Mieszkać na świecie - Wnętrza po skandynawsku

Marta Lubaszewska

Z cyklu Mieszkać na świecie - Prosto, jasno, bezpretensjonalnie. Tak się mieszka w Sztokholmie.

Benita jest dekoratorem sklepowym i  pracuje dla dużej sieci sklepów. Wraz z rodziną mieszka w Szwecji na przedmieściach Sztokholmu. Domek, który zajmują jest niewielki - ma zaledwie 82 m2 na jednym poziomie oraz dobudówkę mieszczącą garaż i pracownię. Zbudowany został w 1937 roku.

Urządzając swoje wnętrza Benita starała się optycznie powiększyć przestrzeń domu. Zastosowała jasne kolory , dużo bieli z kilkoma mocniejszymi akcentami. Oszczędny styl nie wprowadza chaosu i porządkuje przestrzeń. Własnoręcznie wykonane półki, schowki i szafy wykorzystują każdy skrawek domu jako miejsce do przechowywania. Benita uwielbia szafkę na buty w korytarzu, którą sama zrobiła.

Meble często pochodzą z odzysku i były własnoręcznie odnawiane. Ponad to, jak prawie w każdym szwedzkim domu znajdziemy tu wiele produktów z IKEA. 

Ulubionymi meblami właścicielki są krzesło  w pokoju syna zaprojektowane przez słynną parę amerykańskich projektantów Ray i Charlsa Eamesów oraz stółw jadalni. Nogi stołu Benita znalazła wśród rzeczy przeznaczonych do wyrzucenia w pewnej restauracji. Z nowym, białym lakierowanym blatem stworzyły nowoczesny i niepowtarzalny mebel.

Kuchnia jest malutka i podobnie jak w całym mieszkaniu dominuje w niej biel. Uwagę zwraca podłoga. Stare, oryginalne deski zostały zabejcowane we wzór szachownicy. Pomysł prosty ale bardzo efektowny. Płytki na ścianach są gładki i połyskliwe. Dzięki temu odbijają światło, optycznie powiększając przestrzeń. Blat kuchenny służy również jako barek do spożywania drobnych posiłków. Można przy nim usiąść na jednym z dwóch stołków w stylu vintage.

Benitę inspirują blogi i magazyny wnętrzarskie. Sama prowadzi blog chezlarsson.com , który z pewnością inspiruje innych. "Uwielbiam Marthę Stewart. Bardzo podobają mi się rzeczy, które pokazuje" - mówi

Zobacz także:

Kawalerka w centrum miasta

Mieszkanie Tobiasa

Wnętrza apartamentu w Vals

Skomentuj:

Mieszkać na świecie - Wnętrza po skandynawsku