Idea Bauhausu w Poznaniu

red.

Wystawa prezentuje historię szkoły i jej wpływ na współczesne wzornictwo.

dzbanek TAC, projekt: Walter Gropius
dzbanek TAC, projekt: Walter Gropius
materiały prasowe

 

 

Bauhaus to uczelnia artystyczna powstała w 1919 r. w Weimarze, z połączenia Akademii Sztuk Pięknych i Szkoły Rzemiosł Artystycznych. Chociaż działała tylko 14 lat, zapisała się trwale w historii designu XX wieku.

Bauhaus był pierwszą na świecie uczelnią projektowania. Zajęcia prowadzili w niej m. in. Marcel Brauer, Wassily Kandinsky i Paul Klee.
Dokonania takich twórców jak Walter Gropius czy Mies  Van der Rohe inspirują projektantów do dziś.

 

Szkoła stworzyła nawet własny kierunek architektoniczny, odłam modernizmu niemieckiego, który potocznie nazywa się właśnie Bauhaus.

 

Dzbanek do herbaty, projekt:Wilhelm Wagenfeld

 

Nowo otwarta wystawa w Muzeum Narodowym w Poznaniu, skupia się głównie na wzornictwie twórców Bauhausu. Zobaczyć można plakaty promocyjne z archiwów Bauhausu, unikatowe projekty mebli, porcelanowe naczynia, szkła i lampy. Pokazane zostały także przedmioty użytkowe,  stworzone przez międzynarodowej sławy uczennice szkoły- Marianne Brandt i Marguerite Friedländer, które do dziś produkuje "włoska fabryka designu".

 

Komplet naczyn, projekt:Henry van de Veldem

 

Przedmioty pokazywane na poznańskiej wystawie pochodzą z kolekcji Rosenthala, KPM, ze zbiorów włoskiej firmy Alessi, Museum of Modern Art w Nowym Jorku i z Bauhaus-Archiv w Dessau oraz Berlinie

Mies Van der Rohe posługiwał się zasadą: "mniej znaczy więcej" i właśnie to jest kwintesencją sztuki Bauhausu.

Wystawa powstała we współpracy z firmą Rosenthal. Patronat  honorowy objął Ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Polsce.

 

"Idea Bauhausu" będzie pokazywana do 29 stycznia.

 

zobacz też:

Wystawa 3P Pomorski Potencjał Projektowy>>

Design dla zwierząt>>

Skomentuj:

Idea Bauhausu w Poznaniu