Znamy laureatów konkursu Dobry Wzór 2013 [NAJLEPIEJ ZAPROJEKTOWANE PRODUKTY I USŁUGI NA POLSKIM RYNKU]
Po burzliwych obradach jury pod przewodnictwem Katarzyny Rzehak dyrektor kreatywnej IWP przyznało nagrody w tegorocznej, jubileuszowej, 20 edycji konkursu Dobry Wzór. Zobaczcie zwycięzców!
DOBRY WZÓR 2013 w Sferze Domu
System RONDO drzwi płaskie - projekt Iwona Plińska; Producent Interdrex Sp. z o.o.
Uzasadnienie:
Jury doceniło innowacyjny pomysł drzwi przesuwno-obrotowych, które otwierają się na zewnątrz i do środka. To rozwiązanie oszczędzające przestrzeń, idealne do małych mieszkań, czy małych pomieszczeń - na przykład łazienek. System Rondo minimalizuje też konflikt pomiędzy drzwiami umieszczonymi zbyt blisko siebie. Sprawdza się również w przypadku osób poruszających się na wózku, co włącza system w zakres projektowania uniwersalnego.
Wanna PALOMBA COLLECTION - projekt Ludovica i Roberto Palomba; Dystrybutor Roca Polska Sp. z o.o.
Uzasadnienie:
Jury zwróciło uwagę, że wanna wolnostojącą Palomba jest symbolem współczesnego stylu urządzania domowych salonów kąpielowych. Wanna jest nowoczesną rzeźbą do oglądania ze wszystkich stron. Asymetryczna, ergonomicznie wymodelowana, ciepła w dotyku, została wykonana z kompozytu żywic poliestrowych i akrylowych. To nie tylko produkt, ale zapowiedź rozwoju trendu marketingowego i wzorniczego.
DOBRY WZÓR 2013 w Sferze Pracy
Jednostka odzysku ciepła OXeN - projekt projektant Rafał Dętkoś + dział badawczo - rozwojowy firmy Flowai; Producent Flowair Głogowski i Brzeziński Sp. j.
Uzasadnienie:
Jednostkę odzysku ciepła Oxen jury uznało za wzór projektowania kompleksowego. Począwszy od ograniczenia i odchudzenia elementów konstrukcyjnych, poprzez uproszczenie sposobu montowania produktu oraz intuicyjną obsługę sterownika. Oxen może być wzorem innowacyjności: urządzenie zapewnia energooszczędną wentylację nawiewno-wywiewną dzięki dwustopniowemu odzyskowi ciepła. Wentylacja bezkanałowa sprawia natomiast, że koszt inwestycyjny jest niski i dostępny dla szerokiej grupy użytkowników.
Kasa fiskalna ELZAB K10- projekt Ergo Design; Producent Elzab S.A.
Uzasadnienie:
Jury wskazało na nowoczesne funkcje tej poręcznej i mobilnej kasy fiskalnej, a także na jej parametry wytrzymałościowe - tej kasy po prostu nie można zepsuć. Jest odporna na upadki, uszkodzenia mechaniczne, ekstremalne temperatury. Można ją obsługiwać w rękawiczkach. Drukuje paragony, ale także rejestruje ich elektroniczne kopie. Produkt odpowiadający współczesnym wymaganiom, wprost niezbędny w handlu i usługach.
DOBRY WZÓR 2013 w Sferze Publicznej
Lokomotywa multisystemowa GAMA MARATHON - projekt Bartosz Piotrowski - sylwetka zewnętrzna, Mariusz Gorczyński - kabina maszynisty; Producent Pesa Bydgoszcz S.A.
Uzasadnienie:
Jury dostrzegło w projekcie lokomotywy Gama Marathon nie tylko najnowsze technologie i wielofunkcyjność (lokomotywa może być wykorzystywana tak do przewozów pasażerskich jak i towarowych), ale także aspekt humanistyczny i ergonomiczny. Gamma Marathon ma pierwszą w historii polskiego kolejnictwa kabinę wyposażoną w toaletę i kuchenkę dla maszynisty. Równocześnie uwagę zwraca strona estetyczna: starannie dopracowana bryła pojazdu, przemyślane podziały płatów poszycia, monochromatyczne wykończenie i dbałość o detale.
System modułowych mebli do użytku publicznego MIEJSKI SALON - projekt Grzegorz Bień, Michał Gdak, Ewelina Gdak; Producent Wzgórze Zamkowe, Kielce
Uzasadnienie:
Jury podkreśliło, że system mebli modułowych powstał w wyniku konsultacji społecznych ? mieszkańcy Kielc wypowiadali się, jakie meble miejskie chcieliby mieć. Dzięki temu zaprojektowano i wykonano zestaw odpowiadający na konkretne zamówienie. "Szyty na miarę" MIEJSKI SALON spełnia funkcje wypoczynkowe, ale także rekreacyjne, jest przyjazny dla dorosłych i dla dzieci. Jury zwróciło uwagę na doskonałą jakość użytych materiałów, staranność wykończeń. Ten zestaw to zapowiedź rozwoju nowej niszy w projektowaniu dla przestrzeni publicznych.
