Przestrzeń nastolatka - jak ją urządzić?
Wygodny, odpowiadający gustowi lokatora pokój to ważny element rozwoju każdego młodego człowieka. Stwórzmy go wraz z nastolatkiem, by miał poczucie, że to jego wyjątkowa przestrzeń.
Wiek kiedy dziecko wchodzi w czas dorastania to czas, w którym powinniśmy mu dać więcej swobody, również w sferze urządzania własnego wnętrza. Ta przestrzeń ma służyć właśnie jemu, więc decyzje co do wystroju też powinny być jego. Oczywiście nie oznacza to, że należy pozostawić go samego we wszystkich decyzjach, rodzić może służyć radą, pomagać przy wyborze mebli (np. sprawdzić ich jakość), doradzić w kwestii oświetlenia itd. Warto też przekazać młodemu człowiekowi podstawowe informacje w kwestii urządzania, doboru wyposażenia, zestawienia kolorów czy chociażby sprawdzania jakości kupowanych sprzętów.
Dobry plan
Pokój dziecka (nawet tego starszego) to zazwyczaj niewielka przestrzeń, więc możemy urządzić ją samodzielnie, bez architekta czy projektanta wnętrz. Jednak by tego dokonać warto poznać kilka zasad projektowania i stworzyć projekt pokoju. W tym wnętrzu należy stworzyć kilka stref – do nauki i rozwijania pasji, odpoczynku (spania i relaksu) oraz do przechowywania. Podział ich nie musi być wyraźny, zazwyczaj przenikają się ze sobą, a te same meble mogą służyć zarówno do pracy i przechowywania (np. biurko) czy przechowywania i odpoczynku (np. łóżko z szufladami). Ważne jednak, by takie strefy powstały, bo każda z nich ma istotne znaczenie w zdrowym rozwoju nastolatka.
Kolejną kwestią jest desing. Tu warto kierować się upodobaniami lokatora pokoju. Zarówno styl, jak i kolorystyka dobierzmy w taki sposób, by nastolatek dobrze czuł się w tej przestrzeni. Przy wyborze materiałów wykończeniowych czy dekoracji możemy wykorzystać zainteresowania młodego człowieka, np. wybrać tapetę z motocyklami, jeśli motoryzacja do konik mieszkańca pokoju.
Miejsce do nauki
Miejsce pracy powinno zostać urządzone w zacisznym miejscu pokoju, z dala od przejść, zwłaszcza gdy pokój dzieli rodzeństwo. Biurko warto ustawić w pobliżu okna, gdzie pada naturalne światło. Musimy na ten meble przeznaczyć większą przestrzeń od wielkości mebla, ponieważ przy nim stanie fotel, który musimy podczas wstawania odsuwać – w czym nie może przeszkadzać żaden inny mebel czy ściana. To dość ważne, bo trudny dostęp do miejsca pracy może zniechęcić mieszkańca pokoju do korzystania z niego. Co może skutkować odrabianiem lekcji, np. na łóżku, co z pewnością nie służy ani dobrej koncentracji ani zachowaniu zdrowej postawy ciała.
Przy wyborze mebla najważniejsze są jego wymiary, zwłaszcza blatu, który powinien mieć wymiary min. 70 x 140 cm, zwłaszcza gdy uczeń korzysta z komputera i monitora. Wysokość mebla należy dobrać do wzrostu nastolatka. Aby sprawdzić jaka powinna być warto udać się do sklepu stacjonarnego usiąść przy biurku, położyć wygodnie stopy na podłodze, ugiąć kolana, wyprostować plecy, a ręce zgięte w łokciach ułożyć na blacie. Jeśli uczeń w tej pozycji ma zgięte kolana i łokcie pod kątem 90 st., to oznacza, że mebel ma odpowiednią wysokość.
Dla zachowania dobrej postawy bardzo istotny jest wybór odpowiedniego fotela. Dobrze gdy ma on regulowaną wysokość. Powinien też zapewnić podparcie całym plecom (niektóre modele mają też profilowane oparcia zgodnie z ergonomią kręgosłupa). Idealnie gdy ma też on regulowane podłokietniki.
