Nieustawny salon i jego aranżacja

red.

Na pytanie naszej czytelniczki odpowiada architekt wnętrz Alina Badora z  biura architektonicznego TECON.

nieustawny salon, aranżacja wnętrz, wnętrza
Nieustawny salon - propozycja architekta
autor: Alina Badora/TECON

 

Pytanie:

Witam  Państwa,
bardzo proszę o pomoc w urządzeniu naszego wybitnie nieustawnego lokum.
Jest to 3 letnie mieszkanie o powierzchni 60 m2, gdzie mamy nie lada problem
z salonem.
Jak Państwo zauważycie , ów salon posiada nieregularny kształt, przez co ograniczone zostały możliwości twórczego wyżycia dla amatorów. Na jednej ścianie 2-skrzydłowe okno balkonowe, na drugiej - otwór drzwiowy ( drzwi na razie nie ma, będzie tylko ościeżnica) oraz szerokie przejście do przylegającej kuchni. Kuchnia została już zagospodarowana - identycznie jak na szkicu, nie ma tylko przejścia do przedpokoju ponieważ zostało zamurowane, w kuchni w tym miejscu stoi zabudowana lodówka.
Nie mamy pojęcia o ustawieniu stołu i kanap wypoczynkowych oraz TV. Dodam, że na razie jesteśmy tylko we dwoje, ale i to zamierzamy zmienić. Lubimy nowoczesne proste formy, jasne wnętrza, spokoje kolory.  Nie ukrywam, że byłaby to nieoceniona pomoc dla nas laików. Rozwiązalibyście Państwo nie lada problem, z którym nie możemy się uporać już od trzech lat. Będę wdzięczna za pomoc.


Pozdrawiam serdecznie,
Aleksandra Król

 

 

projekt Alina Badora, TECON

autor: Alina Badora / TECON

 

Odpowiedź:

Nieregularny kształt pokoju dziennego w tym mieszkaniu może stanowić wyzwanie jeśli chodzi o możliwość aranżacji wnętrza i jego najlepsze wykorzystanie.

Prace projektowe skupiły się tylko i wyłącznie na zaaranżowaniu salonu, co także odzwierciedla problem postawiony przez autora pytania związany z ustawieniem sofy, stołu oraz TV.

Salon podzielono na dwie wyraźne strefy. W głębi, na drugiej z dostępnych ścian, umieszczono telewizor w zabudowie meblowej. W tej części mieści się strefa wypoczynku dodatkowo podkreślona przez zastosowanie sufitu podwieszonego z wpuszczonymi lampami wnękowymi oraz kinkiety na ścianie. Szafki pod telewizorem oraz dodatkowe półki na ścianie wykonano w jasnych kolorach drewna. Tuż obok sofy stoi wykonana na wymiar szafka o trójkątnym kształcie pozwalającą tak ustawić sofę, aby zniwelować kąt ściany, do której przylega. Wprowadza to harmonie i czyni pomieszczenie bardziej ustawnym. Tuż obok sofy można umieścić lekką i przestawną pufę jako dodatkowe miejsce do siedzenia w razie potrzeby.

Druga strefa to przestrzeń, w której znajduje się duży sześcioosobowy stół z możliwością dodatkowego rozłożenia w kierunku kuchni. Aby utrzymać symetrię i prostą formę tego wnętrza stół ustawiono równolegle do sofy niwelując kąt ściany poprzez zastosowanie ponownie zabudowy meblowej wykonanej na wymiar.

Całe wnętrze utrzymane jest w jasnych, ciepłych kolorach. Dominują pastelowe kolory miodu i beżu. Biały sufit w całym salonie dodatkowo powiększa optycznie pomieszczenie. Nowoczesność przeplata się z funkcjonalnością i prostotą a dynamiczne oświetlenie nadaje wnętrzu klimat.

 

zobacz wizualizacje>>

 

architekt Alina Badora,

Biuro architektoniczne TECON

 

 

 

Zobacz także:

Jak wygospodarować dodatkową sypialnię?

Małe mieszkanie i nieustawny salon

Miejsce do pracy w małym mieszkaniu

 

 

 


 

 

Skomentuj:

Nieustawny salon i jego aranżacja