DOBRY WZÓR 2013 w Sferze Usług
Kino objazdowe KINO ORANGE - projekt Paweł Adamski, Adrian Jagieliński, Anna Słomska; Usługodawca Outdoor Cinema Sp. z o.o.
Uzasadnienie:
Czy wiedzą Państwo, że stałego kina nie ma Sucha Beskidzka, Tczew a nawet Świnoujście w którym mieszka 41 tys. ludzi. Dlatego jury doceniło społeczny aspekt KINA OBJAZDOWEGO ORANGE. Kino jest pomostem pomiędzy zapomnianą kulturowo polską prowincją, a miastem - symbolem kultury wysokiej. Dostarcza nie tylko rozrywki, ale także wyrównuje i różnice w dostępie do kultury, łączy komercję z misją społeczną.
DOBRY WZÓR 2013 w Sferze Nowe technologie
Kolorowa drukarka 3D ProJet 660 PRO - projekt zespół projektowy firmy 3D System; Dystrybutor 3D Lab SC
Uzasadnienie:
Jury doceniło Drukarkę kolorową 3D Projekt 660 PRO za niezwykłą innowacyjność. Prezentowane urządzenie wyróżnia się najkrótszym czasem budowania modeli, rekordową wydajnością, wysoką precyzją i bardzo niskimi kosztami eksploatacji. Nowatorskim rozwiązaniem jest możliwość nanoszenia grafiki na modele, oraz możliwość uzyskania kolorystycznych przejść tonalnych. Ten wysokiej klasy sprzęt zamknięto w estetycznej, kompaktowej obudowie.
DOBRY WZÓR 2013 w Sferze Grafika użytkowa i opakowania
Identyfikacja wizualna Muzeum Narodowego w Warszawie - projekt Rafał Benedek ? Mesmer Center; Zleceniodawca Muzeum Narodowe w Warszawie
Uzasadnienie:
Jury zwróciło uwagę na prostotę nowego logo, które zostało oparte na kształcie trzech liter skrótu MNW. Doceniono spójność i konsekwencję zastosowania komunikacji dla czterech oddziałów muzeum na licznych drukach (plakatach, publikacjach, albumach, biletach) i w projekcie strony www. Połączenie dwóch zupełnie odmiennych charakterów czcionek, powoduje, że logo nawiązuje do przeszłości, a jednocześnie podkreśla nowoczesne ambicje muzeum. To identyfikacja nowoczesna, graficznie ambitna i podkreślająca charakter instytucji.
DOBRY WZÓR 2013 w Sferze Nowe materiały
Tkaniny 3D Architextile - projekt Aleksandra Gaca; Dystrybutor Metaforma - Renata Kalarus
Uzasadnienie:
Jury zachwyciła trójwymiarowość tkanin Architextile, ich niezwykła faktura oraz jej niemal architektoniczny wymiar. Połączenie naturalnej przędzy z metalowymi nićmi pozwoliło na modelowanie i utrwalanie wypukło-wklęsłej faktury. Dodatkowo tkanina Architextile ma właściwości pochłaniania fal dźwiękowych, co powoduje, że są doskonałym materiałem wyciszającym wnętrza, czy elementem paneli dźwiękoizolacyjnych. Tkaniny Architextile to materiał łączący tradycję, nowoczesność, który poza walorami estetycznymi ma wielki potencjał zastosowań praktycznych.
DESIGNER ROKU 2013 - Joanna Leciejewska
Uzasadnienie:
To projektantka wszechstronna i nie bojąca się wyzwań. Bardzo skromna, podchodząca do zawodu projektanta z ogromnym zaangażowaniem i profesjonalizmem. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego.
W 2005 roku obroniła pracę magisterską w Pracowni Projektowania Opakowań i swoje pierwsze profesjonalne projekty poświęciła opakowaniom owoców i kwiatów. Równolegle rozwijała swoja pasję projektowania lamp i oświetlenia, jeszcze jako studentka zdobywając nagrody za swoje lampy: w 2003 r. - pierwsze miejsce za najlepszy produkt na warszawskich Targach "Światło" dla reflektora TOPO, dwa złote medale na Międzynarodowych Targach Poznańskich, w 2004 i 2005 r., za kolekcje K.R.A. i KIKA. Za oświetlenie nagradzali ją w swoich konkursach światowi potentaci, tacy jak Osram czy Philips. Ostatnio pokazała się jako współprojektantka nowoczesnego bio kominka "Pyramid Commerce" na prezentacji polskiego designu, podczas Międzynarodowych Targów w Mediolanie.
