Jaskinie i forty dotknięte ręką architekta
Co może się wydarzyć, kiedy architekci wkraczają do miejsca w które wcześniej ingerowała wyłącznie przyroda lub dawno nie zaglądał tam żaden człowiek? Przekonacie się sami oglądając nasza galerię.
Casa Talia, Modica
Kiedy dziesięć lat temu włoskie małżeństwo, Marco Giunta i Viviana Haddad, przyjechało spędzić urlop na Sycylii momentalnie poddali się urokowi tego miejsca. Zdecydowali kupić jedno z mieszkań w owalnej kamienicy w której większość pomieszczeń znajduje się pod ziemią. Przy każdej kolejnej wizycie małżeństwo dokupowało kolejny apartament w tym samym domu. Po ośmiu miesiącach należało do nich dwanaście mieszkań. Postanowili nie ingerować w zewnętrzny wygląd kamieniczki, która swoim kształtem oplatała zielony dziedziniec. Całą swoją pracę włożyli w renowację wnętrza, które dało im ogromne pole do popisu.
Casa Talia, Modica
Powierzchnia po remoncie miała pełnić rolę hotelu. Na dobry początek wszystkie dwanaście pomieszczeń połączono w jedną całość. Małżeństwo zafascynowane bogactwem Sycylii zdecydowało przy wykończeniu wnętrza korzystać jedynie z naturalnych, miejscowych materiałów. Stąd też często pojawiające się w wystroju drewniane elementy oraz ceramika ręcznie malowana w tradycyjne, sycylijskie grafiki.
Wadi Resort, Jordan
Projekt Wadi Resort grupy Oppenheim Architecture to połączenie piękna pustyni i dobrego smaku z dużą dawką luksusu. Rewolucyjna koncepcja oparta jest na umieszczeniu w potężnym klifie hotelu, restauracji i kompleksu spa. Architekci starają się zrealizować swój projekt z jak najmniejszą szkodą dla środowiska naturalnego wykorzystując jego bogactwo, jednocześnie zbędnie w nie nie ingerując. Zamiast tradycyjnej klimatyzacji hotel będzie korzystał z efektu chłodzenia skał, a do zasilania wykorzystana będzie energia słoneczna.
Wadi Resort, Jordan
Do wypełnienia, częściowo już istniejącej konstrukcji zostanie wykorzystany beton oraz czerwony piaskowiec. Ważnym elementem będą szklane ściany, dzięki którym niezwykły klimat pustyni wedrze się do wnętrza hotelu. Projekt ma zostać zrealizowany w 2014 roku.
Fort, Północne Włochy
Dziewiętnastowieczny fort położony w północnych Włoszech został wskrzeszony przez niemiecki duet Scherer i Dielt. Obiekt zbudowany trzy wieki temu należał do rodziny Habsburgów, która w obawie przed agresją sąsiadów zbudowała tak potężną fortyfikację. Dużą część przestrzeni znajduje się pod ziemią, co przysporzyło architektom zarówno wiele problemów podczas renowacji i jak i powodów do niestandardowych rozwiązań.
Fort, Północne Włochy
Po renowacji w starym forcie umieszczono kasę biletową, sklep, bar, restaurację oraz przestrzeń wystawową. Większość ścian we wnętrzach pokrywa czerwona cegła lub stal, które poskreślają wiekowość fortyfikacji. Jednak mimo ogromnej przestrzeni nie wszystkie pomieszczenia dało się wykorzystać. Spora część powierzchni to tunele, które niegdyś utrudniały dotarcie niepowołanym gościom do skarbców ze złotem.
Trufa, Hiszpania
Domek wypoczynkowy, zwany przez mieszkańców "Trufa", czyli po polsku "Trufla", to dzieło Ensable Studio. Niezwykły kształt budynku właściciele zawdzięczają matce naturze, którą ręka ludzka udoskonaliła jedynie o krater w jej wnętrzu i wyposażenie. W wyżłobione otwory wstawiono drzwi oraz szklaną witrynę. W ten sposób uzyskano zamkniętą przestrzeń o powierzchni 50 m kw.
Wszystko zaczęło się w 2003 roku, kiedy Curt Sleeper przeglądając oferty nieruchomości na serwisie Ebay natknął się na ogłoszenie oferujące jaskinię. Cała rodzina Curta zakochała się w tym miejscu i szybko podjęła decyzję o zakupie nieruchmości i budowie w niej domu. W efekcie powstał budynek ogrzewany energią geotermalną, z przeszklonym frontem zapewniającym dostęp światła dziennego. Rodzina Sleeperów zgodnie twierdzi, że mieszka się tam doskonale.
- Więcej o: