Najciekawsze skateparki świata
Pokazujemy, że miejsca dla deskarzy to niekoniecznie odrapane rampy, śmietnikowe rurki i niezgrabne graffiti. Zobaczcie siedem dowodów na to, że skatepark może być świetnym urozmaiceniem dla miejskiej przestrzeni.
Ekspresja koloru
Maya Hayuk, graficzka i autorka murali, słynie z ozdabiania szarych blokowisk abstrakcyjnymi wzorami. Tu przyszło jej się zmierzyć z torem dla deskorolkowców w sercu Pittsburgh'a. Instalacja okraszona w bliżej nieokreślone kompozycje przez pełen letni sezon rozbudzała wyobraźnię mieszkańców i mobilizowała miejscową młodzież do spędzania czasu na świeżym powietrzu.
Factora Joven Skate Park
Portugalskie władze w miasteczku Merida dały popis nie tylko tego, jak dobrze zaaranżować przestrzeń publiczną, ale i tego jak małoletnim zorganizować aktywnie czas. W dodatku, integrując mieszkańców niezależnie od ich zainteresowań. Tutaj miejsce dla siebie znajdą skaterzy, amatorzy wspinaczki, rowerzyści i wielbiciele.... gier komputerowych. Na terenie obiektu dzieciaki mogą nawet korzystać z komputerów!
Tak się maluje w południowej Kalifornii...
Najbardziej intrygujący w projekcie grupy d*Face jest sam sposób jego wykonania. Każdy skater, który brał w nim udział zamocowany miał pod swoją deską puszkę ze spray'em (jak na zdjęciu poniżej). Mechanizm spryskiwania uruchamiał się pod wpływem nacisku, czyli za każdym razem, kiedy deska dotykała podłoża. W efekcie, basen wypełniły nieregularne linie w najróżniejszych kolorach.
Tor Mountain Dew w Nowej Zelandii
Pamiętacie jeszcze Pinball'a, klasyczną grę z oprogramowania Windows? Ten skatepark nie tylko wygląda dokładnie tak jak ona, ale również według jej zasad zdobywa się tu punkty. Przestrzeń do szaleństw na desce służyć ma Nowozelandczykom nie tylko do codziennych zmagań, ale również do przeprowadzania turniejów.
Otchłań mórz pośród gór
Z dna basenu wyłania się monstrualna ośmiornica, a woda pieni się i skacze dookoła jej macek. Oczywiście, wyłącznie na graffiti, ale i tak wrażenie jest piorunujące. Zwłaszcza w tak malowniczej scenerii. Obiekt jest rozrywką dla mieszkańców Luagno, położonego w szwajcarskich górach. Autorem projektu i właścicielem skateparku jest grupa New Crew.
Nietuzinkowy skatepark w Niderlandach
W holenderskim miasteczku Anthem fani deskorolki zaadaptowali na swoje potrzeby wnętrze starego kościoła. W ten sposób budynek nie popadnie w ruinę, a oni mogą cieszyć się zadaszoną przestrzenią do jazdy. Chociaż projekt może wydawać się kontrowersyjny, to wcale nie jest odosobniony- podobne obiekty znajdują się również w Wielkiej Brytanii.
Złap falę na Kajmanach
Dla odmiany, tu fale nie są wyłącznie muralem. Surfować można na nawadnianych rampach, które stanowią część betonowego kompleksu. Zatem wszyscy wymęczeni jazdą na kółkach przenieść mogą się na sztucznie morską powierzchnie. Lokalizacja jest również przyjemna, bo Black Pearl Skate Park mieści się na Kajmanach.
- Więcej o:
Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu
Wnętrza PRM Concept Store w warszawskiej Fabryce Norblina
Paloma Inn - space age bistro na Poznańskiej w Warszawie
Wnętrza studia OTO film
Wnętrzarska perełka – Nobu Hotel Warsaw Roberta De Niro
Praga - miasto o wielu twarzach
Nowy hotel ibis Styles Warszawa City
Designerskie wnętrza hotelu Number One w Gdańsku