Orestad College - idealna szkoła
W Kopenhadze powstała szkoła, która może być wzorem dla architektów i inwestorów. W projekcie najważniejsze były potrzeby uczniów i nauczycieli, a także wygoda i estetyka. W takiej szkole chce się uczyć!
Projekt szkoły stworzyła duńska pracownia 3xn. Ważne jest to, że architekci mieli wolną rękę w tworzeniu projektu. Nie było narzuconych wytycznych, nacisków na tradycyjne rozwiązania. Może dlatego powstał tak ciekawy budynek z przyjaznym wnętrzem. Powierzchnia budynku to 12 000 metrów. Budżet inwestycji wyniósł 12 milionów euro.
Orestad College ukierunkowany jest na nauki matematyczne, socjologię i nauki humanistyczne. W związku z duńską reformą z 2005 roku uczelnia realizuje założenia, mające na celu wzmocnienie umiejętności studentów w sferze zawodowej (praktyka), dobre przygotowanie ich do kolejnych etapów edukacji na wyższych uczelniach i podkreślenie wagi nauk ścisłych.
Szkoła wybrała jako profil przewodni media, komunikację i kulturę. W związku z tym w całej szkole jest dostępny bezprzewodowy Internet a każdy z uczniów dysponuje swoim laptopem. Szkoła otrzymała przydomek ''Wirtualna Uczelnia''.
Prosta bryła budynku ożywa i cały czas się zmienia, dzięki kolorowym panelom, które nawiązują do barw wykorzystanych we wnętrzu.
Rzut budynku jest oparty na kwadracie. Kolejne kondygnacje to cztery powierzchnie o kształcie bumeranga, który na kolejnych piętrach obraca się o 90?. Dzięki temu wewnątrz na każdej z czterech kondygnacji powstały strefy, połączone otwartą przestrzenią.
W centralnej części budynku znajduje się otwarty holl. Tutaj można naleźć najbardziej charakterystyczne elementy wnętrza. Są to cztery walce ulokowane na każdym piętrze. Na ich górnej powierzchni umiejscowiono otwarte pokoje- tarasy, gdzie można odpocząć, albo się pouczyć. Aby podkreślić wagę tych elementów, projektanci zastosowali kontrast (czarne wnętrze na tle jasnej kolorystyki, dominującej w szkole) i akcent (soczyste kolory poduszek).
Ważne są główne schody. Są miejscem gdzie wszyscy się spotykają, przemieszczając się z miejsca na miejsce. Każdy jest widoczny, bez problemu można zlokalizować znajomych, swoją klasę. Można łatwo organizować zajęcia, dostosowane do aktualnych potrzeb, tworzyć przestrzeń do pracy indywidualnej lub ćwiczeń w większej grupie.
Powstał projekt, który jest przyjazny dla użytkowników, dostosowany do ich wieku, nowoczesny. Wnętrze i architektura tworzą spójną całość. Architektura sprawdza się w użytku. Chociaż są też minusy: są uczniowie, którzy narzekają na brak ciszy. Ze względu na estetyczny wygląd wnętrz, funkcjonuje zakaz jedzenia i picia w dowolnym miejscu budynku. Przeznaczona jest do tego kawiarnia na 300 osób, ale gdy w jednym momencie znajdzie się tam siedmiuset uczniów nie każdy może znaleźć dla siebie miejsce. College stał się nowym centrum dla dzielnicy ?restad. Znajduje się tu więcej budynków, gdzie wykorzystano nowatorskie pomysły, więc przy okazji wizyty w Kopenhadze, warto odwiedzić tą dzielnicę.
Czy taka szkoła powstanie kiedyś w Polsce? Czy kadra nauczycielska potrafiłaby prowadzić zajęcia w otwartych klasach, gdzie każdy może zobaczyć jak wygląda lekcja, gdzie nie ma idealnej ciszy? Jak czuliby się w takiej przestrzeni polscy uczniowie? Czy jest miejsce na nowoczesne, pomysłowe wzornictwo w budynkach edukacyjnych w Polsce? Czy musi to być miejsce dostojne, majestatyczne i wzbudzające respekt?
- Więcej o:
- architektura
Na tropach modernizmu: Kambodża
Bruno Taut: kolorowy modernizm [ZNANI ARCHITEKCI]
Phyllis Lambert - kobieta, która stworzyła architektów
Spełnij marzenia o własnym domu!
Pomysły na prezenty dla miłośników architektury i designu
Architektura Barcelony - nowoczesne budynki, rzeźby i genialny Gaudi. Co warto zobaczyć? [PRZEWODNIK ARCHITEKTONICZNY]
Znani architekci: Le Corbusier, czyli papież modernizmu
Flexhouse nad Jeziorem Zuryskim - dom wpleciony w krajobraz