Włącznik od projektanta

Aleksander Lesiak

Włączniki kupujemy jakiekolwiek. Błąd!

Pierre-Yves Rochon
Pierre-Yves Rochon
fot. Legrand

 

A przecież to szczegóły i jakość wykończenia decydują ostatecznie o wnętrzu. Najtańsze plastikowe włączniki możemy kupić w markecie budowlanym za 5 złotych, nie wszystkich to jednak satysfakcjonuje. Kiedyś nie było wyboru. Prócz tych z białego plastiku, pojawiały się czasem z brązowego, ewentualnie czarnego tworzywa. Znam małżeństwo, które żeby nie zepsuć przygotowanego z pietyzmem wnętrza w stylu art deco, ebonitowe włączniki sprowadziło specjalnie z Niemiec. Dzisiaj wybór jest, a znani projektanci, którzy do tej pory nie zajmowali się takimi drobnostkami, wzięli się za ich projektowanie. Francuska firma Legrand, obecna także w Polsce, w zeszłym roku zleciła grupie znanych projektantów ozdobienie, produkowanych przez siebie seryjnie włączników, autorskimi aplikacjami. Co z tego wyszło? Zobaczmy.

 

Pierre-Yves Rochon, architekt wnętrz, który w 1979 roku założył własną firmę, pracuje na całym świecie. Wnętrza jego projektu znajdziemy zarówno w Europie, na Bliskim i Dalekim Wschodzie i w obu Amerykach. Szczególnie upodobał sobie hotele. Projektował dla Ritza, Itercontinentala, Four Sesons i londyńskiego Savoya. W wolnych chwilach zajmuje się grafiką użytkową. Na koncie ma też projekty mebli dla Ligne Roset.

 

 

        

           

 

Agnes Thurnauer, artystka, w dużej mierze malarka.

 

  

 

Gaspard Yurkievich projektuje modę. Damską i męską. Lubi prowokować swoimi pokazami..W projekcie włącznika niczym jednak nie zaskoczył i wykorzystał motyw pin-up girl z layoutu swojego bloga.

 

 

 

5.5 Designers. O nich pisaliśmy całkiem niedawno, zajrzyjcie tu.

 

  

 

Catherine Bergen od 15 lat odpowiada za wybór nowych kolekcji w sieci sklepów Bernardaud.

 

  

 

India Mahdavi jest architektką i projektantką. Interesują ją wnętrza, ale też scenografia i projekty mebli. Często wykorzystuje geometryczne kształty i formy lat 60. w swoich pracach. Tak było i tym razem.

 

  

 

Patrick Jouin - designer. Jego prace są zarówno w kolekcji paryskiego Centre Pompidou, jak i nowojorskiego MoMA. Projektował dla Kartell, Ligne Roset i Alessi. Miał też swój udział w projekcie Velib' - paryskiego systemu wynajmu rowerów miejskich.

 

  

 

Karim Rashid lubi kolory. W szczególności różowy. Jego projekty są wesołe i na wskroś współczesne. Ten urodzony w Kairze kanadyjski projektant został okrzyknięty przez tygodnik Time poetą plastiku. Projektował dla Alessi, Georga Jansena, Umbro, Kenzo i Prady. Biorąc pod uwagę obecny kurs dolara warto zajrzeć na stronę jego sklepu internetowego.

 

[ Aleksander Lesiak ]

 

zobacz także:

Pięciu i pół projektantów

Prasa: VIVRE COTE PARIS

Sex w Paryżu

Pstryczek elektryczek

Skomentuj:

Włącznik od projektanta