Kuchnia otwarta czy zamknięta?
Co wybrać? Sprawdź, jakie są zalety i wady obydwu rozwiązań.
W czasie wybierania projektu domu, przed zakupem mieszkania, czy przy generalnym remoncie często zastanawiamy się, czy lepszym rozwiązaniem jest kuchnia otwarta czy zamknięta na pokój dzienny. Zanim się zdecydujemy, warto zastanowić się jaki jest tryb naszego życia, kto najczęściej będzie korzystał z kuchni i jakie rozwiązanie będzie mu odpowiadało najbardziej.
Zalety kuchni otwartej
- Otwierając kuchnię na pokój dzienny zyskujemy przestrzeń. Jest to ważne w małych mieszkaniach.
- Można spotykać się ze znajomymi i urządzać wspólne gotowanie. W wielu krajach takie spędzanie czasu jest modne a przy okazji przyjemne.
- Wspólne spędzanie czasu, wspólne gotowanie scala rodzinę.
- Zapachy czuć w całym domu, ale niektórzy są z tego zadowoleni: po to gotują, aby inni mogli podziwiać ich kulinarny talent, nie wstydzą się tego co jedzą.
Wady kuchni otwartej
- Nie zawsze da się utrzymać porządek w czasie gotowania, przygotowywania posiłków. Są osoby, które będą bardzo skrępowane nieładem w kuchni w czasie wizyty gości.
- Osobie pracującej w kuchni może przeszkadzać telewizor, a osobie która np. ogląda telewizję, słucha muzyki lub czyta, może przeszkadzać pracujący sprzęt kuchenny, okap, zmywarka.
- Jeżeli rezygnujemy ze ściany pomiędzy salonem a kuchnią, ograniczmy liczbę szafek. Nie ma ściany, przy której możemy ustawić meble, na której możemy powiesić szafki. Jest mniej blatów roboczych.
- Styl kuchnii salonu muszą ze sobą współgrać. Meble, podłoga, kolor ścian muszą tworzyć całość w obydwu pomieszczeniach. Większą dowolność wyboru mamy przy zamkniętych kuchniach.
- W pokoju dziennym czuć zapachy z kuchni. Zwłaszcza jeżeli przygotowujemy smażoną rybę, frytki, bigos, flaczki czy inne aromatyczne potrawy. Intensywny zapach może wielu osobom przeszkadzać.
Zalety kuchni zamkniętej
Są osoby, które lubią gotować, ale potrzebują do tego spokoju. Dla nich zamknięta kuchnia jest idealna.
Jeżeli często gotujemy potrawy o intensywnym zapachu, intensywna woń nie roznosi się po całym domu.
Jeżeli lubimy celebrować posiłki, spędzać przy stole godziny na rozmowach, to zamknięta, przytulna kuchnia (niekoniecznie mała) może sprzyjać takiej formie spędzania czasu. Nie będzie przeszkadzał nam np. telewizor, w którym zawsze akurat jest coś ciekawego: film, wiadomości, mecz.
Wady kuchni zamkniętej
Osoby lubiące duża przestrzeń źle się czują w zamkniętych wnętrzach. Zwłaszcza jest to nieprzyjemne, kiedy kuchnia ma niewielką powierzchnię. Osoba, która najczęściej przygotowuje posiłki dla wszystkich domowników może się źle czuć w takim zamkniętym pomieszczeniu. Może też mieć poczucie wyizolowania.
A może i otwarta i zamknięta?
Jeżeli nie jesteśmy przekonani do jednego rozwiązania, możemy zastosować obydwa. Zamiast pełnej ściany można zostawić przejście z przesuwanymi, podwójnymi drzwiami. Można zamiast zwykłej ściany zastosować przeszklenie. Dzięki temu przestrzeń będzie wizualnie otwarta, ale nieprzyjemne zapachy nie będą się przedostawać do salonu.
Przed wyborem: ''kuchnia otwarta czy zamknięta'', nie kierujmy się tak do końca zdaniem i radami znajomych czy rodziny. Każdy ma inny tryb życia. Czego innego potrzebuje młode, bezdzietne małżeństwo, czego innego rodzina z gromadką dzieci a czego innego singiel czy starsza osoba. Ważne są też przyzwyczajenia. Wiele osób lubi czytać czy uczyć się przy stole kuchennym.
Inaczej na sprawę wyboru kuchni otwartej czy zamkniętej, patrzy właściciel 40 metrowego mieszkania a inaczej 150 metrowego domku. Inaczej osoba jadająca zazwyczaj w restauracjach i barach, a inaczej osoba która codziennie przygotowująca dwudaniowy obiad z kompotem i podwieczorkiem. Remont, umeblowanie kuchni nie należy do najtańszych inwestycji w domu. Dodatkowo robi się go raz na kilka, kilkanaście lat, albo nawet na całe życie. Dlatego warto przemyśleć każdą decyzję i dopasować do siebie, swojego trybu życia.
- Więcej o:
Sposób na wąska kuchnię w nowym domu
Przestrzeń w szafkach kuchennych - jak ją zagospodarować?
Luksusowa kuchnia - propozycje aranżacji
Kuchnia w przedpokoju - jak ją zaaranżować?
Czysto w kuchni
Inteligentna strefa codziennego gotowania - technologia K-Link od Franke
Czarne i białe dodatki w kuchni
Strefa przechowywania w kuchni – jak ją zorganizować?