Uwagę ekspertów zwróciła już rok temu, kiedy oceniali współprojektowany przez nią wraz z Piotrem Kuchcińskim zestaw mebli 4You, wyprodukowany przez firmę Meble Vox. Meble 4 YOU cechowała wrażliwość na zmianę stylu życia, na różnorodne potrzeby wszystkich grup wiekowych - był to zestaw doskonale zaprojektowany, elastyczny i bardzo nowoczesny. W tym roku, w konkursie Dobry Wzór, projektantka znowu zaskoczyła jury kreatywnością: już nie opakowania, lampy, kominki czy meble ale profesjonalny sprzęt optyczny "LORNETKA 8X56 ROH", wyprodukowana przez firmę Delta Optical. Uniwersalna lornetka dla myśliwych, ornitologów, a nawet astronomów! Dzięki soczewkom z szkła niskodepresyjnego przydatna do obserwacji tak dziennych jak i nocnych. Kobieca, lekka, w doskonale zaprojektowanym opakowaniu - miłym w dotyku i estetycznym.
I właśnie za to połączenie profesjonalizmu z kobiecą wrażliwością, za projektowanie odważne, świadome, ale otwarte na użytkownika w dwudziestej, jubileuszowej edycji konkursu Dobry Wzór jury przyznało Joannie Leciejewskiej z Poznania nagrodę DESIGNER ROKU 2013.
WZÓR ROKU 2013
WZÓR ROKU 2013 to nagroda specjalna Ministra Gospodarki dla najlepszego produktu zaprojektowanego przez polskiego projektanta i wyprodukowanego przez polskiego przedsiębiorcę. W tym roku nagrodzona została
Lokomotywa multisystemowa GAMA MARATHON - projekt Bartosz Piotrowski - sylwetka zewnętrzna, Mariusz Gorczyński - kabina maszynisty; Producent Pesa Bydgoszcz S.A.
Uzasadnienie:
Lokomotywa Gama Marathon zwraca uwagę oryginalną, starannie dopracowaną bryłą i dlatego może spełnić przełomową rolę w historii polskiej kolei, wnosząc wysoką wartość estetyczną do jej wizerunku, wpływając na prestiż użytkującego przewoźnika oraz zadowolenie podróżnych.
Konstrukcja lokomotywa została podporządkowana koncepcji stylistycznej i to założenie pozwoliło uzyskać nową jakość.
Bryła zewnętrzna została starannie dopracowana. Sposób budowania powierzchni, ich płynność i logiczne przejścia pomiędzy widokami od przodu i z profilu, spójny z całością wykrój bocznej szyby, czy też przemyślane i podporządkowane koncepcji podziały płatów poszycia, dowodzą dobrego warsztatu projektanta.
Na uznanie zasługuje dbałość o detale: nadanie reflektorom charakteru świateł zespolonych, podobnie jak w samochodach.
Wnętrze lokomotywy zostało zaprojektowane prosto i praktycznie.
Jakkolwiek estetyczna wartość wnętrza nie ma znaczenia dla odbioru pojazdu w przestrzeni publicznej, to warto jednak podkreślić, że współczesne wymogi stawiają estetykę miejsca pracy niemal na równi z ergonomią i poziomem jego technicznego zaawansowania.
Bez wahania można stwierdzić, że lokomotywa Gama Marathon spełnia wymogi współczesności. Odpowiada ona na ogólnoświatowy trend i wynikające z niego współczesne oczekiwania związane z funkcjonowaniem w przestrzeni publicznej tego typu pojazdu, które już od dawna wykraczają poza wartości czysto użytkowe i obejmują swoim zasięgiem także walory wizualne.
- Więcej o:
Targi Slow Weekend #Prezenty już 7-8 grudnia na PGE Narodowym
TRŁ ZIMA! - największe przedświąteczne targi stolicy już 30.11-1.12.2024 r.
180-metrowy apartament na warszawskiej Białołęce z nagrodą European Property Awards
Konkurs „Roca One Day Design Challenge” 2024 już 28 listopada w BUW w Warszawie – zarejestruj swój udział!
Laureaci konkursu Dobry Wzór 2024
Jubileuszowe Targi Slow Weekend i nowe wyróżnienia dla polskich marek
Thermomix® sprawi, że święta będą wyjątkowe! Poznaj limitowaną wersję urządzenia
Premiera lamp STORM od Gie El na Warsaw Home & Contract