Sztuka mieszkania ze sztuką
Jak wybierać, eksponować i gdzie kupować obrazy, fotografie, grafikę? Na nasze pytania odpowiada Joanna Beszczyńska, właścicielka Toto Galerii.
Dlaczego warto mieć sztukę w domu?
Joanna Beszczyńska: Jan Paweł II powiedział : "Świat bez sztuki naraża się na to, że będzie światem zamkniętym na miłość". Sztuka powinna być z nami cały czas. Pod różnymi postaciami wyłaniać się z naszych domów. Czy pod postacią dźwięku, obrazu, czy smaku. Ona jest ukryta pod różnymi postaciami i tylko my możemy ja subtelnie wyłonić. Jedno jest pewne, bez niej nie da się żyć a dzięki niej stajemy się szlachetniejsi, mądrzejsi, wrażliwsi na innych ludzi i świat, który jest wokół nas.
Czy odpowiedni obraz może być dopełnieniem wystroju wnętrz?
Joanna Beszczyńska: Dopełnieniem wystroju wnętrz może być obraz, może być fotografia, ale również rysunek czy grafika. Jako właścicielka Toto Galerii nie wykluczam pojawienia się w nowoczesnych wnętrzach również plakatu. Wszystko zależy od tego o jakim wnętrzu rozmawiamy. Każdy preferuje inne style, inne barwy. Wcale nie musimy się sugerować, że w nowoczesnym wnętrzu musi być nowoczesne dzieło, a wśród antycznych mebli nie może pojawić się nowoczesna praca. Czystą formę grafiki można "ubrać" w starą ramę i dom rozkwita współczesnością. W nowoczesnym domu, można umieścić starą czarno-białą fotografię w prostej ramie i też wprowadza do niego wspomnienia. Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość powinna być razem. Zostawmy też trochę wolnej przestrzeni na to co ma nadejść.
Jak dobierać obrazy do wnętrza?
Joanna Beszczyńska: Są ludzie ceniący sobie minimalizm, romantyczny wystrój czy funkcjonalność. Są wnętrza takie, w których szuka się własnego stylu łączącego w sobie wszystkie te elementy bez ślepego naśladowania aktualnych trendów. Każde wnętrze ma swoją duszę. Dobierajmy obrazy zgodnie z własnymi odczuciami i potrzebami. To one muszą akcentować ważne dla nas miejsca, utrwalać piękno wspomnienia, żyć z nami. Można swobodnie łączyć tradycje i nowoczesność.
Jak eksponować obrazy?
Joanna Beszczyńska: Każdy obraz musi mieć swoje odpowiednie miejsce. Duża praca potrzebuje dużo światła i dużo przestrzeni. Jeśli praca jest wysoka, a ściana niewiele większa to może warto oprzeć ją na ścianie niż ją wieszać. Czasem lepiej eksponować jeden większy obraz niż dwa mniejsze. Większą pracą akcentujmy ważniejsze dla nas miejsca, ale tak by harmonijnie wtapiały się w przestrzeń.
Gdzie kupować sztukę i dlaczego tam?
Joanna Beszczyńska: Sztukę można już kupić w internecie. Polecam kilka galerii, które proponują prace w internecie ale można je również zobaczyć na żywo. Te galerie organizują wernisaże, na których można zobaczyć cykle, serie jak również pojedyncze dziełka tych znanych i lubianych artystów. Zamówić można je o każdej porze dnia siedząc w przestrzeni własnego domu przed internetem.
www.totogaleria.pl,www.tugaleria.pl, www.milano.arts.pl
Jak eksponować fotografie?
Joanna Beszczyńska: Fotografia tak jak obraz musi być dobrze wyeksponowana, podświetlona oraz oprawiona. Kwintesencją dobrej fotografii jest to, ze przekazuje nam wiele treści. Staje się dopełnieniem wnętrza. Spójrzmy co chcemy w tym wnętrzu opowiedzieć, jak nastroić osobę która na nią patrzy. Rzeczywistość w "klatce czasu" powinna współgrać z wnętrzem. Niech to będzie magia na ścianie.
Czy są jakieś reguły oprawiania obrazów, grafik i fotografii? W co oprawiać?
Joanna Beszczyńska: Aby oprawić obraz, grafikę warto wybrać się do profesjonalnego sklepu, gdzie oprawiają takie prace. Mają pełny wybór ram, od rzeźbionych po proste formy w różnych barwach. W takim sklepie można dobrać również passe-partout w kolorze pracy bądź kontrastowym . Chodzi o skupienie uwagi obserwatora na fotografii, rysunku, czy grafice. W obu przypadkach passe-partout powinno być na tyle duże, aby obraz był otoczony szerokim tłem. Passe-partout może być dodatkowo oprawiane np. poprzez umieszczenie całości za szybą.
W jakich cenach można kupić ciekawe fotografie?
Joanna Beszczyńska: Na stronie www.totogaleria.pl można kupić fotografie znanych artystów takich jak Mikołaj Grynberg, Piotr Kucia, Dominik Janiszewski w limitowanej serii. Taka seria polega na drukowaniu tylko 10 odbitek na całym świecie z podpisem artysty. Takie prace kosztują od 2400 pln. Mniej znane nazwiska, ale młodych startujących utalentowanych fotografów można nabyć już taniej. Bardzo atrakcyjne cenowo są fotografie w nielimitowanej serii, reprodukcje, bez podpisu autora, które można kupić w różnych formatach.
- Więcej o:
Sprzątanie mieszkania jesienią
Mieszkanie z rynku wtórnego
„Badaj się pod prysznicem” - Radaway i Federacja Stowarzyszeń “Amazonki” zachęcają do samobadania
Ile kosztuje nowa kawalerka?
Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego?
Dlaczego warto remontować mieszkanie?
Skarby ziemi: minerały i kamienie szlachetne
Letnie promocje na mieszkania – co oferują deweloperzy?