Basen ogrodowy - czy warto?
Każdy zdaje sobie sprawę, że budowa basenu ogrodowego wiąże się z koniecznością poniesienia wysokich kosztów. Czy pomysł na posiadanie basenu ogrodowego jest dobrym pomysłem? Czy warto go posiadać, skoro kąpiel w nim jest ściśle uzależniona od pogody, która w naszym kraju niestety bywa bardzo niepewna? Co zrobić, by jednak móc cieszyć się kąpielą a przy tym w pochmurne dni nie stał się bezużyteczny?
Basen ogrodowy
Już na samym wstępie musimy zaznaczyć najważniejsza kwestię związaną z budową basenu ogrodowego. Otóż – kąpanie się w basenie, w naszym klimacie jest niestety ściśle uzależnione od pogody. Przy dobrych warunkach pogodowych możemy korzystać z niego nawet przez 4 miesiące w roku, przy złych miesiąc, może dwa. Czy zatem warto wydać sporą ilość pieniędzy by przez pozostałe minimum 8 miesięcy basen stał bezużyteczny?
Na sam początek wspomnijmy o zaletach basenu ogrodowego. Jest to zdecydowanie tańsze rozwiązanie niż zbudowanie basenu w środku domu. Basen ogrodowy w ogrodzie, w okresie zimowym, ale i jesiennym czy też wiosennym musi być odpowiednio zabezpieczony przed negatywnym wpływem niskiej temperatury oraz przed deszczem. Najlepszym rozwiązaniem jest postawienie na ściśle dopasowane pokrycie ochronne, które zabezpieczy wodę przed przedostaniem się liści oraz wszelkich innych zanieczyszczeń. Pamiętajmy, by w okresie zimowym nie tylko zabezpieczyć basen, ale też opróżnić go z wody.
Z czego wykonać basen?
Basen ogrodowy najczęściej wykonuje się ze zbrojonego betonu. Niecka musi zostać odpowiednio wymurowana a także wyłożona płytkami ceramicznymi bądź specjalną folią z PCW.
Folia ta jest pokryta specjalistyczną powłoką akrylową, która zabezpiecza ją przed działaniem niskich temperatur, promieniowania słonecznego czy też środków chemicznych. Warto dodać, że folia zapewnia odpowiednią szczelność niecki.
Każdy basen musi zostać wyposażony w pompę, filtry oraz elementy uzdatniania wody. Tylko tak uda się zapewnić jego czyste wnętrze i komfort podczas pływania.
Kiedy budowa basenu będzie dobrą decyzją?
Basen otwarty sprawdza się doskonale w ogrodach właścicieli, którzy uwielbiają często korzystać z niego w ciepłe dni. Basen stanowiący stały element ogrodu pozwala odpowiednio zaaranżować przestrzeń wokół niego – mogą Państwo zaprojektować altankę, w której znajdzie się miejsce do odpoczynku.
Nie jest to rozwiązanie polecane osobom, które rzadko uprawiają sporty wodne oraz osobom, którym zależy na korzystaniu z basenu przez cały okres, nawet zimowy. Jakie rozwiązanie polecić drugiej grupie osób? Mogą Państwo korzystać z basenów publicznych, krytych pływalni, ale też zdecydować się na budowę basenu wewnątrz domu.
A może basen w domu?
Decyzja o budowie basenu we wnętrzu domu musi być podjęta już w początkowym etapie planowania jego budowy, etapie projektowania. Basen w domu to możliwość korzystania z niego przez cały rok, o każdej porze dnia i nocy, bez względu na panujące warunki atmosferyczne.
Jest on dużo praktyczniejszy aczkolwiek znacznie droższy. Decydując się na taki krok warto zadbać nie tylko o odpowiednie wybudowanie niecki, ale też o zaplanowanie systemu odprowadzania wilgoci czy też osuszania powietrza, tak by uniknąć efektu skraplania się pary wodnej na wszelkich chłodnych powierzchniach. Koszt budowy basenu w domu można obniżyć chociażby poprzez odpowiednie dobranie jego wielkości – im mniejsza liczba osób będzie z niego korzystać tym konieczność wykonania mniejszego basenu a co za tym idzie oszczędność na materiałach i ilości zużywanej wody.
- Więcej o:
Domowy magazyn energii – jak podnieść zyski z instalacji fotowoltaicznej?
Technologie ułatwiające życie
Domy parterowe - jedna kondygnacja, wiele zalet
Aluprof zaprasza do udziału w konferencji „Future Builders 2024”
Targi IFA - 2024 - nowości Bosch
Wodne ogrzewanie podłogowe Konfiguracja, montaż, użytkowanie
Jak Polacy podchodzą do remontów swoich domów? Raport
Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania: jak wybrać polisę, która chroni Twoje wnętrza i zabezpiecza inwestycję w postaci mieszkania na wynajem?