Make me! Najlepsze projekty - TOP 10
Konkurs i wystawa make me! to od wielu lat jeden ze znaków rozpoznawczych Łódź Design Festival. To również jeden z najważniejszych międzynarodowych konkursów skierowanych do młodych projektantów. W tym roku jury wybrało 21 finalistów. Zobaczcie, 10 projektów, które naszym zdaniem zasługują na szczególne uznanie.
Lampostolik
Autorami Lampostolika są Bracia Ebert, tegoroczni stypendyści programu Młoda Polska. Mebel powstał z rzeczywistej potrzeby - jeden z braci postanowił zorganizować swoje urodziny w parku, po zmroku. Stwierdził, że brakuje widocznego z daleka znaku, który pomógłby znajomym zlokalizować miejsce imprezy, a jednocześnie stworzył miłą atmosferę.
W rezultacie Bracia Ebert zaprojektowali Lampostolik - lekki, wytrzymały, rozkładany mebel plenerowy. Łączy on funkcję stołu i lampy, tworząc jasną przestrzeń dookoła której (tak jak niegdyś dookoła ogniska) gromadzą się ludzie. funkcję stołu i lampy. Tworzy on rozświetloną przyjazną przestrzeń, dzięki temu goście gromadzą się wokół niego podobnie, jak wokół ogniska.
Fot. mat. Łódź Design Festival
Maszyna "Algaemy"
Mikroglony już od lat są przedmiotem badań przyrodniczych. Projekt "Algaemy" bada ich potencjał w kontekście kreatywnym. Berlińskie studio Blond & Bieber (Essi Johanna Glomb i Rasa Weber) odkrywają estetyczny potencjał materiału, traktowanego w Europie głównie jako chwast.
Czym właściwie jest "Algeamy"? Otóż jest to analogowa drukarka do tekstyliów, produkująca własny, rosnący zaskakująco szybko, pigment. Paleta kolorów tekstyliów "Algaemy" zmienia się z czasem pod wpływem ekspozycji na słońce. Za sprawą promieni słonecznych zieleń zmienia się w intensywny błękit, a jasny róż w jaskrawą czerwień, aby ostatecznie stać się kolorem pomarańczowym.
Maszyna wykorzystuje potencjał glonów do stworzenia autarkicznego cyklu produkcji, który nie wymaga dodatkowej energii ani materiałów oprócz siły ludzkiej i samych mikroglonów.
Fot. mat. Łódź Design Festival
Jadalne naczynia, czyli "zestawZESTAW"
Trzy projektantki (Martyna Ochojska, Dominika Wysogląd i Joanna Jurga) postanowiły stworzyć jadalną zastawę stołową. Ich "zestawZESTAW" miał być trwały, dostępny i nie drogi. Miał przy tym wyzwalać kreatywność (zarówno dużych jak i małych użytkowników) i mieć przyjemny zapach.
Z połączenia bananów, mąki ryżowej (lub ugotowanego ryżu), mąki ziemniaczanej, oleju i ciepłej wody udało się stworzyć idealną masę, z której łatwo można formować miski, podstawki i wszystko, co potrzebne do zaserwowania posiłku.
Jadalne naczynia mogą być w różnych kolorach - wszystko dzięki użyciu naturalnych barwników. Kurkuma daje intensywną żółć, sok z buraka barwi naczynia na różowo, mus dyniowy sprawia że naczynia mają kolor pomarańczowy, a kakao zabarwia je na brązowo.
Po konsumpcji naczynia można zjeść, lub wyrzucić bez szkody dla środowiska.
Fot. mat. Łódź Design Festival
Lampa "LED it be"
Katarzyna Dobiecka zaprojektowała oprawioną drewnem i sznurkiem nowoczesną świetlówkę LED - lampę, którą można używać w rozmaitych przestrzeniach wnętrz.
Świetlówka LED zasilana jest jak zwykła żarówka. Nie wymaga już tradycyjnej oprawy ani dodatkowych elementów pośrednich. Projekt jest interpretacją możliwości jakie stwarza nowa technologia.
Fot. mat. Łódź Design Festival
Fotel "Dress me up"
Magda Pawlas, jest absolwentką Wydziału Wzornictwa warszawskiej ASP, miłośniczką kuchni i sportów ekstremalnych, współzałożycielką Marmolada Design i marki ubraniowej Pavlas. Stworzony przez nią fotel "Dress me up" jest wynikiem poszukiwań w obszarze projektowania ubrań i mebli. Fotel łączy te dwa światy, rozwiązując problem chłodnych wieczorów, kiedy mamy potrzebę okrycia i ciepła.
