Bolesławiec - tradycyjna ceramika w nowym wydaniu
Ceramika z Bolesławca to polski hit eksportowy. Dzisiejszy "Bolesławiec" stawia na nowoczesność ale nie zapomina o tradycji. Wybraliśmy dla Was kilkanaście najpiękniejszych wzorów.
Ceramikę z Bolesławca zna chyba każdy. Talerze czy kubki ozdobione charakterystycznymi wzorami, rozpoznawalne są na pierwszy rzut oka. Bolesławicka ceramika to nasz hit eksportowy - jest niezwykle popularna nie tylko na europejskich stołach, ale i w Japonii czy Stanach Zjednoczonych.
Stempelki, które pokochał świat
W XII wieku w okolicach Bolesławca, w dorzeczu Bobru i Kwisy, odkryto pokłady glinki ceramicznej. Charakterystyczne obłe, ceramiczne naczynia szybko zyskały uznanie wśród kupców z Niemiec i Czech. O ceramice z Bolesławca zrobiło się głośno w Europie. W XIX wieku w mieście istniało już ponad 15 manufaktur
Szczególną sławę zyskała technika ozdabiania wypalonych przedmiotów. Wzory nakładane były ręcznie, za pomocą specjalnych stempli. Technika stempelkowa przyniosła sławę Bolesławcowi.
Z szacunkiem do tradycji
Chociaż technika produkcji ceramiki przeszła rewolucję, producenci z Bolesławca nadal czerpią z tradycji pełnymi garściami. Pojawiają się jednak nowe fasony, wzory i kolory. Powstają specjalne naczynia np. do serwowania sushi, a obok charakterystycznego kobaltu - praktycznie wszystkie kolory tęczy.
Najlepsi polscy projektanci dla Bolesławca
Jedną z najciekawszych bolesławickich fabryk jest Fabryka Naczyń Kamionkowych "Manufaktura" Sp. J. Smoleński & Zwierz. Wyroby firmy pokazywane były wielokrotnie na najważniejszych targach wzornictwa np. Ambiente we Frankfurcie. Właściciele "Manufaktury" zapraszają do współpracy najlepszych polskich projektantów. Pod koniec 2014 roku pojawiła się limitowana kolekcja Oskara Zięty. Na początku tego roku zaprezentowano kolekcję Doroty Koziary "Renesans"
"Bolesławiec" pięknie łączy tradycję i nowoczesność. Cały czas eksperymentuje, zachowując jednocześnie to, co najcenniejsze - poszanowanie historii. Wybraliśmy dla Was kilkanaście inspirujących wzorów.
- Więcej o:
Polski design: doniczki dobrze zaprojektowane
Zwiedziliśmy fabrykę porcelany w Ćmielowie i Ćmielów Design Studio
Polski stół, czyli jak Manufaktura z Bolesławca, Porcelana Kristoff z Wałbrzycha i Huta Julia z Piechowic zjednoczyły siły
Polski design na prezent - inspiracje
Premiera lamp STORM od Gie El na Warsaw Home & Contract
Nawer, Konopacka, Zień i Koziara dla Grupy Tubądzin - kolekcje płytek stworzone przez wybitnych twórców
O nagrodach, inspiracjach, trendach - wywiad z twórcami Grynasz Studio
Meble i oświetlenie marki HULE - design z misją