Kawalerka dla dwojga
Na pytanie czytelników odpowiadają architektki Marta Krzekotowska i Magdalena Bulińska z pracowni maKa architekci.
Pytanie
Staliśmy się posiadaczami kawalerki o niebanalnym metrażu aż 32 m2. Zastanawiamy się jak rozplanować przestrzeń aby właściwie jedno pomieszczenie zawierało sypialnię, salon, kuchnię z "jadalnią" i przedpokój. W tym mieszkaniu, jak w wielu obecnie, brak jest przedpokoju. Problem stanowią szafy, które myślałam aby umieścić na ścianie prostopadłej do okien ( 2 szafy po obu stronach np. z lustrem a pomiędzy nimi sofa rozkładana na noc do spania). Problemem jest również kuchnia, która w/g planu jest bardzo mała. Myślałam o jej powiększeniu (kosztem pokoju), ale tak aby zakończona np. półwyspem z powiększonym blatem zastępowała stół. Możecie nam pomóc?
Dziękujemy Viola i Marcin
Odpowiedź
Pomimo "niebanalnego metrażu 32 m2" w projekcie udało się zmieścić wszystkie niezbędne funkcje. Przy wejściu znajduje się szafa na ubrania wraz z lustrem. Tuż za nią wygodna kuchnia, której zabudowa niepostrzeżenie przechodzi w szafy w części dziennej kawalerki. W ten sposób otrzymaliśmy zabudowę do sufitu na całej długości najdłuższej ściany mieszkania, która pozwoli zorganizować miejsce na niezbędne rzeczy (a szaf w domu zawsze mało!).
W małym wnętrzu szczególnie ważna jest możliwość szybkiej reorganizacji przestrzeni, dlatego kanapa na której relaksujemy się w ciągu dnia, w nocy zamieni się w łóżko. Stolik przy którym o poranku pijemy kawę wieczorem zmieni się w stół przy którym zjemy romantyczną kolację. Jedna lampa dzięki zawieszonym hakom na suficie pozwoli oświetlić stół, stolik lub inne miejsce w zależności od naszej fantazji. Nawet kuchnia płynnie przechodzi w salon, by również rzeczy w zabudowie meblowej mogły, w zależności od zmieniających się potrzeb, swobodnie zmieniać swoje położenie.
Samo wnętrze jest letnie, ciepłe i kolorowe i bez wyraźnych podziałów przestrzeni. Zabudowa wykonana z lakierowanego mdfu w pastelowym odcieniu fioletu ożywionej pomarańczem odbija światło i dodatkowo powiększa przestrzeń. Ciepły charakter salonu, który nocą zamienia się w sypialnię, podkreśla drewniana podłoga oraz trójwymiarowa ściana z włókna poliestrowego. Panele nie tylko będą tłumić odgłosy domu, ale wieczorem podświetlone światłem będą także pięknie wyglądać.
Pozdrawiamy serdecznie,
Marta Krzekotowska i Magdalena Bulińska
- Więcej o:
52-metrowe mieszkanie dla młodego mężczyzny na warszawskim Ursusie
Nad brzegiem jeziora - mazurski klimat w nowoczesnym apartamencie
Pracownia Architektury Wnętrz Deer Design
Aranżacja wnętrz domu typu "kostka": projekt pracowni RDWN Studio
70-metrowe mieszkanie na warszawskim Mokotowie
Nowoczesna willa projektu Mango Investments
Aranżacja dwupoziomowego mieszkania - projekt pracowni To Be Design
44-metrowe mieszkanie w Gdańsku pełne kolorów