Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Salon z jadalnią - aranżacje wnętrz

Redakcja

Salon połączony z jadalnią to częste rozwiązanie spotykane w nowym mieszkaniu. Jak zaaranżować przytulny salon z jadalnią? W jaki sposób poradzić sobie z tym zadaniem w małych mieszkaniach? Zebraliśmy inspirujące aranżacje salonu.

Salon z jadalnią - aranżacje wnętrz
Salon z jadalnią
Procreators/Shutterstock

Salon z jadalnią można urządzić na wiele sposobów. Nawet w niedużym pokoju można wydzielić dwie strefy. Jadalnię w salonie można zaaranżować na zasadzie płynnego przejścia bądź kontrastu. Pierwsza opcja jest bezpieczna i najczęściej spotykana. Druga wymaga nieco odwagi i dobrego pomysłu. W obu przypadkach każdej części pokoju należy poświęcić tyle samo uwagi.

Jakie meble do salonu z jadalnią?

W urządzaniu salonu z jadalnią kluczowy jest dobór podstawowych mebli - sofy, stołu i krzeseł. Kanapa wyznaczy strefę wypoczynkową, a stół z krzesłami strefę jadalną. Zacznijmy od sofy. To ona w dużej mierze może zdefiniować przestrzeń. Jeśli pokój jest nieduży, nie można szaleć z jej rozmiarem. Sofa powinna być dwu- maksymalnie trzyosobowa. Można sobie za to pozwolić na nieduży narożnik. Ustawiając kanapę pod ścianą uzyskamy otwartą, jednolitą przestrzeń. Natomiast stawiając sofę na środku pokoju, wyraźnie wydzielimy dwie strefy. W tej drugiej opcji dobrze się sprawdzi kanapa narożna. Za tak ustawioną sofą w salonie można ustawić konsolę lub komodę.

Następnie wybieramy stół i krzesła do części jadalnej salonu. Do małych pokoi lepszy będzie stół okrągły lub owalny. Warto wybrać rozkładany. Przy większym metrażu można sobie pozwolić na większą dowolność.

Bezpiecznym rozwiązaniem w urządzaniu salonu z jadalnią jest zakup stołu i krzeseł z jednego kompletu. Jednak takie zestawy nie wyglądają ciekawie. Mogą sprawić, że całe wnętrze, w szczególności nieduże, wyda się cięższe i monotonne. Lepiej dobrać do stołu krzesła z innego zestawu, ale w podobnej stylistyce. Można też wymieszać różne modele krzeseł, bądź wprowadzić choć jedno inne. Do małych salonów najlepsze będą krzesła z przezroczystych tworzyw. Wyglądają lekko i wizualnie nie zajmują przestrzeni.

Modny salon z jadalnią

W nowoczesnych aranżacjach salonu z jadalnią strefa wypoczynkowa często jest wyznaczona za pomocą dywanu. Natomiast jadalną wyróżnia się efektownym żyrandolem lub lampą zawieszoną nad stołem. Kolorystyka powinna być spójna, choć warto wyróżnić jedną ze ścian tapetą bądź innym kolorem. Pamiętajmy też, że w pobliżu stołu warto ustawić komodę, kredens, a chociażby konsolkę czy stolik pomocnik. Przydaje się, gdy przyjmujemy gości i potrzebne są dodatkowe naczynia czy miejsce na potrawy.

Salon z jadalnią - aranżacje wnętrz
Salon z jadalnią
Dariusz Jarzabek/Shutterstock

Nowoczesny salon z jadalnią

Przestrzeń salonu pełni często wiele funkcji: wypoczynkową, gościnną, reprezentacyjną, sypialnianą, a także jadalnianą. Funkcjonalność to podstawa, ale chcemy też, aby wnętrza naszego mieszkania prezentowały się pięknie i każdego dnia cieszyły oczy. Aby to było możliwe, najlepiej postawić w przestrzeni salonu na rozwiązania wielofunkcyjne: rozkładaną sofę z miejscem na pościel, pufy z funkcją przechowywania, stolik kawowy z podnoszonym blatem i schowkami pod nim, zabudowa z szafkami na wymiar pod sam sufit. Jeśli dysponujesz dużym salonem, nie zapomnij o wygodnym stole i krzesłach (świetnie sprawdzi się stół okrągły).

Salon z jadalnią
Salon z jadalnią
Dariusz Jarzabek/Shutterstock

Nowoczesna jadalnia i mały salon

Jak urządzić mały salon z jadalnią? Czasem musi wystarczyć stolik kawowy z podnoszonym blatem (wtedy siłą rzeczy jadalnia wejdzie w skład części wypoczynkowej), ale jeśli tylko uda się zmieścić choćby niewielki stół jadalniany, warto skorzystać z tej opcji i wzbogacić projekt wnętrza. Aranżacja salonu może zawierać blat mocowany z jednej strony na ścianie, który zastąpi klasyczny stół, ale jednocześnie zajmie mniej miejsca. Taki blat może być składany, aby w razie potrzeby usunąć funkcję jadalnianą i powiększyć wolną przestrzeń. Inna opcja to ukrycie wysuwanego blatu i dwóch krzeseł w zabudowie meblowej strefy wypoczynkowej.

