Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nowe mieszkanie z ciemną kuchnią

red.

Na pytanie naszych czytelników odpowiada architekt wnętrz Alina Badora z  biura architektonicznego TECON.

Pytanie:

Mamy zamiar kupić mieszkanie. Ma dwa pokoje i niestety zamkniętą kuchnię bez okna. Zastanawiamy się, czy dobrym pomysłem jest otworzenie kuchni na  pokój dzienny? Jak urządzić mieszkanie by miało wyraźne części: kuchenną, jadalną, dzienną.  Czy udałoby się również wygospodarować dodatkowo miejsce do pracy? Jak zagospodarować miejsce w sypialni, by mimo niewielkiej powierzchni była wygodna i zakładała również miejsce dla małego dziecka? Kolejny problem związany jest z tym, że mieszkanie ma tylko dwa okna, w jaki sposób zaprojektować ich dekorację oraz dodatki w mieszkaniu by uzyskać optymalne oświetlenie? Prosimy o radę, sami niestety nie poradzimy sobie z tymi problemami sami. A w mieszkaniu
przewidziana jest garderoba.

Ewa i Zbyszek z Warszawy

Odpowiedź:

Zaletą prezentowanego mieszkania jest niewątpliwie regularny kształt i brak wewnętrznych ścian konstrukcyjnych, co pozwala na dość swobodną aranżację wnętrza. Podstawą projektowania są jednak oczywiście wymagania inwestora i to one właśnie determinują zaproponowany układ przestrzenny.

Pewnym mankamentem mieszkania jest oczywiście stosunkowo mała powierzchnia okien co będzie miało wpływ na doświetlenie mieszkania. O ile w sypialni będzie to miało mniejsze znaczenie, to już w salonie ograniczona ilość dostępnego światła dziennego będzie bardziej odczuwalna.

Koncepcja 1

Sytuacja związana z brakiem światła dziennego w kuchni podpowiada, aby zlikwidować ściankę dzielącą kuchnię od salonu i połączyć ze sobą te pomieszczenia. Zyskujemy przez to dodatkową przestrzeń a jednocześnie kuchnia zostanie doświetlona światłem dziennym. Kuchnia nie jest jednak całkowicie otwarta na salon. Pomiędzy salonem a kuchnią postawiono ściankę do wysokości 120cm. Od strony kuchni pozwala to na zorganizowanie dodatkowego miejsca na blat roboczy czy półki. Od strony salonu można przy ściance postawić wygodny stół jadalny. Takie rozwiązanie powoduje, że pomimo iż kuchnia jest otwarta na pokój nie ma się wrażenia, że siedzimy w kuchni. Światło wpadające do salonu nie jest zastawione żadnymi meblami czy sprzętami przez co światło dzienne może swobodnie docierać w głąb mieszkania.

Sama sypialnia została powiększona dzięki przesunięciu ściany pomiędzy salonem a sypialnią w kierunku salonu. W tym rozwiązaniu miejsce do pracy zaproponowano w sypialni. W sypialni umieszczono także kącik dziecięcy, w którym można swobodnie ustawić łóżeczko dziecięce i mebelki. Przestrzeń dla dziecka można oddzielić dodatkowo od części sypialnej roletą, wyższym ażurowym regałem lub nawet lekką konstrukcją szklaną.

W mieszkaniu znajdują się dwie duże szafy wnękowe o bardzo dużej powierzchni. Jedna w przedpokoju a druga w sypialni. W przedpokoju znalazła się także dodatkowa niższa szafka na buty.

W koncepcji tej zmniejszono także powierzchnię holu wykorzystując dodatkowe centymetry w salonie i sypialni.

Koncepcja 2 (wizualizacja)

Podobnie jak w koncepcji pierwszej tak i w tym rozwiązaniu zlikwidowano ściankę dzielącą kuchnię od salonu urządzając nieco inaczej samą kuchnię. Funkcja ścianki do 120cm pomiędzy kuchnią a salonem pozostaje taka sama i powoduje oddzielenie strefy kuchennej od salonu i części jadalnej. Kuchnia jest jasna i urządzona harmonijnie aby dobrze komponować się z całym wnętrzem.

Ważnym elementem wnętrza staje się garderoba, którą w tej koncepcji przeniesiono w inne miejsce niż znajdowała się pierwotnie. Razem z pozostałymi szafami znajdującymi się w przedpokoju i sypialni dostarcza domownikom bardzo dużo przestrzeni na przechowywania ich rzeczy. W tej propozycji garderoba jest osobnym dużym pomieszczeniem, a proporcje i wymiary pomieszczenia pozwalaj na dowolny układ półek, szafek czy wieszaków.

Salon urządzono podobnie jak w pierwszej koncepcji z tą różnicą, że kącik do pracy znajduje się tuż przy oknie tworząc dodatkowe miejsce na półki czy szafki w zabudowie. Funkcje telewizora pełni ekran z projektorem umieszczonym po przeciwnej stronie. Okno pozostaje odsłonięte w ciągu dnia a dekoracyjna zasłona schowana za blendą z płyty kartonowo gipsowej dopełnia całości dekoracji. Całość urządzono w jasnych kolorach, aby dodatkowo rozjaśnić pomieszczenie i nadać mu lekki, wiosenny charakter. Dodatkowe światło sufitowe uzupełnia niedobór światła dziennego.

Sypialnia zyskała dodatkowe centymetry dzięki zmianie lokalizacji siany dzielącej salon od sypialni. Pozwala to na urządzenie dodatkowej dużej szafy wnękowej. Oba pokoje mają teraz zbliżoną powierzchnię użytkową.

Podobnie jak w koncepcji pierwszej także tutaj zmniejszono powierzchnię holu.

architekt Alina Badora,

Biuro architektoniczne TECON

Skomentuj:

Nowe mieszkanie z ciemną kuchnią