Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nowe oblicze lustra

Monika Grabowska

Trudno sobie wyobrazić życie bez lustra. Jeśli je odpowiednio dobierzemy, może być bardzo interesującym elementem wnętrza.

lustro - wnętrza
lustro - wnętrza
fot. bellemaisoninteriors.co.uk

Lustra przez lata spełniały w Polsce jedynie funkcję użytkową. Spotykaliśmy więc najczęściej wąskie lustro w przedpokoju i jeszcze jedno, zwykle dużo mniejsze, w łazience. Od paru lat zauważyć można jednak tendencję do dekorowania lustrami innych pomieszczeń domu. Możemy powiedzieć, że w Polsce w końcu doceniono wcześniej niezauważane zalety lustra, tj. zdolność do optycznego powiększania wnętrza, do jego rozświetlenia, jak również do eksponowania ciekawych miejsc we wnętrzu.

Jeśli więc zdecydujemy się wykorzystać lustro w celu optycznego powiększenia małego lub wąskiego pomieszczenia, zaleca się umieszczenie go na najdłuższej ścianie wnętrza. Jednakże zagospodarowanie całej ściany korytarza czy sieni lustrem mogłoby okazać się niepraktyczne i zbyt drogie. Doskonałym rozwiązaniem może okazać się seria mniejszych luster umieszczonych naprzeciwko okien, drzwi lub otwartych przestrzeni. Innym, coraz częściej spotykanym rozwiązaniem są szafy zabudowane z drzwiami lustrzanymi. Takie meble są bardzo praktyczne z dwóch powodów, po pierwsze pomieszczą całą naszą wierzchnią garderobę, po drugie, ich lustrzane drzwi pomogą osiągnąć efekt większej przestrzeni.

Jeśli wykorzystujemy lustro w celach dekoracyjnych poza oczywistymi parametrami lustra jakimi się kierujemy przy jego wyborze, czyli kształtem, wielkością, ramą, czy wykończeniem, warto zwrócić uwagę na to jaki obraz zostanie w nim odbity. Jeżeli za oknami naszego mieszkania mamy ładne widoki np. drzewa czy ciekawą architekturę, warto zastanowić się nad  powieszeniem lustra naprzeciw tego okna. Wtedy możemy osiągnąć efekt ?drugiego okna? w pomieszczeniu.

Lustrami możemy udekorować również pokoje dziecięce. Jeśli nie znajdziemy wzoru, który spełnia nasze oraz dziecka oczekiwania możemy przygotować szablon i poprosić szklarza o wycięcie lustra o wymarzonym kształcie. Szeroką gamę produktów przeznaczonych do pokoi dziecięcych znajdziemy w sklepach zagranicznych, np. na stronie: www.sendmeamirror.com  (Wielka Brytania), aczkolwiek cena takich sprowadzanych na indywidualne zamówienie luster może przekroczyć cenę jaką zapłacimy za lustro wykonane przez rodzimego szklarza. W brytyjskich sklepach internetowych znajdziemy nie tylko lustra z motywami dziecięcymi, np.: konia na biegunach, dinozaura, czy księżniczkę. Również miłośnicy zwierząt, sportu, czy tańca i muzyki znajdą coś interesującego dla siebie.

Niektórzy dekoratorzy zalecają wieszanie luster na wysokości odpowiedniej dla każdego dziecka, tak by swobodnie mogło się ono w nim przeglądać. Powinniśmy jednak pamiętać o względach bezpieczeństwa. Wyjściem z tej sytuacji mogą być lustra nietłukące. Jeśli urządzamy pokój niemowlaka, możemy takie lustro powiesić w pobliżu łóżeczka, co pozwoli dziecku na obserwację własnych ruchów oraz interakcje z otoczeniem. Natomiast w pokojach nieco starszych dzieci lepiej umieścić lustro tak, aby nie dekoncentrowało ono dziecka przed snem.

Skomentuj:

Nowe oblicze lustra