Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Teresa Kruszewska. Architekt wnętrz. Twórczość

red.

Od 14 do 30 kwietnia w Salonie Akademii ASP w Warszawie będzie można zobaczyć wystawę prezentującą twórczość Teresy Kruszewskiej.

W latach 1945-1950 Teresa Kruszewska była studentką Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Był to dla niej okres bardzo ważny. Studiowała pod kierunkiem prof. Jana Kurzątkowskiego, który wyprzedzał o wiele lat "nowoczesność" przełomu lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych.

Bezpośredni kontakt z pedagogami- twórcami (takimi jak profesorowie Wojciech Jastrzębowski, Czesław Knothe oraz Jan Kurzątkowski), którym obca była doktryna socrealizmu, wpłynął na prace Teresy Kruszewskiej. Uchroniło to zarówno projektantkę, jak i innych studentów od przymusu realizowania narzucanych wzorców. Przyczyniło się to też do przyśpieszonego powstania nowego stylu w architekturze wnętrz, którego ważną część stanowiło i stanowi do tej pory projektowanie mebli.

Teresa Kruszewska rozpoczęła pracę w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie już w 1948 roku. Początkowo była asystentką stażystką na Wydziale Grafiki. Następnie pełniła obowiązki asystentki na Wydziale Architektury Wnętrz w pracowniach prowadzonych przez prof. Jana Kurzątkowskiego i prof. Czesława Knothe.

Profesorowie Wydziału Architektury Wnętrz aktywnie działali zarówno w Akademii jak i w Spółdzielni Artystów "Ład".  Była to przestrzeń w której Teresa Kruszewska i jej koledzy zdobywali doświadczenia i zdrowo, twórczo rywalizowali.

Projektantka uczestniczyła w wielu ważnych dla środowiska architektów wnętrz wydarzeniach - w większości z nich uzyskiwała wyróżnienia i nagrody. Istotnym czynnikiem, który mocno wpłynął na przebieg rozwoju twórczego Kruszewskiej, był intensywny (jak na czasy PRL) kontakt ze światem. Miały na niego wpływ osiągane w pracy rezultaty oraz znajomość języka angielskiego.

Kruszewska rozpoczęła poznawanie świata w 1957 roku. Wyjechała wtedy na XI Triennale di Miliano i przez kilka tygodni zwiedzała Europę. Była także w Brukseli na EXPO'58. W 1963 roku uzyskała stypendium Rządu Fińskiego na trzymiesięczny pobyt w Finlandii, z możliwością odbycia dwutygodniowej praktyki w pracowni Alvara Aalto w Helsinkach. Miała również okazje poznać ważne ośrodki projektowe w Helsinkach, Lahti, Rovaniemi i Turku. Projektantka zrealizowała wnętrza, wyposażenia pokoi szkolnych i sal pobytu dziennego dla dzieci w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie- Prokocimiu. Szpital wybudowano z funduszy Polonii Amerykańskiej i rządu USA.  Teresa Kruszewska uzyskała stypendium Departamentu Stanu USA, które pozwoliło jej w latach 1966-1967 odbyć roczny staż w Rhode Island School of Design.

W ostatnich latach widać wyraźnie wzrastające zainteresowana stylem przełomu lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. W 2007 roku w kwartalniku "2+3D" ukazał się artykuł dr. Krystyny Łuczak- Surówki poświęcony twórczości Kruszewskiej. W 2008 roku projektantka udzieliła wywiadu Gian Luce Amadei, który wraz z innymi wywiadami, znalazł się w książce "Discovering Women in Polish Design: Intreviews and Conversations". Meble projektu Teresy Kruszewskiej można było oglądać na wystawie "Chcemy być nowocześni. Polski design 1955-1968" w Muzeum Narodowym w Warszawie. Katalog przeżywającej triumf Muszelki oraz wydany przez Instytut Adama Mickiewicza w 2011 roku album "Out of the Ordinary. Polish Designers of the 20th Century" pod reakcją Czesławy Frejich, potwierdzają wagę dokonań projektantki.

Na wystawie w Salonie Akademii w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pokazane zostaną modele mebli (wypożyczone z kolekcji muzealnych i prywatnych) najbardziej reprezentatywne dla niemal pięćdziesięcioletniego artystycznego dorobku projektantki. Zobaczyć będzie można między innymi krzesełko z 1952 roku zaprojektowane na zlecenie Spółdzielni Artystów "Ład", fotel ogrodowy Tubus z 1965 roku czy fotel Tulipan zaprojektowany w 1973 roku.

Wielką atrakcją wystawy będzie krzesełko Muszelka, na którym będzie można usiąść.  Dla celów wystawy wykonano - według projektu Teresy Kruszewskiej z 1956 roku- dwa modele Muszelki. Nad modelami realizowanymi na Wydziale Architektury Wnętrz pełniła nadzór sama autorka projektu.

Wystawę  "Teresa Kruszewska. Architekt wnętrz. Twórczość" będzie można zobaczyć od 14 do 30 kwietnia w Salonie Akademii w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (Pałac Czapskich - Raczyńskich, ul. Krakowskie Przedmieście 5, wejście od ul. Traugutta).

Wernisaż odbędzie się 13 kwietnia o godz. 18.00

Godziny otwarcia: poniedziałek - piątek: 12-18 sobota: 11-16

Serdecznie zapraszamy!

    Więcej o:

Skomentuj:

Teresa Kruszewska. Architekt wnętrz. Twórczość