Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nowe oblicze lustra

Monika Grabowska

Trudno sobie wyobrazić życie bez lustra. Jeśli je odpowiednio dobierzemy, może być bardzo interesującym elementem wnętrza.

Lustro w salonie
Lustro w salonie
Shutterstock

Lustra przez lata spełniały jedynie funkcję użytkową. Spotykaliśmy więc najczęściej wąskie lustro w przedpokoju i jeszcze jedno, zwykle dużo mniejsze, w łazience. Od pewnego czasu zauważyć można jednak tendencję do dekorowania lustrami innych pomieszczeń domu. Można powiedzieć, że w końcu doceniono wcześniej niezauważane zalety lustra, tj. zdolność do optycznego powiększania wnętrza, do jego rozświetlenia, jak również do eksponowania ciekawych miejsc we wnętrzu.

lustra
Lustro w sypialni
Shatterstock

Jeśli więc zdecydujemy się wykorzystać lustro w celu optycznego powiększenia małego lub wąskiego pomieszczenia, zaleca się umieszczenie go na najdłuższej ścianie wnętrza. Jednakże zagospodarowanie całej ściany korytarza czy wiatrołapu lustrem mogłoby okazać się niepraktyczne i zbyt drogie. Doskonałym rozwiązaniem może okazać się seria mniejszych luster umieszczonych naprzeciwko okien, drzwi lub otwartych przestrzeni. Innym, coraz częściej spotykanym rozwiązaniem są szafy zabudowane z drzwiami lustrzanymi. Takie meble są bardzo praktyczne z dwóch powodów - po pierwsze pomieszczą całą naszą wierzchnią garderobę, - po drugie - ich lustrzane drzwi pomogą osiągnąć efekt większej przestrzeni.

Jeśli wykorzystujemy lustro w celach dekoracyjnych, poza oczywistymi parametrami lustra, jakimi się kierujemy przy jego wyborze, czyli kształtem, wielkością, ramą, czy wykończeniem, warto zwrócić uwagę na to, jaki obraz zostanie w nim odbity. Jeżeli za oknami naszego mieszkania mamy ładne widoki, np. drzewa czy ciekawą architekturę, warto zastanowić się nad powieszeniem lustra naprzeciw tego okna. Wtedy możemy osiągnąć efekt "drugiego okna" w pomieszczeniu.

Nowe oblicze lustra
Nowe oblicze lustra
Shutterstock

Lustrami możemy udekorować również pokoje dziecięce. Jeśli nie znajdziemy wzoru, który spełnia nasze oraz dziecka oczekiwania, możemy przygotować szablon i poprosić szklarza o wycięcie lustra o wymarzonym kształcie. Szeroką gamę produktów przeznaczonych do pokoi dziecięcych znajdziemy w sklepach internetowych - nie tylko lustra z motywami dziecięcymi, np.: konia na biegunach, dinozaura, czy księżniczki. Również miłośnicy zwierząt, sportu, czy tańca i muzyki znajdą coś interesującego dla siebie.

Niektórzy dekoratorzy zalecają wieszanie luster na wysokości odpowiedniej dla każdego dziecka, tak by swobodnie mogło się ono w nim przeglądać. Powinniśmy jednak pamiętać o względach bezpieczeństwa. Wyjściem z tej sytuacji mogą być lustra nietłukące. Jeśli urządzamy pokój niemowlaka, możemy takie lustro powiesić w pobliżu łóżeczka, co pozwoli dziecku na obserwację własnych ruchów oraz interakcje z otoczeniem. Natomiast w pokojach nieco starszych dzieci lepiej umieścić lustro tak, aby nie dekoncentrowało ono dziecka przed snem.

Lustra na szafie w przedpokoju
Lustra na szafie w przedpokoju
Shutterstock
Modne lustra
Modne lustra
Shutterstock
Lustro w pokoju dziecka
Lustro w pokoju dziecka
Shutterstock
Lustro w sypialni
Lustro w sypialni
Shutterstock
Lustro w pokoju dziecka
Lustro w pokoju dziecka
Shutterstock
    Więcej o:

Skomentuj:

Nowe oblicze lustra