Niebieski i biel. Świeżość we wnętrzu

Monika Grabowska

Są połączenia kolorystyczne, które są ponadczasowe. Nawet jeżeli na krótki czas wychodzą z mody, to tylko po to aby wkrótce wrócić w nowej formie. Tak właśnie jest z bielą połączoną z odcieniami niebieskiego.

Dlaczego ten zestaw cieszy się takim powodzeniem? Pewnie na jego korzyść działa efekt jaki można dzięki niemu osiągnąć. Pomieszczenia w których użyto niebieskiego i bieli odbieramy jako są świeże, czyste, uporządkowane. Kojarzą się ze spokojem i wyciszeniem. Chętnie są wybierane do sypialni, łazienek, kuchni. Rzadziej do pokoju dziennego.

Niebieski często jest kojarzony ze stylem marynistycznym. Spotkamy go również we wnętrzach w stylu skandynawskim. Wnętrza w stylu prowansalskim to neutralne wnętrze z kolorowymi akcentami, między innymi z niebieskimi.

Niebieskikolor w restauracji nie jest typowym wyborem. Zastosowany szary odcień niebieskiego pięknie harmonizuje z białą stolarką i czarnymi, eleganckimi meblami.

fot. th2.de

W tak eleganckich wnętrzach wybór niebieskiego koloru jest zaskakujący, dotąd raczej spodziewalibyśmy się ciepłego kremu, brązu, czerwieni, może odcieni zielonego. Jednak ten odcień niebieskiego dotąd kojarzyliśmy z pomieszczeniami typu łazienka, kuchnia np. w domach rustykalnych.

fot. th2.de

Mocne odcienie niebieskiego, szafirowy, błękitny świetnie wyglądają w pokoju dziecięcym jako akcenty kolorystyczne.

fot. th2.de

fot. th2.de

Wnętrze pracowni tej kolorystyce zachęca do pracy uporządkowanym otoczeniem, również poprzez kolor . Chłodny zestaw bieli i niebieskiego jest ocieplony drewnianą, jasną podłogą .


fot. morewaystowastetime.blogspot.com

Niebieska sofa, lub narożnik są ryzykowne, ponieważ dają niewielkie możliwości do zmian. Narzucają pewne rozwiązania. Jednak osoby, którym szybko nie nudzą się raz urządzone wnętrza, mogą zdecydować się na ten wybór.

fot. livingathome.de

Porcelana i inne dodatki w biało niebieskiej kolorystyce zawsze będą wyglądały dobrze. Kojarzą się z babcinymi serwisami, atmosferą dzieciństwa i latem.

fot. livingathome.de

Odwrócona kolorystyka: białe ściany ciemny, szafirowy materiał udrapowany pod sufitem, tworzy nastrój wnętrza namiotu. Ma nieco śródziemnomorski, południowy klimat. Ciemny sufit to nieco ryzykowne rozwiązanie, ale w sypialni optyczne obniżenie sufitu nie przeszkadza a daje przytulność.

fot. livingathome.de

Ostatnio dość często spotykane zestawienie to jasny niebieski, biel i miodowy.

fot. livingathome.de

fot. livingathome.de

fot. livingathome.de

Biel i błękit to połączenie, które zawsze można zastosować, z dobrym efektem w sypialni, oraz łazience. W pozostałych pomieszczeniach lepiej unikać niebieskiego jako stałego elementu wyposażenia, z uwagi na trudność łączenia go z innymi kolorami. Trudno jest zmieniać diametralnie kolorystykę takiego wnętrza poprzez dodatki, ponieważ to co jest zaletą tego zestawu: czystość i klarowność, jednocześnie jest jego wadą- wprowadzanie do takiego wnętrza innychkolorów powoduje, że traci on swój charakter.

Zobacz również:

Wszystkie błękity Bordeaux

Kolorowe AGD

Kolor w salonie

Ciekawy design, ale jakość kiepska

Skomentuj:

Niebieski i biel. Świeżość we wnętrzu