Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kłopotliwa kawalerka

red.

Na pytanie użytkownika odpowiadają arch. Maria Biegańska oraz arch. Ewelina Pik z biura projektowego Modullar.

Pytanie:

Witam,
dwa lata temu wzięliśmy z mężem kredyt na kawalerkę i do tej pory z racji braku funduszy i pomysłów nie przeprowadziliśmy remontu. Mieszkanie ma 36,4 m kw. Z początku myśleliśmy o wyburzeniu ściany między kuchnią i pokojem (ściany możliwe do wyburzenia zaznaczone na różowo), zrobieniu pokoju z aneksem i dodatkowo sypialni, jednak układ mieszkania nie daje pola do popisu. A przynajmniej nasza wyobraźnia szwankuje i kompletnie nie potrafimy wymyślić czegoś funkcjonalnego. Niestety nie da się przenieść instalacji kuchennych, więc kuchnia musi pozostać w tym samym miejscu. Obecnie kończę doktorat i nieśmiało myślimy o dziecku, dlatego chcielibyśmy wziąć pod uwagę miejsce na łóżeczko i jakiś kącik dla niego. Ponadto bardzo zależy nam na: funkcjonalnej i pojemnej garderobie (odkurzacz, deska do prasowania, suszarka na ubrania) oraz stole jadalnym najlepiej rozkładanym, tak aby pomieścił 6 osób. Jeśli chodzi o nasze spanie, nie musimy mieć dodatkowego łóżka, może to być składana na dzień kanapa  W mieszkaniu mamy tv 32 cale oraz biurko pod komputer- tu ewentualnie moglibyśmy też zrezygnować z tego elementu i rozkładać komputery na stole jadalnym, jednak jest jeszcze drukarka (na usb) która by trzeba gdzieś schować. Przesyłamy rzut mieszkania.Gdybyście nam Państwo pomogli coś doradzić, bylibyśmy ogromnie wdzięczni.

Pozdrawiamy,
Marta i Marcin

Odpowiedź:

Projektując tak małe mieszkanie warto walczyć o każdy centymetr przestrzeni. Nasze propozycje zakładają otwarcie kuchni, która zamknięta jest tak mała, że trudno w niej o rozsądne zagospodarowanie.

Podstawa- meble kuchenne, zabudowy szaf i biurka pod oknem powinny być maksymalnie proste i gładkie, w jasnych neutralnych kolorach, które stanowią dobre tło dla mebli ruchomych. Duże płaszczyzny, najlepiej pozbawione uchwytów nadają pomieszczeniu przestrzenności. Dodatkowo przy niewielkich metrażach łatwo o bałagan, więc proponujemy sporą zabudowę szaf, która pomieści nie tylko ubrania, sprzęty gospodarstwa domowego, ale również książki, płyty itd.

Pod biurkiem znajduje się dobre miejsce na drukarkę czy skaner- reszta to szuflady, mogą pomieścić dokumenty, akcesoria "biurowe", jedną z nich można zagospodarować również jako wysuwany przewijak dla dziecka.

Planując umeblowanie kawalerki dobrze jest wyposażyć ją w mobilne sprzęty- zamiast nóżek stolik czy sofa może mieć kółka, dzięki czemu łatwiej jest kształtować przestrzeń w zależności od sytuacji. Krzesła najlepiej składane- nieużywane chowamy do szafy, dzięki czemu mamy więcej miejsca. Sofa w zależności czy oglądamy tv (telewizor może być mocowany do ściany na wysięgniku), czy rozkładamy ją do spania, może zmieniać swoje położenie.

Stół, oczywiście rozkładany, na stałe zajmuje swoje miejsce przy kuchni, w przypadku wizyty gości można go wysunąć na środek pokoju.

Znalazło się również miejsce dla małego dziecka, za przepierzeniem (tutaj algi Vitry), ażurową przegrodą, bardzo łatwą w demontażu, która jednocześnie nie powoduje optycznego zmniejszenia przestrzeni.

Ważne jest zachowanie czystości formy, dużych gładkich płaszczyzn, jasnych i naturalnych kolorów, dzięki czemu mieszkanie uniknie chaosu, stanie się widne i lekkie. Zdecydowanie odradzamy różnej maści ozdoby i bibeloty, na tak małej przestrzeni mogą wprowadzić tylko bałagan.

Maria Biegańska, Ewelina Pik / Modullar

    Więcej o:

Skomentuj:

Kłopotliwa kawalerka