"Dress me up", czyli fotel i kamizelka w jednym ma dwa rozmiary. Kamizelkę można używać według indywidualnych potrzeb - może być samodzielnym okryciem wierzchnim lub elementem fotela. Mebel wykonany jest ze stalowych elementów. Kamizelkę zrobiono z odpornej na wodę, akrylowej tkaniny.
Fot. mat. Łódź Design Festival
Dziupla
Kolejnym projektem, który znalazł się w naszej dziesiątce jest "Dziupla" stworzona przez grupę Menthol Architects, czyli Lilianę Krzycką i Rafała Pieszko. To modułowa budka lęgowa dla ptaków wróblowatych (wróbli, kowalików, sikorek, muchołówek czy dzięciołków). Przeznaczona jest do montażu na ścianach i drzewach w mieście. Geometryczna forma origami nawiązuje do pnia z dziuplą, w której chętnie gniazdują ptaki.
Geometryczny, modułowy kształt umożliwia instalacje budki niemal w każdym miejscu i w różnych pozycjach. Z kilku "Dziupli" można stworzyć przestrzenne rzeźby, które mogłyby zdobić budynki, podobnie jak murale.
Tkaniny Kraty
"Kraty" to oryginalna kolekcja tkanin dekoracyjnych autorstwa duetu Falbanka - Izabeli Sroki i Julii Cybis. Polskie tkaniny drukowane mają długą tradycje i nowoczesne zaplecze produkcyjne. Pomimo tego, nie mają swojego charakterystycznego, rozpoznawalnego stylu. Rynek ciekawych tkanin zdominowało wzornictwo skandynawskie, które wpisuje się w obowiązujące trendy, zachowując jednocześnie lokalny charakter. Tkaniny "Kraty" to w 100% produkt polski, produkowany w Łodzi.
Inspiracją był pejzaż miejski. Projektantki wykorzystały wzory krat okiennych znalezionych w Warszawie. Zafascynowane różnorodnością form, odbierają kratom ich podstawową funkcję ochronną, czyniąc je puntem wyjścia dla całej kolekcji.
Fot. mat. Łódź Design Festival
Plantacja
Porzucone stare szklany i kieliszki - to właśnie one stały się postawą projektu Alicji Patanowskiej. "Plantacja" to spoczywający na szklance porcelanowy komponent, który umożliwia obserwacje procesu wzrostu roślin - zarówno ich łodyg, jak i korzeni.
Porcelanowe obiekty, toczone na kole garncarskim są odpowiednie do hodowania w nich roślin. Po odwróceniu ich do góry dnem mogą być wykorzystywane jako mini-szklarnie, idealne w okresie kiełkowania nasion. Produkt został zaprojektowany z myślą o produkcji w warsztacie ceramicznym lub małym zakładzie.
Fot. mat. Łódź Design Festival
Patyczaki
"Patyczaki"zaprojektowane przez Jana Godlewskiego to zestawy elementów, z których można tworzyć meble, sprzęty i instalacje. Prosta, uniwersalna konstrukcja daje możliwość tworzenia nieskończonej ilości struktur. Projektant zobrazował swoją ideę tworząc z "Patyczaków" 3 meble: stolik, regał i lampę.
Do stworzenia "Patyczaków" użyto drewna jesionowego (listwy 25 mm x 25 mm) - wystarczająco twardego by nie poddawało się zgniataniu, posiadającego bardzo dobre właściwości konstrukcyjne. Elementy mocujące wykonano z łatwo skrawalnego duraluminium PA6 (dodatkowo anodowanego w celu ochrony przed utlenianiem).
Fot. mat. Łódź Design Festival
"Grip chłodzący"
Na pierwszym miejscu znalazł się "Grip Chłodzący" zaprojektowany przez Magdę Gąsiorowską i Justynę Strociak, studentki 4. roku Industrial Design w School of Form w Poznaniu. Inspiracją była nie tylko potrzeba chłodzenia dłoni rowerzysty w czasie jazdy, ale również zjawisko naturalnej wentylacji wykorzystywane chociażby w architekturze.
Aeromasaż dłoni jest możliwy dzięki naturalnej energii wiatru. Grip został zaprojektowany tak, by korzystać jedynie z naturalnej energii wiatru dając efekt aeromasażu. Masaż nie tylko chłodzi, ale delikatnie masuje dłonie rowerzysty pozostawiając je na dłużej w świeżości.
Grip zawdzięcza swoje działanie specjalnej budowie drożnego systemu transportowania powietrza. Oryginalną formę urządzenia uzyskano dzięki technologii druku 3D i elastycznemu materiałowi TPU 92A- 1, który zapewnił przyczepność Gripu do kierownicy.
Fot. mat. Łódź Design Festival
- Więcej o: