestnicy konkursu
musieli więc zmierzyć się nie tylko ze stworzeniem projektu bryły, wnętrz i otoczenia Pawilonu. Równie  ważne było wyraźne i twórcze wyróżnienie się w prestiżowej lokalizacji, w której znajdzie się Pawilon Polski - na tle sąsiadujących z nim ekspozycji narodowych Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Węgier.

- Polska to kraj o europejskim stylu życia otwarty i przyjazny. Lubimy dobre jedzenie oraz dobry design - zupełnie  jak Włosi. Chcemy, aby magiczny Pawilon Polski podbił serca nie tylko naszych włoskich przyjaciół - koncepcję programową polskiej prezentacji tłumaczył Komisarz Generalny, Sławomir Majman.

Do dyspozycji projektantów była prostokątna działka o powierzchni 2 370 m kw (20 m x118,49 m) i budżet w wysokości wysokości 19.600.000 zł brutto na realizację budowy bryły, wnętrz oraz zaaranżowania terenów przyległych zachęcających do odwiedzenia Pawilonu.

Zwyciężył świeży, oryginalny projekt warszawskiej pracowni 2pm, nawiązujący do jednego z eksportowych hitów polskiego rolnictwa - jabłek. Stojący na czele zespołu architektonicznego Piotr Musiałowski, chciał uzyskać efekt symbolicznego labiryntu, gdzie głównym punktem ciężkości jest polski sad pełen jabłoni. To zielone tajemnicze wnętrze pawilonu skrywane jest za ażurową konstrukcją, która nawiązuje do prostych w formie i ekologicznych skrzynek na jabłka.

- Założeniem wyjściowym do projektu Pawilonu Polski na Expo 2015 w Mediolanie, była eksploatacja skojarzeń, najczęściej łączonych z sukcesem gospodarczym polskiego rolnictwa. Analiza tematu dawała jeden możliwy wynik. Polska jako lider produkcji i eksportu jabłek powinna oprzeć narrację swojej ekspozycji o symbolikę drzewa jabłoni. - mówi Piotr Musiałowski.

Sąd Konkursowy docenił kontrast między prostą bryłą zbudowaną z ażurowych, drewnianych modułów, a idyllicznym wnętrzem oraz nawiązanie do jabłek będących szlachetnym symbolem w wielu kulturach.

Wszystkie zgłoszone na konkurs prace można obejrzeć w dniach 7 - 8 czerwca w siedzibie PAIiIZ przy ulicy Bagatela 12 w Warszawie, podczas wystawy pokonkursowej.

Jak Wam się podoba zwycięski projekt?

 

Skomentuj:

Znamy zwycięski projekt Pawilonu Polskiego na EXPO 2015. Nawiązywać będzie do... skrzynek na jabłka!