Święta przyjazne dla środowiska
Każdego roku w okresie przed Świątecznym wycina się ok. 10 mln drzewek na całym świecie. Do tego trzeba doliczyć zużycie ton szkła, plastiku i energii, którą czerpią całodobowo podłączone do gniazdka lampki choinkowe. Taki bilans motywuje do działania, dlatego powstaje coraz więcej projektów świątecznych z myślą o Ziemi. Zobaczcie kilka najciekawszych pomysłów!
Wigilijne drzewko z butelek po wodzie
W pewnym sklepie z wyposażeniem domowym na witrynę trafiła choinka dosyć nietypowa. Zbudowana z 300 butelek po kanadyjskiej wodzie mineralnej była składana przez dwa dni przy pomocy czterech osób. Instalację opiewa białe światło, co pozwoliło uzyskać projektantom efekt "połyskującego lodu".
Projekt "Make Your Own Xmas"
Taką choinkę ciężko byłoby zmieścić w prywatnych czterech ścianach, jednak jako ekspozycja, w tym wypadku muzealna, sprawdziła się fantastycznie. Co roku Brytyjskie Tate Art Museum przygotowuje świąteczne drzewo, które opiera się na konkretnej idei. W tym przypadku artyści, Bob i Roberta Smith, stworzyli je z wtórnych produktów, takich jak płyty warstwowe, taśmy i beczki oleju. U pnia choinki ustawili osiem rowerów podłączonych do generatorów prądu. Za każdym razem, kiedy muzealni goście siadają na jednośladach i zaczynają pedałować, choinka rozświetlają różnorodne lampki.
Ekologiczny renifer ze skrawków
Wystarczyły cztery godziny pracy, pięć tubek kleju i worek odpadków z fabryki tkanin, żeby stworzyć świątecznego renifera. Efekt końcowy zupełnie nie powtarzalny i w dodatku przyjazny Matce Ziemi. Taka ozdoba nie dość, że przygotowana z elementów, które trafiłyby na wysypisko śmieci, to jeszcze posłuży na kilka długich lat.
Złóż sobie drzewko
Projekt Bura Northa opiera się na trzech pro ekologicznych zasadach. Po pierwsze choinka jest 80% bardziej przyjazna środowisku, niż tradycyjne, wycinane drzewko. Dodatkowo, dzięki swojej strukturze i sposobowi pakowania zajmuje nie wiele przestrzeni podczas transportu. I wreszcie, po trzecie, można ją składać i rozkładać do woli, zatem posłuży nam znacznie dłużej niż jeden sezon.
W ofercie dostępne są trzy wzory drzewka.
Książkowa wieża w kształcie choinki
Genialny pomysł na ekspozycję w księgarni, ale i dobry sposób na wykorzystanie zakurzonej literatury. W dodatku, w pomysłach na sposób konstrukcji takiej choinki można przebierać. Jest też szansa, że przy okazji budowania książkowego drzewka znajdziemy wcześniej zagubioną pozycję albo odkryjemy coś nowego w domowych zbiorach.
WWF na święta
Chociaż choinka WWF-u urodą nie grzeszy, to jej idea jest jak najbardziej słuszna. Najpierw jej duża wersja, w celach reklamowych, opanowała ulice Paryża, a później jej mniejsza siostra trafiła do sprzedaży. Cena zestawu, w którym znajduje się jedynie tekturowy stelaż (o zielone butelki trzeba, w ramach recyklingu, zadbać samemu) to 69 euro, które organizacja przeznaczy na działalność na rzecz środowiska.
LED-owe podświetlenie
Świąteczny klimat bez choinkowych lampek i innych świecidełek pewnie nie byłyby już taki sam. Jednak energia zużywana przez elektryczne ozdoby nie sprzyja środowisku. Dlatego projektanci gwiazdkowych gadżetów coraz częściej decydują się na LED-owe światełka, które potrzebują o 90% mniej prądu niż te tradycyjne.
- Więcej o: