Projekt małego mieszkania

red.

Na pytanie czytelnika odpowiada architekt Katarzyna Rydzyńska z biura projektowego RYDZYŃSKA DESIGN.

Projekt mieszkania, propozycja architekta
Projekt mieszkania, propozycja architekta
Katarzyna Rydzyńska / Rydzyńska Design

Pytanie:

Droga Redakcjo,
Kupiłem mieszkanie 44 m2 - w załączniku przekazuję rzut mieszkania z dokładnie opisanymi wymiarami mieszkania. Chciałbym prosić o Waszą pomoc w zaaranżowaniu tego małego mieszkania, w szczególności aneksu z pokojem i łazienki.  Ogólnie chciałbym, aby mieszkanie wykonane było w jasnych kolorach: jasne + kontrastujący kolor (granat, fiolet). Proponuję podłogi żywiczne i/lub deskę i/lub płytki ceramiczne - jeśli w ogóle łączy się te rodzaje podłóg w mieszkaniu. Bardzo podobają mi się sufity podwieszane z oświetleniem led. Drzwi do łazienki i sypialni proponuję w kolorze drewna z dużą szybą (po bokach paski drewniane w środku szyba od góry do dołu). Poniżej szczegółowy opis pomieszczeń:

W aneksie kuchennym zależy mi na: meblach z  połączeniem dwóch kolorów: białego i drewna; meble  bez uchwytów, a wyłącznie zagłębia/wcięcia służące do otwierania szafek i szuflad; dodatkowo chciałbym aby szafki wiszące były do sufitu;  w przypadku kiedy nie będziecie Państwo rekomendować wyspy chciałbym, aby okap był w zabudowie; zmywarka (szerokość 45 cm) i lodówka w zabudowie; zlew jednokomorowy bez ociekacza; zależy mi, aby było min. 160 cm blatu roboczego. Oczywiście jeżeli nie będzie takiej możliwości to trudno.

Pokój (z aneksem) - chciałbym, aby w tym pokoju był stół prostokątny z minimum 4 krzesłami ; zależy mi na kanapie trzyosobowej nie chcę w tym pokoju narożnika ; chciałbym, aby telewizor był zaprojektowany na panelu lub innej zabudowie;

Łazienka- zależy mi na pozostawieniu wanny + szyba, aby można było brać prysznic; proponuję baterie do wanny po środku; WC wiszące; umywalka w blacie; pralka automatyczna w zabudowanej szafce; chciałbym również duże lustro; dodatkowo zależy mi, aby w łazience był sufit podwieszany z oświetleniem led, chyba że uważacie Państwo inaczej; jeśli chodzi o kolorystykę zostawiam do Państwa decyzji, myślałem, aby łazienka była jasna z elementami drewna. Podłoga w łazience nie chciałbym, aby była drewniana.

Z góry dziękuję Państwu za pomoc.

Pozdrawiam

Przemek

Układ mieszkania, propozycja architekta

Aut. Katarzyna Rydzyńska, Układ mieszkania proponowany przez architekta

Odpowiedź:

Projektowane mieszkanie jest małe i dość trudne do zaaranżowania tak aby wszystko się mieściło i nie wyglądało na wciśnięte na siłę.

Kolory dominujące to biel i szarość z akcentami drewna i granatu. Drewno szafek kuchennych ociepla przestrzeń i sprawia, że obszar roboczy zintegrowany z salonem jest miły dla oka i najmniej techniczny z otoczenia. Taka przekorna zabawa kolorystyki z funkcją powoduje, że otwarta przestrzeń jest zbalansowana wizualnie.

Zmieniliśmy układ mebli kuchennych proponowany przez właściciela na bardziej ergonomiczny.  W salonie zgodnie z życzeniem znajduje się kanapa 3-osobowa, ława, szafka rtv oraz ściana z telewizorem obłożona jednostronnie lakierowaną czarną szybą. Czerń jest męska i elegancka, a dzięki temu, że jest jednocześnie powierzchnią lustrzaną, powiększa optycznie przestrzeń. Zaprojektowane lampy w strefie salon-kuchnia są z tej samej rodziny co znowu sprawia, że nie mamy jasnego podziału przestrzeni. Tą jedność podkreśla jednolita kolorystycznie posadzka żywiczna zastosowana w całym mieszkaniu. Jedynie obniżony i podświetlony sufit mówi nam o tym gdzie kończy się kuchnia z jadalnią a zaczyna salon.

Łazienka jest prosta i raczej minimalistyczna. Kolorystycznie grająca z resztą projektu. Analogicznie do salonu mamy w niej również jedną ścianę czarną. Podobnie do kuchni - drewniane meble. Zastosowana mozaika sprawia, że wnętrze nabiera miękkości i detalu. Szafka podumywalkowa jeśli zostanie wykonana do samej podłogi z powodzeniem zmieści pralkę. Z tradycyjnej baterii nawannowej można zrezygnować na rzecz deszczowni lub samego prysznica oraz napełniania przez przelew. Niwelujemy w ten sposób ilość elementów mocowanych dookoła wanny, ale również i koszty. Sugerujemy pełne drzwi do łazienki i sypialni z kilku powodów: po pierwsze w tak małym mieszkaniu ciężko o prywatność. Należy pamiętać, że wejście do łazienki oraz do sypialni jest praktycznie widoczne z salonu i kuchni. Żadne, nawet częściowo, przeszklone drzwi nie będą dawały odpowiedniego wyciszenia oraz wizualnego komfortu użytkowania tych pomieszczeń. Kolejnym aspektem przemawiającym za pełnymi drzwiami (najlepiej w kolorze ściany) są walory estetyczne. Drzwi mocno odcinające się kolorystycznie lub wzorniczo są zbyt mocnym akcentem w mieszkaniach o małych powierzchniach i zdecydowanie należy się ich wystrzegać.

WIZUALIZACJE >>

Katarzyna Rydzyńska

Mgr inż. arch. Katarzyna Rydzyńska

projekt: RYDZYŃSKA  DESIGN

zobaczcie inne projekty >>

 

 

 

Projektowane mieszkanie jest małe i dość trudne do zaaranżowania tak aby wszystko się mieściło i nie wyglądało na wciśnięte na siłę. Kolory dominujące to biel i szarość z akcentami drewna i granatu.
Drewno szafek kuchennych ociepla przestrzeń i sprawia, że obszar roboczy zintegrowany z salonem jest miły dla oka i najmniej techniczny z otoczenia. Taka przekorna zabawa kolorystyki z funkcją powoduje, że otwarta przestrzeń jest zbalansowana wizualnie. Zmieniliśmy układ mebli kuchennych proponowany przez właściciela na bardziej ergonomiczny.
W salonie zgodnie z życzeniem znajduje się kanapa 3-osobowa, ława, szafka rtv oraz ściana z telewizorem obłożona jednostronnie lakierowanączarną szybą. Czerń jest męska i elegancka, a dzięki temu, że jest jednocześnie powierzchnią lustrzaną, powiększa optycznie przestrzeń. Zaprojektowane lampy w strefie salon-kuchnia są z tej samej rodziny co znowu sprawia, że nie mamy jasnego podziału przestrzeni. Tą jedność podkreśla jednolita kolorystycznie posadzka żywiczna zastosowana w całym mieszkaniu. Jedynie obniżony i podświetlony sufit mówi nam o tym gdzie kończy się kuchnia z jadalnią a zaczyna salon.
Łazienka prosta i raczej minimalistyczna. Kolorystycznie grająca z resztą projektu. Analogicznie do salonu mamy w niej również jedną ścianę czarną. Podobnie do kuchni - drewniane meble. Zastosowana mozaika sprawia, że wnętrze nabiera miękkości i detalu. Szafka podumywalkowa jeśli zostanie wykonana do samej podłogi z powodzeniem zmieści pralkę. Z tradycyjnej baterii nawannowej można zrezygnować na rzecz deszczowni lub samego prysznica oraz napełniania przez przelew. Niwelujemy w ten sposób ilość elementów mocowanych dookoła wanny, ale również i koszty.
Sugerujemy pełne drzwi do łazienki i sypialni z kilku powodów: po pierwsze w tak małym mieszkaniu ciężko o prywatność. Należy pamiętać, że wejście do łazienki oraz do sypialni jest praktycznie z salonu i kuchni. Żadne, nawet częściowo, przeszklone drzwi nie będą dawały odpowiedniego wyciszenia oraz wizualnego komfortu użytkowania tych pomieszczeń. kolejnym aspektem przemawiającym za pełnymi drzwiami (najlepiej w kolorze ściany) są walory estetyczne. Drzwi mocno odcinające się kolorystycznie lub wzorniczo są zbyt mocnym akcentem w mieszkaniach o małych powierzchniach i zdecydowanie należy się ich wystrzegać.

Skomentuj:

Projekt małego mieszkania