Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Łódź stolicą Polskiego Designu

Marta Lubaszewska

Już 15 października rusza III Międzynarodowy Festiwal Designu w Łodzi.

W ramach Festiwalu Łódź Design 2009 spotkają się czołowi polscy i zagraniczni designerzy.  Celem Festiwalu odbywającego się od 15 do 31 października jest przegląd światowych trendów i prezentacja szeroko rozumianego designu - począwszy od form użytkowych, poprzez grafikę, architekturę aż po modę.

WYSTAWY:

Wystawa Upstream//Design Tales 

Dorosłym ludziom nikt nie opowiada bajek. Nikt prócz przedmiotów.
WystawaUpstream//Design Tales takie narracyjne przedmioty gromadzi. Obiekty wymykające się definicjom wzornictwa przemysłowego. Zaprezentowane projekty nie są w żadnym wypadku uniwersalne, nie troszczą się też o potrzeby masowego odbiorcy. Jeżeli są produkowane seryjnie to w bardzo krótkich seriach, a poszczególne przedmioty różnią się między sobą. Są osobiste, często dziwne. 

Kurator: Agnieszka Jacobson - Cielecka

Wystawa non object ive 

To wystawa współczesnej sztuki ceramicznej. Stanowi integralną część Łódź Design 2009. Na wystawie zaprezentowane zostanie szerokie spektrum najnowszych osiągnięć w dziedzinie sztuki ceramicznej ukazujące postęp tego ceramicznego medium w obliczu niezwykłej ekspansji designu . Wystawa będzie koncentrowała się na sztuce ceramicznej , ukazującej płaszczyznę porozumienia pomiędzy sztuką a designem, pomiędzy interpretacją tradycyjnej ceramiki a współczesną estetyką przemysłową, pomiędzy użytkowaniem gotowego, przemysłowego produktu (ready-made) a unikatem powstałym przez manipulacje formy, dekoracji i materiału. 

Kurator:  Marek Cecuła

Wystawa Surtido

Tomek Rygalik i Luis Eslava prowadzą twórczą dyskusję od czasów, kiedy studiowali razem na wydziale projektowania produktu (Design Products) londyńskiego Royal College of Art. Wspólne studio, podróże, mieszkanie oraz lata pracy w londyńskim środowisku artystycznym dały im szansę na wymianę poglądów i doświadczeń kulturowych.
Obserwacja codzienności, ciężka praca, twarda gra, dobra zabawa i podobne cele życiowe stały się źródłem ich krytycyzmu społecznego i kulturowego oraz zainteresowania koncepcyjną eksploracją granic designu.

Surtido to wystawa, która stanowi próbę przeniesienia tego dialogu o krok dalej. Wprowadzenie młodych, utalentowanych hiszpańskich projektantów na kształtującą się polską scenę designu ma wywołać dyskusję, która wykroczy daleko poza kwestię związku między projektantem i branżą. 

Kurator: Tomek Rygalik

KONKURS MAKE ME!

Konkurs make me! ma na celu stworzenie platformy kontaktów środowiska projektantów, a także nawiązanie współpracy pomiędzy młodymi projektantami a producentami i mediami. Główna nagroda pieniężna w wysokości 20.000 zł ufundowana przez Narodowe Centrum Kultury oraz Łódź Art Center ma stanowić zachętę do dalszych twórczych poszukiwań. Pozostałe nagrody w formie szkoleń i staży dadzą  ich laureatom szansę rozwoju artystycznego i nawiązania międzynarodowych kontaktów. Konkurs przeznaczony jest dla młodych projektantów w wieku od 20 do 30 lat.  

Na konkurs make me! 2009 wpłynęło 155 zgłoszeń, z Polski, Słowacji, Portugalii, Niemiec oraz Szwecji.  Jury wybrało spośród nich 17 prac na wystawę pokonkursową. 

W tym roku w łódzkiej przestrzeni miejskiej  wydzielone zostały dwa aktywne rejony: STREFA TYMIENIECKIEGO i STREFA ŚRÓDMIEŚCIE. Na ich terenie odbędą się liczne wydarzenia współorganizowane przez galerie, muzea i kluby, dzięki którym DESIGN rozprzestrzeni się na całą Łódź.

Jak co roku odbędą się tez liczne wykłady.  Do ich przeprowadzenia zaproszono osoby powiązane z branżą, między innymi designerów/architektów, wykładowców szkół, przedstawicieli firm jak i instytucji.

Szczególną atrakcją festiwalu będzie w tym roku spotkanie z Danielem Libeskindem w czasie drugiego weekendu festiwalu. Ten światowej sławy architekt, jeden z twórców ruchu architektury dekonstrukcji, weźmie udział w dyskusji  towarzyszącej przeglądowi filmów o architekturze ArchFilmFest, w ramach którego będzie można zapoznać się z jego realizacjami (film pt. Architekci dekonstrukcji, USA, 2001). Oprócz tego Daniel Libeskind weźmie udział w specjalnym spotkaniu prasowym. Architekt przyjeżdża na zaproszenie i w ramach światowej kampanii Podążaj za ideą realizowanej przez firmę RHEINZINK.  

BILETY

KARNET 30 zł
wszystkie wystawy, wykłady, przegląd filmów, aukcje, spotkania z artystami, koncerty
(przy jednoczesnym zakupie karnetu festiwalowego i katalogu Łódź Design 2009, przysługuje 5% zniżki na katalog)

BILETY JEDNORAZOWE
10 zł (5 zł - studenci) wystawy w Łódź Art Center i w Strefie Tymienieckiego

15 - 31 października 2009

BIURO FESTIWALOWE
ŁÓDŹ ART CENTER

Tymienieckiego 3, Łódź
(+48 42) 684 20 95 

Skomentuj:

Łódź stolicą Polskiego Designu