Salon z jadalnią
Salon z jadalnią
Dariusz Jarzabek/Shutterstock
Salon z jadalnią
Salon z jadalnią
Dariusz Jarzabek/Shutterstock

Elegancki salon i nowoczesna jadalnia glamour

Salon z jadalnią - aranżacje wnętrz
Elegancki salon i nowoczesna jadalnia glamour
Dariusz Jarzabek/Shutterstock

Jak oświetlić salon z jadalnią?

Połączenie jadalni w spójną całość z salonem nie oznacza wspólnego oświetlenia. Strefę wypoczynkową doświetlamy lampą stojącą i kinkietami na ścianach, a w jadalni powinna sie pojawić lampa wisząca nad stołem.

Salon z jadalnią - aranżacje wnętrz
Salon z jadalnią
Dariusz Jarzabek/Shutterstock
Salon z jadalnią
Salon z jadalnią
Cinematographer/Shutterstock

Nowoczesny salon z jadalnią w wersji mini

Nietrudno zaaranżować większą przestrzeń, ale co robić, kiedy mamy mały salon i brak miejsca do urządzenia wystawnej kolacji? Zebraliśmy inspirujące propozycje - zobacz!

Salon z jadalnią
Salon z jadalnią
Dariusz Jarzabek/Shutterstock
Salon z jadalnią
Salon z jadalnią
Followtheflow/Shutterstock
Salon z jadalnią
Salon z jadalnią
Dariusz Jarzabek/Shutterstock

Jak urządzić salon połączony z jadalnią? Na pytanie czytelnika odpowiada architekt wnętrz Alina Badora z biura architektonicznego TECON.

Właśnie szykujemy się do remontu mieszkania i co za tym idzie zmianą aranżacji salonu (w załączniku  znajduje się szkic pokoju). Pokój jeść dość duży (540cm na 330cm) dlatego chcielibyśmy by łączył on funkcje jadalni i pokoju dziennego z telewizorem. Jak najrozsądniej podzielić tą przestrzeń? Ja osobiście myślę nad ustawieniem stołu pod oknem. Kanapa znalazłaby się na środku pokoju obrócona tyłem od okna, a na przeciwko niej umieściłbym telewizor oraz jakąś niewielką szafeczkę. Czy jest to dobry pomysł? Proszę o radę w tej sprawie. Michał Kaczmarzyk

Odpowiedź architekta:

Bardzo prosty i regularny układ pomieszczenia umożliwia zaprojektowanie wygodnej i funkcjonalnej przestrzeni. Podstawową kwestią,  którą  należało rozwiązać, było stworzenie w salonie  dobrze doświetlonej jadalni oraz wygodnej strefy wypoczynku.

Strefa jadalni została zlokalizowana przy oknie, w bezpośrednim sąsiedztwie kuchni,  gdyż oświetlenie dzienne w tej strefie jest szczególnie istotne. W projekcie zastosowano okrągły rozkładany stół, aby umożliwić wygodny dostęp do dużej szafy. Szafa ta jest doskonałym miejscem na przechowywanie zastawy stołowej oraz innych potrzebnych rzeczy. Wykonana w błyszczącej bieli jest też tłem dla centralnie umieszczonego stołu, dodatkowo podkreślonego wiszącą nowoczesną  lampą oraz odważną formą i kolorem krzeseł.

Strefa wypoczynku została zlokalizowana w rogu pomieszczenia, aby zapewnić komfort domownikom oraz wygodną komunikację. Jasna narożna sofa na ażurowych nogach nadaje wnętrzu lekkości.  Zastosowana na ścianie struktura surowego betonu  jest kontrastem dla ciepłej kolorystyki  drewna. Szafki pod telewizorem zostały wykonane w kolorze drewna orzechowego, natomiast  wiszące półki w błyszczącej  bieli. Wpuszczane oprawy halogenowe zastosowana w suficie umożliwiają  optymalne doświetlenie  wnętrza.

Salon utrzymany jest w eleganckiej kolorystyce  drewna i bieli. Nowoczesne dodatki w postaci lampy i wazonów nadają  wnętrzu indywidualny charakter. Proste i funkcjonalne wnętrze skierowane jest przede wszystkim do ludzi ceniących wygodę.

Architekt Alina Badora / Biuro architektoniczne TECON

    Więcej o:

Skomentuj:

Salon z jadalnią - aranżacje wnętrz