Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zwiedziliśmy fabrykę porcelany w Ćmielowie i Ćmielów Design Studio

red.

Jak wygląda fabryka porcelany w Ćmielowie od środka? Przez ile rąk musi przejść jedna filiżanka zanim trafi do Waszych domów? Jakie nowości szykuje dla nas Ćmielów Design Studio?

Ćmielów to niewielkie miasto położone na skraju Przedgórza Iłżeckiego i Wyżyny Sandomierskiej, niespełna 10 kilometrów od Ostrowca Świętokrzyskiego. Nazwa "Ćmielów" znana jest większości Polaków, wszystko za sprawą działającej tu od XVIII wieku fabryki.

Jej początki sięgają 1790 roku, kiedy to garncarz Wojtas założył w Ćmielowie manufakturę produkującą gliniane garnki i fajanse. Pierwszą porcelanę rozpoczęto tu produkować w 1838 roku. Ćmielowska fabryka przeżywała swój złoty okres w dwudziestoleciu międzywojennym. To właśnie wtedy Bogdan Wendorf stworzył serwis kawowy "Kula", który trafił na stoły całej europy. Do dziś jest on wizytówką ćmielowskiego wzornictwa. W latach 50. i 60. w ćmielowskiej fabryce realizowano nowatorskie figurki.

Obecnie w ofercie „Ćmielowa” znajduje się kilkanaście fasonów porcelanowych naczyń, podzielonych według różnych serii wzorniczych. W styczniu 2013 roku zadebiutowało Ćmielów Design Studio, którego dyrektorem artystycznym został uznany projektant i artysta-ceramik Marek Cecuła. W 2013 roku dwie największe polskie fabryki porcelany cienkościennej (w Ćmielowie i Chodzieży) połączyły się w jedną spółkę "Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież SA".

Ostatnio mieliśmy okazję zwiedzać fabrykę w Ćmielowie. Tak naprawdę jest to wielka manufaktura. Firma zatrudnia ponad 400 osób (głównie mieszkańców Ćmielowa). Zanim porcelanowa filiżanka stanie się produktem przechodzi przez wiele rąk. Przygotowywanie form, czyszczenie i wygładzanie porcelany, przyklejanie uszek, malowanie i dekorowanie - wszytko to odbywa się ręcznie. Wielu pracowników, robi dokładnie to samo, co ich rodzice czy dziadkowie.

Spotkaliśmy się również z Markiem Cecułą, dyrektorem Ćmielów Design Studio - najmłodszej marki "Ćmielowa". Zaprezentował on nam swoje najnowsze projekty, z pasją opowiadając o kolejnych pomysłach. Porcelana Ćmielów Design Studio cieszy się sporym powodzeniem. Zdobyła wiele nagród w największych konkursach wzorniczych w Polsce. Pokazywana była na kilku ważnych wystawach, promujących polski design za granicą (w Nowym Jorku, Eindhoven czy Stambule).

Jak wygląda fabryka porcelany w Ćmielowie  i Ćmielów Design Studio od środka? Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii!

    Więcej o:

Skomentuj:

Zwiedziliśmy fabrykę porcelany w Ćmielowie i Ćmielów Design Studio