W tej strefie warto też umieścić kilka szuflad (np. w biurku), szafek i otwartych półek. Uczeń będzie w nich mógł ułożyć wszystkie pomoce naukowe, które nie powinny pozostawać na wierzchu, bo wiadomo że nieporządek nie sprzyja koncentracji.
Równe istotne jest oświetlenie. Dobrze gdy dochodzi tu nie tylko dużo światła naturalnego, ale też tego z lampy ogólnej, zawieszonej na suficie. Oprócz tego niezbędna jest lampka na biurko. Najlepiej gdy ma nieprzejrzysty klosz, dzięki czemu jej światło pada skupione na blat biurka.
Warto też wspomnieć, że biurko to często miejsce w którym nastolatek odpoczywa lub zajmuje się własnym hobby. Dlatego warto tę przestrzeń tak urządzić, by wygodnie było to robić, np. ustawić specjalne pojemniki czy organizery na farby, korale, przybory modelarskie itp. Przyda się też miejsce sprzęt audio czy wieszak na słuchawki.
Wygodne posłanie
Choć może nam się wydawać, że nastolatek nigdy nie śpi, to z pewnością nie jest prawdą i wygodne łóżko jest niezbędne w jego pokoju. Rozmiar mebla, a właściwie powierzchni spania (materaca) powinien być ten sam co dla osoby dorosłej. Zazwyczaj wygodę zapewni mebel o wymiarach 90 x 200 cm, ale jeśli to możliwe wybierzmy model szerszy, a w przypadku bardzo wysokiej osoby, też dłuższy (najlepiej o ok. 10 cm niż wzrost śpiącego). W przypadku tego mebla bardzo istotny jest materac. jego kupno, to zazwyczaj najtrudniejszy element urządzania pokoju, ponieważ każdy z nas ma inne preferencje i trudno tu kierować się ogólnie przyjętymi zasadami. Warto jednak wiedzieć, że dostępne są modele o różnej twardości. Najczęściej przyjmuje się, że osoby lżejsze i o mniejszych gabarytach powinny spać na bardziej miękkim materacu, a te o większych na twardszym. Jednak to kwestia bardzo indywidualna i najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do sklepu stacjonarnego i wypróbowanie kilku modeli.
Strefa z łóżkiem w pokoju nastolatka bardzo często pełni też funkcję relaksacyjną. Dlatego istotne jest by mebel miał wygodny zagłówek, by można było się oprzeć, np. podczas czytania lektury. Warto też zainstalować tu oświetlenie (zarówno do czytania, jak i do dekoracji). Przydadzą się więc kinkiety, lamka nocna czy kolorowe girlandy.
Strefa przechowywania
Porządek to często kwestia sporna pomiędzy rodzicami a dorastającym dzieckiem. Można załagodzić ten konflikt, montując w jego pokoju kilka szaf na ubrania, sprzęt sportowy i muzyczny, przybory do nauki, bibeloty, książki itd. Każdy z nas wie, że dużo łatwiej utrzymać ład, gdy każdy przedmiot ma swoje miejsce, więc im więcej szafek, szuflad czy półek, tym prościej będzie nastolatkowi posprzątać. Z pewnością przyda się duża szafa z drążkiem na ubrania oraz kilkoma półkami oraz komoda z szufladami. Można też pomyśleć o otwartych półkach, do których jest łatwy dostęp i na których nastolatek będzie mógł umieścić ważne dla siebie przedmioty, np. zdjęcie z przyjaciółmi.
- Więcej o:
Biurko idealne - 10 propozycji nie tylko dla uczniów
Jak wybrać lampkę biurkową?
Jak stworzyć pokój marzeń dla Twojego dziecka? Zainspiruj się meblami od marki VOX
Powrót do szkoły - pokój dla ucznia
Back to school, czyli jak stworzyć idealną przestrzeń do nauki
Pokój gotowy na rok szkolny
Przestrzeń nastolatka - jak ją urządzić?
Funkcjonalna sypialnia nastolatka