Mieszkać na świecie - mieszkanie Tobiasa
Z cyklu mieszkać na świecie - Kolor, vintage, design. Te trzy słowa najlepiej określają wnętrza apartamentu duńskiego grafika.
Tobias Mikkelsen jest grafikiem i ilustratorem. Swoje 85-metrowe mieszkanie zajmuje wraz z żoną Hanne i córką Silke. Ten duński apartament to kwintesencja skandynawskiego smaku i gustu. Połączenie dobrego wzornictwa z elementami vintage i retro, tanimi dodatkami z Ikea oraz duża ilością światła. Taka mieszanka zawsze się udaje. W mieszkaniu została zachowana oryginalna stolarka drzwiowa oraz stara, drewniana podłoga z desek. Elementy patyny, które są mocno na nich widoczne dodają tylko uroku. Razem stanowią idealne tło dla nowoczesnych mebli.
Kuchnia została urządzona niewielkimi nakładami finansowymi. Właściciele wiele prac wykonali sami, korzystając z pomocy przyjaciół i rodziny. Nad prostymi, białymi szafkami marki Ikea, położone zostały małe płytki ceramiczne w morskim kolorze. Półki z brzozowej sklejki mają wbudowane oświetlenie. Tobias z pomocą swojego taty wykonał je własnoręcznie. Czarny, połyskujący stół wybija się na pierwszy plan wśród jasnych barw pomieszczenia. Czarne są też drzwi wejściowe. Pomalowane farba tablicową stanowią idealne miejsce dla artystycznych popisów małej Silke.
Salon nie jest duży. Biało-czarny narożnik to zestawione trzy podnóżki z ikeowskiej serii Kramfors. Pokryte tkaniną w drobna pepitkę świetnie współgrają z kolorowymi poduszkami. Na tle tej oryginalnej sofy mocno wybija się stolik kawowy w intensywnym, kanarkowym kolorze. Hanne pomalowała stary mebel samodzielnie, tworząc w ten sposób nowy, ciekawy stolik. Idealnie komponuje się z nim duński, niebieski wazon w stylu vintage. W tym samym kolorze jest również krzesło na płozach, słynne RAR projektu Eamesów. Na ścianach Tobias powiesił plakaty duńskiego artysty Aage Rasmussena, zaprojektowane dla Kolei Duńskich w 1950 roku. Nad sofą wisi duża fotografia małej Silke. Tuz obok niej nieśmiało wyłania się lampa Lucellino, zaprojektowana przez Ingo Maurera. Jej ozdobą są charakterystyczne, anielskie skrzydełka wykonane z prawdziwych gęsich piór. W narożniku pokoju, tuż nad podłogą zawieszono białe półki z książkami. Ich kolorowe grzbiety wyłaniają się na białym tle i stanowią ciekawą kompozycję. Czarny świecznik to słynny Kubus, projektu duńskiego architekta Mogen Lassena z 1960 roku. Nad półkami zawieszono płaski telewizor. W białych ramach wygląda jak nowoczesny obraz.
Sypialnia została połączona z miejscem do pracy. Proste łóżko, pokryte fioletową narzutą z Hay Copenhagen, pięknie się eksponuje na tle tapety w biało-czarny wzór marki Cole&Son. Wśród kolekcji plakatów i zdjęć, wyróżnia się jeden. Czarno-biały plakat przedstawia Bella Vistę, kopenhaski budynek zaprojektowany przez samego Arne Jacobsena. Czarny nocny stolik to ikeowski Trollsta. Idealnie wpisuje się w stylistykę pokoju. Miejsce do pracy zajmuje przeciwległy kąt sypialni. Czarne, połyskujące biurko oraz krzesła projektu Harry Bertoia pięknie korespondują z zieloną tablicą, na której kolaż tworzą inspiracje i prace Tobiasa i Hanne.
Pokój małej Silke nie odbiega stylistycznie od reszty mieszkania. Elementy retro idealnie współgrają z nowymi meblami i tworzą niepowtarzalny klimat radosnego pokoju dziecięcego. Sympatyczna tapeta w starodawne wzory komponuje się z drewnianymi duńskimi zabawkami i starą dziecięcą tablicą. Razem tworzą ciekawy zestaw w stylu vintage. Duża biała szafa została wykonana przez właścicieli. Mieści wszystkie potrzebne rzeczy dla dziecka. Zwierzątka na lampie oraz nad łóżeczkiem to naklejki zaprojektowane przez Tobiasa. Można je zamówić na stronie Zooper Pets .
Autorką wszystkich zdjęć jest Tia Borgsmidt .
- Więcej o:
Zmień wnętrze za pomocą tekstyliów
Sprytne rozwiązania do małych wnętrz
Rustykalne inspiracje we wnętrzach
Minimalistyczne mieszkanie dla rodziny
Kolor Roku Pantone 2025 – Mocha Mousse w aranżacji wnętrz
Przytulne małe mieszkanie z niebieskim kolorem
Nowoczesna boazeria w wystroju wnętrz
Jak dobrać firany pasujące do wystroju wnętrza?